Slovensko čaká tvrdý úder. Trumpove clá môžu spôsobiť ekonomický šok (ANALYTIK)

  • Slovenský priemysel je v ohrození
  • Ekonomika spomaľuje, clá môžu situáciu zhoršiť
Odborníci čakávajú rast HDP na úrovni 1,8 % medziročne
  • Slovenský priemysel je v ohrození
  • Ekonomika spomaľuje, clá môžu situáciu zhoršiť

Slovenská ekonomika zaznamenala v prvom štvrťroku 2024 medziročný rast o 0,9 %, čo je však pod očakávaniami trhu aj analytikov. Podľa Mateja Horňáka, makroekonomického analytika Slovenskej sporiteľne, ide o najpomalšie tempo rastu od prvého kvartálu 2023.

„Slovenská ekonomika vzrástla v 1. kvartáli tohto roka o 0,9 % medziročne, zatiaľ čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa sezónne očistený HDP zvýšil o 0,2 %, čo je najpomalšie tempo rastu od 1. kvartálu 2023. Tento výsledok je pod úrovňou trhového odhadu aj našich očakávaní,“ uviedol Horňák.

Hoci podrobné údaje zatiaľ nie sú k dispozícii, Štatistický úrad naznačil, že ekonomiku ťahali najmä spotreba domácností a vládne výdavky.

„Keďže ide len o rýchly odhad, zatiaľ nemáme k dispozícii detaily k vývoju ekonomickej aktivity. Štatistický úrad vo svojej správe však naznačil, že hlavnými ťahúňmi ekonomickej aktivity boli spotreba domácností a spotreby vlády. Okrem toho očakávame pozitívny príspevok aj zo zmeny stavu zásob, zatiaľ čo zahraničný obchod by mohol priniesť výrazne negatívny vplyv,“ vysvetľuje Horňák.

Trumpove clá ako vážna hrozba

Analytik upozorňuje, že pôvodná prognóza rastu HDP na rok 2024 bola znížená z 2,0 % na 1,8 % práve kvôli hrozbe Trumpových ciel. „V dôsledku Trumpových ciel bol tohtoročný odhad jemne znížený smerom nadol (pôvodne 2,0 %), v budúcom roku očakávame výraznejší zásah (rast na úrovni 1,5 % vs. pôvodne 2,0 %), pre rok 2027 predpokladáme nateraz rast na úrovni 1,8 %,“ upresňuje Horňák.

Podľa jeho slov by vysoké clá na automobily mohli znížiť rast slovenského HDP približne o 1,5 percentuálneho bodu v horizonte troch rokov. V prípade všeobecných recipročných ciel by sa celkový negatívny dopad mohol zdvojnásobiť a dosiahnuť 2,5 až 3,0 percentuálneho bodu.

„Hrozba ciel a potenciálna obchodná vojna vytvárajú značnú neistotu pre podnikateľské prostredie a ekonomické prognózy. Ďalšie kroky zo strany amerického prezidenta a EÚ budú kľúčové pre ekonomickú aktivitu, najmä pre slovenskú ekonomiku, keďže export a obchod – najmä v automobilovom sektore – podporujú tisíce pracovných miest,“ varuje Horňák.

Pokles zamestnanosti pociťuje celá krajina

Nepriaznivý vývoj potvrdzujú aj údaje o zamestnanosti. V prvom štvrťroku 2024 klesla medziročne o 0,3 %, čím sa celkový počet zamestnaných znížil na 2,412 milióna ľudí.

„V úvode tohto roka narástol počet pracujúcich v službách, napríklad v ubytovaní medziročne o 3 %, v maloobchode o 1 %, zatiaľ čo zamestnanosť v priemysle poklesla medziročne o takmer 2 %,“ uvádza Horňák.

Analytik poukazuje na to, že priemyselná produkcia a export potvrdzujú pretrvávajúci tlak na priemysel. „Slovenskí priemyselníci sú častokrát silne exportne orientovaní, a keďže dopyt v zahraničí je veľmi slabý, má to vplyv aj na činnosť tunajších firiem. Aj preto vidíme medziročný úbytok zamestnancov, keďže ich výrobná kapacita je ďaleko od plného využívania,“ vysvetľuje.

Horňák zdôrazňuje, že Európska únia by sa mala zamerať nielen na vyjednávanie s USA, ale aj na odstránenie vlastných obchodných bariér. „Z pohľadu EÚ by sa mala hlavná pozornosť okrem ďalších vyjednávaní zamerať aj na domáce európske obchodné bariéry a posilnenie konkurencieschopnosti. Podľa MMF, priemerné obchodné náklady v rámci EÚ môžu dosahovať až 44 % pri tovaroch (okrem poľnohospodárstva) a až 110 % pri službách. Je to preto priestor na zlepšenie odolnosti vnútorného európskeho trhu,“ uzatvára analytik Slovenskej sporiteľne.

O prácu sa neboj v týchto sektoroch

Napriek negatívnym signálom z priemyslu, niektoré sektory vykazujú pozitívny trend v oblasti zamestnanosti. Najnovšie prieskumy ukazujú, že mnohé firmy plánujú rozširovať svoje tímy, najmä v oblasti IT, logistiky a služieb.

Ako sme informovali v nedávnom článku, dopyt po kvalifikovaných pracovníkoch zostáva silný. Najväčší záujem je o špecialistov v oblasti kybernetickej bezpečnosti, umelej inteligencie a automobilových komponentov.

Zároveň však analytici varujú pred možným spomalením zamestnanosti v hlavnom meste. Bratislava môže čeliť štrukturálnym zmenám. Niektoré medzinárodné spoločnosti totiž zvažujú optimalizáciu svojich prevádzok a presun pracovných miest do krajín s nižšími nákladmi. Digitalizácia a automatizácia taktiež ohrozujú najmä administratívne pozície v bankovom sektore a zákazníckych centrách.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TS/Slovenská sporiteľna, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá