Po tropickom teple prichádza zásadná zmena: Na Slovensko sa valí arktický vzduch, teploty môžu spadnúť pod bod mrazu

  • Počasie znova prekvapí Slovákov
  • Očakávame nízke teploty a silné búrky
  • Bundu ešte do skrine neodkladaj
Daždivé počasie a krúpy
Archív Canva
  • Počasie znova prekvapí Slovákov
  • Očakávame nízke teploty a silné búrky
  • Bundu ešte do skrine neodkladaj

Aprílové počasie je v plnom prúde. Nadchádzajúce dni po rekordných horúčavách prinesú na Slovensku značné ochladenie, predpovedá meteorológ Andrej Kozák zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Podľa jeho prognóz pre portál TA3 sa k nám blíži arktický vzduch, čo znamená, že sa môžeme pripraviť na výrazné poklesy teplôt.

Studený front sa očakáva najmä vo štvrtok (10. 4.), kedy by mohol prejsť cez Slovensko. „Nebude zrážkovo výrazný, ale teplotne výrazný bude. V stredu očakávame ochladenie, predovšetkým na západnom Slovensku a na severe nášho územia, približne o 12 °C,“ tvrdí meteorológ.

Po teplých dňoch, ktoré nám pripomínali skôr leto, nasleduje obdobie s dennými maximami teplôt od 12 do 18 stupňov Celzia. Ochladí sa predovšetkým na západe a severe Slovenska. Naopak, Banskobystrický kraj a väčšia časť Košického kraja by mali udržať teplo dlhšie, vďaka závetriu.

Prichádza arktický vzduch

Od nasledujúceho týždňa môžeme očakávať ešte výraznejšie ochladenie. Arktický vzduch, ktorý sa na Slovensko dostane, by mal spôsobiť teplotné poklesy až na úroveň 5 až 10 stupňov Celzia, pričom na severe krajiny by sa mohli pohybovať okolo 3 stupňov Celzia.

Týmto správam sa nepotešia hlavne ovocinári, pretože mrazivé teploty by mohli narušiť ich plodiny. „Treba počítať s tým, že sa naozaj veľmi výrazne ochladí. Tie teplotné maximá budú na úrovni možno 5 °C až 10 °C, na severe len možno okolo 3 °C. Je vážne ohrozenie, že teplota bude klesať pod bod mrazu počas nočných hodín,“ varuje meteorológ.

Očakávame krupobitie

„Tropické dni, teda dni, v ktorých teplota vystúpi aspoň na 30 °C, si štandardne spájame s letom. V strednej Európe sa však v tomto roku vyskytli už v prvej dekáde apríla. Včera bolo takto teplo v Česku, Rakúsku a Slovinsku, deň predtým v Nemecku. Tým bol zároveň zaznamenaný aj rekordne skorý výskyt tropického dňa v rámci roku,“ uviedli v pondelok odborníci zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Hoci v Európe boli búrky doteraz slabšieho charakteru, veľký prílev horúceho vzduchu a príchod studeného frontu nám má priniesť silné dažde. Vo Francúzsku sa už okrem silných búrok prejavili aj nebezpečné sprievodné javy.

„Počas včerajška vo Francúzsku udrelo takmer 150 000 bleskov a vytvorilo sa niekoľko superciel, ktoré priniesli okrem silného vetra a intenzívnych zrážok aj veľmi prekvapivé krupobitie,“ píše iMeteo.sk

So silnými búrkami sa počas tohto mesiaca počíta aj na Slovensku. Vyskytnúť sa môžu už v priebehu budúceho týždňa.

Teploty prekvapili meteorológov

V noci na utorok neklesla na niektorých miestach západného a severozápadného Slovenska minimálna teplota pod 15 stupňov Celzia, v stanici Kamanová v okrese Topoľčany sa dokonca neznížila pod 18 stupňov Celzia. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

„Tieto hodnoty sú už bežné letné, a teda v tomto období rekordné. Rekordy nie sú platné len pre dnešnú noc, ale aj pre celú prvú a druhú dekádu apríla,“ dodali meteorológovia.

Upozornili tiež, že vietor v okolí pohorí zároveň spôsobil výrazné rozdiely v teplote vzduchu na veľmi malé, niekoľkokilometrové vzdialenosti. „Vysoké minimá budú mať vplyv aj na priemernú dennú teplotu,“ skonštatovali s tým, že aj v utorok možno očakávať dosiahnutie rekordných teplôt.

Ako sme už spomínali, s vysokými horúčavami sa môžeme znova aspoň na chvíľu rozlúčiť. Studený front nás totiž znova donúti vybrať zo skrine hrubšie bundy. 

Zdroje: Redakcia Startitup, Facebook/SHMÚ, Imeteo, TA3, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá