Slovensko čaká veľký krok: Zavádza zálohovanie PET fliaš

  • Podľa návrhu Európskej komisie budú musieť členské krajiny do roku 2025 zabezpečiť zber minimálne 90 % vyrobených PET fliaš
  • Slovensko sa rozhodlo, že zavedie ich zálohovanie
  • V súčasnosti u nás vyzbierame približne 65 % použitých PET fliaš
plas
pixabay
  • Podľa návrhu Európskej komisie budú musieť členské krajiny do roku 2025 zabezpečiť zber minimálne 90 % vyrobených PET fliaš
  • Slovensko sa rozhodlo, že zavedie ich zálohovanie
  • V súčasnosti u nás vyzbierame približne 65 % použitých PET fliaš

Ministerstvo životného prostredia sa rozhodlo pre zásadnú zmenu. Ako uviedol minister životného prostredia László Sólymos pre portál Euractiv, ministerstvo sa rozhodlo a má jasno v tom, že na Slovensku sa plastové fľaše budú zálohovať. Cena za fľašu by sa mohla pohybovať v rozmedzí 0,20 až 0,25 €.

Podľa experta na odpadové hospodárstvo Miloša Veverku je možné premietnuť finančné náklady na zavedenie systému do ceny výrobkov tak, že si to spotrebiteľ ani nevšimne. Mohlo by to predstavovať jednotky centov na jeden obal, náklady by teda nemali byť vážnejším problémom.

Zber, ďalšie triedenie, lisovanie a odvoz na recykláciu sú aj tak cenovo náročné. Hoci sú PET fľaše a hliníkové plechovky najhodnotnejšie komodity triedeného zberu, náklady sú pri nich vyššie ako cena, za ktorú ich možno predať.

Keby neboli v triedenom zbere, spracúvalo by sa menej materiálu, a teda aj náklady by boli nižšie. Keďže o odpady z obalov sa v zmysle zákona o odpadoch majú postarať výrobcovia, zberovým spoločnostiam môže byť jedno, či v odpade budú alebo nebudú lukratívne zložky. Zavedenie zálohovania PET fliaš by sa podľa Miloša Veverku nedotklo ani samospráv.

Slováci sú návrhu naklonení

Väčšina Slovákov podporuje zavedenie zálohovania plastových fliaš a plechoviek. V ankete, ktorú na sociálnej sieti uskutočnil Inštitút environmentálnej politiky (IEP), sa za zálohovanie vyslovilo 95 % ľudí, 5 % bolo proti. Hlasovalo pritom vyše štyritisíc ľudí.

Zavedenie zálohovania PET fliaš by si vyžiadalo veľké investície, ktoré by sa týkali najmä výrobcov a predajní. Museli by totiž zabezpečiť celý systém zberu a odvozu, priestory na skladovanie fliaš, automaty. Aj s týmto vedomím sú diskusii o zálohovaní otvorené reťazce združené v SAMO.

Predsedníčka aliancie Katarína Fašiangová dodáva: „Pre efektívne zavedenie systému takéhoto zálohovania musí byť zabezpečený komplexný a uzavretý reťazec, čo znamená zapojiť nielen obchodníkov, ale aj výrobcov, spracovateľov PET fliaš a v neposlednom rade štát.“

Po vzore progresívnych krajín

Systém zálohovania PET fliaš funguje v desiatich krajinách Európy – na Islande, vo Fínsku, Švédsku, Nórsku, Dánsku, Nemecku, Litve, Estónsku, Chorvátsku a Srbsku. Výška zálohy sa pohybuje od sedem do 40 centov. Návratnosť zálohovaných plastových fliaš dosahuje v týchto krajinách až 90 %.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech