Slovensko čaká výrazná zmena počasia: Už o pár hodín môžeš očakávať prvé búrky (PREDPOVEĎ)

  • Naše počasie ovplyvní studený front
  • Vysoké teploty vystriedajú búrky
  • Týka sa to najmä týchto oblastí
Ilustračné foto – leto, búrky
Ilustračné foto – leto, búrky TASR/AP/Petros Karadjias, Canva/WKIDESIGN
  • Naše počasie ovplyvní studený front
  • Vysoké teploty vystriedajú búrky
  • Týka sa to najmä týchto oblastí

Dnes bude na Slovensku mimoriadne teplo. Meteorológovia predpovedajú, že má byť  polojasno až oblačno. Postupne sa má zamračiť na severe Slovenska, ojedinele sa môže vyskytnúť aj dážď alebo búrky. Teplota sa bude pohybovať medzi 22 až 29 stupňov Celzia. Ide však pravdepodobne o poslednú teplú nedeľu v tomto mesiaci, ktorú si môžeš užiť.

Ako uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), v tento deň totiž vyvrcholí prílev teplého vzduchu pred studeným frontom, ktorý postúpi do strednej Európy od severozápadu. Naše počasie tak už začne ovplyvňovať studený front. V pondelok budeme mať dočinenia s prvou vážnou búrkovou situáciou počas tohto roka, píše web Počasie a radar.

Búrky očakávaj v týchto lokalitách

Riziko prvých búrok nás podľa iMeteo.sk čaká už dnes popoludní. Počas nedele počítaj na našom území prevažne s pokojným počasím, zrážky hrozia v druhej časti popoludnia. Búrky by nedeľa mala priniesť len do niektorých severných regiónov na Slovensku. Priprav sa na prípadné búrky v Žilinskom a Prešovskom kraji, a to najmä v krajných oblastiach.

Studený front sa má nachádzať severne od našich hraníc a ovplyvní počasie najmä v Nemecku, Česku a Poľsku. Očakáva sa, že sa tam počas popoludnia začnú tvoriť prvé prehánky a búrky, ktoré majú neskôr zasiahnuť aj naše územie. Oveľa výraznejšie však udrú v pondelok.

Plošné búrky

Dlhodobá zmena v počasí nastane počas prvého dňa nového týždňa. Dopoludnia sa očakáva ešte prevažne oblačná obloha a zväčša pokojné počasie. Na východe sa ale miestami môžu vyskytnúť predfrontálne prehánky, ktoré už stihnú o nejaký ten stupeň zraziť teplotu nadol. Najväčšiu zmenu očakávajú odborníci až popoludní. Pásmo silných prehánok a aj búrok má postupne prejsť vo viacerých vlnách celým Slovenskom.

Presná lokácia búrok bude v pondelok závisieť od načasovania frontu, a tak meteorológovia nevedia zatiaľ presne určiť lokáciu. Búrky sa tak môžu vyskytnúť prakticky kdekoľvek. Dáždnik si priprav najmä vo večerných hodinách, keďže sprievodným javom búrok bude prívalový dážď a silnejší vietor. Lokálne nevylučujú meteorológovia ani krúpy.

Maximálne teploty máme očakávať ešte dopoludnia, a to na úrovni 19 stupňov Celzia na severe až po 24 stupňov na juhovýchode. Ochladí sa po prechode frontu približne o polnoci. Teploty budú len vo výške 7 až 13 stupňov Celzia. Vietor bude silný pri a po prechode frontu.

Očakáva sa, že sa front zrýchli, a tak by mohli búrky zasiahnuť severné Slovensko hlavne v noci na pondelok. Počas dňa by mal byť na tomto území dážď. V južnejších regiónoch Slovenska predpovedá iMeteo vyššie riziko výskytu búrok, pretože sa tam bude vzduchová hmota výraznejšie labilizovať. Vlna búrok tak ukončí stabilné a veľmi teplé počasie. Po prechode frontu sa priprav na avizované ochladenie.

Zdroje: SHMÚ, Počasie a radar, iMeteo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá