Slovensko čaká podľa prognóz čierny marec. Počet nakazených by mal stúpnuť na 10-tisíc za deň

  • Nová mutácia koronavírusu z Británie B117 skomplikovala situáciu na Slovensku
  • V marci máme očakávať 10-tisícové nárasty prípadov denne
koronavírus, nemocnica
TASR/AP Photo/Jean-Francois Badias
  • Nová mutácia koronavírusu z Británie B117 skomplikovala situáciu na Slovensku
  • V marci máme očakávať 10-tisícové nárasty prípadov denne

Nový typ koronavírusu zamiešal karty súčasným prognózam na Slovenku. Keďže je už potvrdené, že sa mutácia nachádza vo viacerých mestách, vedci začali predpovedať, čo nás vzhľadom na situáciu bude čakať najbližšie týždne.  

Minister pred pár dňami uviedol, že sa podľa neho dá nový typ koronavírusu dobre zachytiť aj antigénovým testom. Ako však dodal, vzhľadom na vysoké reprodukčné číslo nového variantu bude boj s ním o 40 percent ťažší ako s pôvodným typom.

Priebeh ochorenia u nového variantu je podľa ministra oproti pôvodnému typu bez podstatných zmien. Zdôraznil, že záchranou pred totálnym premorením populácie, ktoré bude sprevádzať kolaps nášho zdravotného systému, je najmä očkovanie.

Slovensko ako jediné na svete s testom na novú mutáciu COVID-19

Vedci v spoločnosti MultiplexDX v spolupráci s biomedicínskym centrom SAV vyvinuli test, ktorý dokáže rozoznať, či má pozitívny človek práve tento nákazlivý variant koronavírusu.

Nás oslovil minister koncom roka, aby sme vyvinuli test na detekciu tohto nového variantu. Test je jedinečný svojho druhu, takýto test ešte nikde nie je. Budeme ho vylepšovať, dnes má takmer 90 % citlivosť a v pondelok budeme mať lepšiu verziu a chceme ho distribuovať do ďalších laboratórií,“ povedal šéf MultiplexDX, biochemik Pavol Čekan.

Počet úmrtí stále neklesá. Pribudli ďalšie desiatky mŕtvych na koronavírus

Virológ Boris Klempa zo Slovenskej akadémie vied taktiež ozrejmil, ako prvýkrát medzi sviatkami našli na východnom Slovensku nový kmeň koronavírusu.

Dnes sme mali možnosť prvýkrát využiť ten novovyvinutý test spoločnosťou MultiplexDX. Vďaka spolupráci s doktorkou Líškovou z Nitry sme mali k dispozícii 17 vzoriek, ktoré už boli predtým otestované ako pozitívne, a zatiaľ sa zdá, keďže je to len prvá verzia, že v minimálne v piatich vzorkách sme zistili pozitívnu reakciu, čo naznačuje, že by mali byť z anglického kmeňa,“ vysvetlil Klempa.

V marci očakávame 10-tisícové nárasty prípadov denne

Nová mutácia koronavírusu z Británie bude mať podľa riaditeľa neziskovej organizácie P-Mat obrovský dopad aj na Slovensko. 

Na základe vysokej infekcie predpovedá katastrofický scenár, ktorý bude mať vyústenie v marci, kedy nám denne budú pribúdať desaťtisíce nakazených denne. To znamená, že po mesiacoch lockdownu bude v apríli situácia ešte horšia ako je dnes.

Vo svojom texte na Facebooku však ponúka východisko, a to nielen pre jednotlivca, ale aj pre firmy, mestá a dokonca pre Európsku úniu.

Každý, kto ešte nebol infikovaný, by mal „maximálne dodržiavať opatrenia, vyhýbať sa všetkým kontaktom a nesnažiť sa obchádzať pravidlá. Ten, kto už Covid prekonal, má aspoň 90 dní imunitu a môže túto svoju imunitu využiť na to, aby chodil nakupovať do domácností, pomáhať ako dobrovoľník a podobne,“ píše v príspevku Koprda. 

Taktiež je dôležité, aby sa dali zaočkovať ľudia čo najrýchlejšie ako to pôjde, robiť z home officu a minimalizovať aktivity, pri ktorých je zvýšené riziko ochorenia.

Zdroje: TASR, Facebook/Pavol Koprda

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK