Slovensko čaká personálny armagedon. Lekári varujú, že množstvo zdravotníkov chce natrvalo odísť za hranice

  • Odborníci upozorňujú, že po skončení pandémie čaká našu krajinu ďalší obrovský problém
  • Má ísť o personálne zemetrasenie. Reálne totiž hrozí, že množstvo lekárov i sestier sa chystá zo slovenského zdravotníctva odísť
nemocnica lekári
TASR/Jens Büttner/dpa-Zentralbild/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
  • Odborníci upozorňujú, že po skončení pandémie čaká našu krajinu ďalší obrovský problém
  • Má ísť o personálne zemetrasenie. Reálne totiž hrozí, že množstvo lekárov i sestier sa chystá zo slovenského zdravotníctva odísť

Podľa Slovenskej lekárskej komory nastal čas, keď treba pre zdravotníkov a celé slovenské zdravotníctvo urobiť zásadné zmeny.

Podľa prezidenta komory Mariana Kollára je potrebné urobiť ich rýchlo a najmä správne. Slovenskí zdravotníci sú vyčerpaní a na pokraji svojich síl. Infekcia koronavírusom sa navyše nevyhýba ani im, žiaľ mnohí ochoreniu COVID-19 podľahli.

Odborníci upozorňujú, že boj o zdravotníkov sa rozbehol v celej Európskej únii. Pandémia COVID-19 v plnej nahote ukázala, akí potrební sú lekári a ostatný zdravotnícky personál, a tak sa každá krajina bude snažiť udržať a získať pre seba čo najviac a čo najlepších zdravotníkov.

PREHĽAD: Tieto okresy budú cez víkend plošne testovať. Niektoré si to zopakujú, aj keď nemusia

„V tichosti začal v Európe boj o personálnu stabilizáciu zdravotníckych systémov. Našou úlohou číslo jeden teda bude udržať ich doma a pri pacientovi,“ hovorí Kollár.

Okolité krajiny už aktivity začali. Slovensko si nemôže dovoliť prísť o špičkových odborníkov, o lekárov, sestry a iných. Čím ich ale môžeme presvedčiť?

Podľa Kollára pomôže len výrazné zlepšenie ich pracovných a finančných podmienok. Predsa len, vyzerá to tak, že nové nemocnice tak skoro mať postavené nebudeme, jedinou možnosťou tak zostáva presvedčiť ich tým, že ich štát dokáže adekvátne finančne oceniť.

Malo by Slovensko viac investovať do zdravotníkov a nemocníc?

„Ak sme dokázali nájsť 200-250 eur denne pre zdravotníckych pracovníkov na testovanie, naozaj nedokážeme nájsť dostatok financií na adekvátne ohodnotenie lekárov aj v bežnej praxi? Sme presvedčení, že určite áno.“

Personálna stabilizácia by mala byť podľa prezidenta komory alfou a omegou plánovanej reformy slovenského zdravotníctva.

Slovenská lekárska komora má viac ako 20-ročné skúsenosti so zmenami, ktoré sľubovali viaceré vlády a ich politici. Žiadna z nich však nepriniesla želaný efekt a pozitívne zmeny pre pacientov a zdravotníkov.

KORONAVIRUS
zdroj: TASR/Ján Krošlák

 

„S pani prezidentkou sme sa zhodli, že nastal čas, aby sme sa konečne pustili do odbornej reformy, ktorá bude apolitická a ktorá tak bude garantovať, že pripravované zmeny sa nebudú meniť s príchodom každej novej politickej garnitúry. Slovenská lekárska komora má pripravené kapacity, odborníkov, aj koncepciu reformy slovenského zdravotníctva, ktorá bude v prospech pacienta i zdravotníkov.“

Členovia komory sú pritom pripravení takúto reformu odborne zastrešiť, a zároveň prevziať za ňu aj zodpovednosť. Prezidentku informovali aj o základných pilieroch niekoľkých zásadných zmien.

Mimoriadny úspech slovenskej vedy: Testy od Pavla Čekana na britskú mutáciu koronavírusu zachránili krk Slovinsku

Slovenské zdravotníctvo musí byť podľa odborníkov konkurencieschopné voči okolitým krajinám a tiež personálne stabilizované. V neposlednom rade potrebujeme aj značne kvalitnejší systém zdravotnej starostlivosti, aby boli spokojní pacienti aj zdravotníci.

Komora lekárov zároveň prezidentke predstavila svoje už dávnejšie ohlasované požiadavky týkajúce sa preplácania 100 % PN-iek či odškodnenia zdravotníkov, ktorí utrpeli vážne poškodenie zdravia, alebo na COVID-19 zomreli. Na stretnutí zopakovali, že je to to minimum, čo môže štát pre ľudí v prvej línii urobiť.

„Táto požiadavka nemôže byť o politike, ale o prioritách. Pevne veríme, že v najbližších dňoch sa ministerstvu zdravotníctva podarí pretaviť naše požiadavky do legislatívneho návrhu.“

Zdroje: SLK, MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech