V Európe vyčíňajú supercely, krúpy rozbíjali sklá na autách. Vieme, kedy rizikové počasie dorazí aj na Slovensko

  • Vlna vyšších teplôt je aj na Slovensku
  • Vo Francúzsku bolo v pondelok (8. 4.) masívne krupobitie
  • So silnými búrkami sa v apríli počíta aj u nás
blesky, krúpy
Ilustračné foto: Unsplash/Brandon Morgan, Facebook/Ville de Saint-Clément
  • Vlna vyšších teplôt je aj na Slovensku
  • Vo Francúzsku bolo v pondelok (8. 4.) masívne krupobitie
  • So silnými búrkami sa v apríli počíta aj u nás

V posledných dňoch v Európe vládne nadpriemerne teplé počasie. Slovensko nie je výnimkou, avšak vlna vysokých teplôt so sebou zvykne prinášať aj búrky. Tým sa nevyhlo množstvo krajín, ktorých súčasťou boli aj supercely, informuje portál iMeteo.sk

Masívne krupobitie

„Tropické dni, teda dni, v ktorých teplota vystúpi aspoň na 30 °C, si štandardne spájame s letom. V strednej Európe sa však v tomto roku vyskytli už v prvej dekáde apríla. Včera bolo takto teplo v Česku, Rakúsku a Slovinsku, deň predtým v Nemecku. Tým bol zároveň zaznamenaný aj rekordne skorý výskyt tropického dňa v rámci roku,“ uviedli v pondelok odborníci zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Búrky v Európe boli až doteraz prevažne slabšieho charakteru, no veľký prílev horúceho vzduchu a následného príchodu včerajšieho studeného frontu zmenil situáciu. Najvypuklejšie to bolo vo Francúzsku, kde sa okrem silných búrok prejavili aj nebezpečné sprievodné javy.

„Počas včerajška vo Francúzsku udrelo takmer 150 000 bleskov a vytvorilo sa niekoľko superciel, ktoré priniesli okrem silného vetra a intenzívnych zrážok aj veľmi prekvapivé krupobitie,“ píše iMeteo.sk

Yonne v Saint-Clément dokonca čelilo masívnemu krupobitiu, ktoré spôsobilo aj škody na majetku. Išlo o jedno z najväčších krupobití v histórii. Krúpy mali mať veľkosť menších vajíčok, dopadali napríklad na autá a rozbíjali sklá.

Keďže vlna teplého počasia v Európe naďalej pokračuje, búrky sa môžu vyskytnúť opäť. So silnými búrkami sa počas tohto mesiaca počíta aj na Slovensku. Vyskytnúť sa môžu už v priebehu budúceho týždňa.

Teplé počasie na Slovensku

Počasie na Slovensku aktuálne ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. V utorok má byť prevažne oblačno. Teploty 21 až 26 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku bude prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty sú 14 až 11 a najvyššie denné 23 až 26 stupňov Celzia.

Na strednom Slovensku bude tiež prevládať prevažne oblačné počasie. Najnižšie ranné teploty 13 až 8 °C a najvyššie denné 21 až 25 °C. Na východnom Slovensku sú najnižšie ranné teploty 13 až 9 °C a najvyššie denné 21 až 25 °C.

Počasie na horách hovorí jasne. Vo výške 1 000 m bude prevažne oblačno. Najnižšia ranná teplota bude 9 °C a najvyššia denná 19 °C, informuje TASR.

Vo výške 1 500 m bude prevažne oblačno. Najnižšia ranná teplota dosiahne 10 °C a najvyššia denná 15 °C. Vo výške 2 000 m bude taktiež prevažne oblačno. Najnižšia ranná teplota 7 °C a najvyššia denná 12 °C.

Radikálna zmena

Aj keď je aktuálne na Slovensku teplé počasie, v budúcich týždňoch môže dôjsť k výraznému obratu. Ako sme ťa informovali, tretí aprílový týždeň má priniesť veľkú zmenu klímy. Po 15. apríli je predpokladané výrazné ochladenie. Toto ochladenie dorazí z níže nad Škandináviou a mohlo by teploty stiahnuť pod normál.

Hroziť môžu dokonca aj mrazy, a to nielen na pár dní. Takáto zmena by predstavovala riziko už pre celé Slovensko, pretože príroda rozkvitla už aj na severe.

Zdroje: iMeteo, Facebook/Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá