Slovensko bude mať svoju prvú poľnú nemocnicu pre pacientov s koronavírusom. Kapacitne bude pre 1500 ľudí

  • Poľná nemocnica by bola umiestnená v priestoroch Centra výcviku Lešť
  • Ak by sa situácia rapídne zhoršovala a prišlo k naplneniu aj tejto nemocnice, budeme siahať na ďalšie naše kapacity
poľná nemocnica koronavírus covid nakazení chorí test
TASR/AP Photo/Mary Altaffer, File
  • Poľná nemocnica by bola umiestnená v priestoroch Centra výcviku Lešť
  • Ak by sa situácia rapídne zhoršovala a prišlo k naplneniu aj tejto nemocnice, budeme siahať na ďalšie naše kapacity

Ministerstvo obrany SR pripravuje v súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou na Slovensku súvisiacou so šírením ochorenia COVID-19 poľnú nemocnicu, v ktorej bude možné izolovať do 1 500 pacientov s koronavírusom v priestoroch Centra výcviku Lešť. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Rekordný počet úmrtí. Pribudol aj vysoký počet nakazených. Ideme Českou cestou

Minister obrany Jaroslav Naď v stanovisku ozrejmil, že na Slovensku je na plnenie rôznych úloh aktuálne nasadených 567 profesionálnych vojakov v 28 nemocniciach, v 31 regionálnych úradoch verejného zdravotníctva a na 19 mobilných odberových miestach. Rezortná Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku má po reprofilizácii pre pacientov s COVID-19 vyhradených 106 lôžok, voľných je aktuálne 50 z nich.

Ak by sa situácia rapídne zhoršovala a prišlo k naplneniu aj tejto nemocnice, budeme siahať na ďalšie naše kapacity,“ priblížil Naď.

poľná nemocnica koronavírus covid nakazení chorí test
zdroj: KK4 Madrid - Na snímke pohľad na priestory výstaviska Ifema, ktoré dočasne prestavali na dočasnú poľná nemocnicu a sú v nej umiestnení pacienti s ochorením Covid-19, 23. apríla 2020 v Madride. FOTO TASR/AP A view of a temporary field hospital set at Ifema convention and exhibition of in Madrid, Spain, Spain, Thursday, April 23, 2020, constructed to treat patients with coronavirus. (AP Photo/Ma

V tejto súvislosti minister informoval, že Ozbrojené sily SR disponujú približne 450 zdravotníckymi pracovníkmi, kapacitami v rámci Centra výcviku Lešť a tiež jednou poľnou chirurgickou nemocnicou, ktorá je primárne určená na liečenie bojových zranení, polytraum a ďalších chirurgických výkonov. Jej kapacita predstavuje 30 lôžok s krátkodobou možnosťou navýšenia na 40 lôžok. Časť z nej je nasadená na podporu ÚVN v Ružomberku. V prípade potreby by bola komplexne rozložená v priestoroch Centra výcviku Lešť.

V rámci Centra výcviku Lešť by sme poskytli izoláciu a zdravotnú starostlivosť pre pacientov, ktorí by mali určitý priebeh ochorenia a samozrejme, tie najťažšie prípady by zostávali v nemocniciach. Do takýchto alternatívnych riešení by išli primárne stredne ťažké prípady,“ dodal Naď.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK