Slovensko dnes postihnú silné búrky. Kritické bude najmä popoludnie, hrozia aj povodne

  • Silné búrky sa budú vyskytovať na celom Slovensku. Meteorológovia vydali výstrahu pre celé územie Slovenska
  • V horách sa očakáva silný vietor, pre určité oblasti platí výstraha
  • Hrozia aj povodne, stránka ESTOFEX uvádza, že hrozí aj vznik tornád
búrky
Unsplash/ David Moum, Unsplash/ Todd Diemer
  • Silné búrky sa budú vyskytovať na celom Slovensku. Meteorológovia vydali výstrahu pre celé územie Slovenska
  • V horách sa očakáva silný vietor, pre určité oblasti platí výstraha
  • Hrozia aj povodne, stránka ESTOFEX uvádza, že hrozí aj vznik tornád

Meteorológovia vyhlásili výstrahu pred búrkami na územie celého Slovenska. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojej internetovej stránke.

Druhý rizikový stupeň platí pre celé západné Slovensko. V Bratislavskom kraji je vyhlásený približne od 8:00 do 17:00, v Trenčianskom od 9:00 do 19:00, v Nitrianskom od 12:00 do 19:00 a v Trnavskom približne od 8:00 do 17:00.

Silný vietor na horách

Druhý rizikový stupeň platí aj pre stredné Slovensko okrem severných okresov Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín a Čadca. V týchto okresoch platí počas dňa prvý stupeň výstrahy. Druhý rizikový stupeň bude na strednom Slovensku približne od 12:00 do 20:00.

Moravu a Sliezsko zasiahnu silné búrky, hrozia povodne a škody na majetku

Pre väčšinu východného Slovenska je vyhlásený prvý stupeň meteorologickej výstrahy. Od 14:00 však SHMÚ vyhlásil výstrahu druhého stupňa pred búrkami aj pre okresy Levoča, Medzilaborce, Poprad, Rožňava, Gelnica a Spišská Nová Ves. Platiť bude do 20:00.

Mala by sa podľa tebá vláda zaoberať riešením klimatických otázok?

Meteorológovia zároveň varujú pred silným vetrom na horách.Výstrahu prvého stupňa vyhlásili okresoch Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Žilina, Tvrdošín, Ružomberok, Námestovo, Martin, Liptovský Mikuláš a Dolný Kubín.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vyhlásil v niektorých okresoch hydrologickú výstrahu druhého stupňa pred prívalovými povodňami, píše SITA.

Tie hrozia v okrese Myjava, na strednom Považí, na severe okresu Žilina a v povodí rieky Rajčanka, ďalej v regióne Kysúc, v okrese Zlaté Moravce, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Brezno, Veľký Krtíš a Revúča. Výstraha druhého stupňa platí do 20:00. V ďalších 34 okresoch platí výstraha prvého stupňa. SHMÚ o tom informoval na svojej internetovej stránke.

„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch,“ informoval SHMÚ.

Hrozba tornáda?

Stránka ESTOFEX upozorňuje, že na našom území hrozí aj vznik tornád. „Do 13 UTC sa riziko tornáda môže vyvíjať najmä vo vnútornej indikovanej oblasti, tj. na ďalekom severovýchodnom Rakúsku, na západnom a strednom Slovensku a na severe a severozápade Maďarska. Tieto búrky môžu navyše spôsobiť silné krupobitie a ojedinelé silné poryvy vetra,“ uvádza stránka Estofex.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech