Slovensko dnes zasiahnu ničivé búrky, prinesú krúpy s priemerom 5 cm. SHMÚ vydáva výstrahy pre celý štát

  • Slovenskom sa v sobotu preženú silné búrky
  • Popoludní sa situácia ukľudní najmä na západe
Počasie
Archív Canva
  • Slovenskom sa v sobotu preženú silné búrky
  • Popoludní sa situácia ukľudní najmä na západe

Príjemná letná sobota? Bohužiaľ, ak si dnes plánoval vytiahnuť gril a užiť si pekný deň na záhrade, radšej si skontroluj meteorologický radar. Slovenskom sa dnes preženú silné búrky, ktoré budú postupovať počas dňa smerom na východ. 

Prvé búrky Slovensko zasiahli už v skorých ranných hodinách. Podľa Imeteo už o 6.30 ráno sa na juhozápade krajiny objavili prvé blesky. Studený front, ktorý sa valí na naše územie, so sebou nesie veľmi teplý a vlhký vzduch. Práve preto majú búrky dokonalé prostredie na to, aby sa poriadne „rozjašili“. Búrky môžu byť sprevádzané veľkými krúpami, prívalovými zrážkami a silným vetrom.

Včera zasiahli veľmi silné búrky Českú republiku, kde spôsobili značné škody. Dnes sa očakáva, že podobne extrémne počasie udrie aj na Slovensku. 

Výstraha pre celé Slovensko

Pre celé územie Slovenska platí výstraha pred silnými búrkami s osobitným dôrazom na juh krajiny. Očakáva sa, že najintenzívnejšie búrky zasiahnu predovšetkým Maďarsko a južné časti Slovenska. Tieto búrky budú postupovať na východ počas celého dňa.

V oblastiach najviac zasiahnutých búrkami môže priemer krúp presiahnuť 5 cm. V ostatných regiónoch treba rátať s prívalovými zrážkami, silnými poryvmi vetra a krúpami s priemerom 2 až 3 cm. Všetci obyvatelia by mali byť pripravení na možné materiálne škody a dbať na svoju bezpečnosť.

Výstraha druhého stupňa platí pre Bratislavský, Trenčiansky, Nitriansky, Trnavský kraj a viaceré okresy Banskobystrického a Žilinského kraja, kde v noci z piatka na sobotu mohli zažiť prudký lejak, nárazový vietor do 110 km/h a krúpy. V doobedných hodinách sa však aj tu situácia ukľudní.

Výstraha prvého stupňa platí pre Košický a Prešovský kraj, ďalšie lokality v Banskobystrickom kraji a okres Liptovský Mikuláš. Táto výstraha je v platnosti od piatka 22.00 h do soboty 22.00 h.

Popoludní na západe búrky ustanú

Ako informuje SHMÚ, dnes očakávame premenlivé počasie s oblačnosťou, ktorá sa bude pohybovať od oblačného až po zamračené. Na viacerých miestach sa môžu vyskytnúť prehánky a lokálne aj intenzívne búrky. Počas popoludnia sa situácia na západe Slovenska zlepší, zrážky ustúpia a oblačnosť sa zmenší.

Denné teploty budú rôzne od chladnejších 24 stupňov na Orave až po horúcich 33 stupňov na Dolnom Zemplíne. Teplotné rozdiely budú závisieť od regiónu a aktuálnych poveternostných podmienok.

Silné búrky sa v sobotu môžu vyskytovať predovšetkým na východe a Gemeri, a to až do večerných hodín. Počasie v našej oblasti ovplyvňuje zvlnený studený front. V jeho okolí a pred ním sa nachádza teplý, no najmä veľmi vlhký labilný vzduch navyše aj so silnejším výškovým prúdením. V ňom sú vhodné podmienky na tvorbu intenzívnych búrok. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

SHMÚ poukázal aj na vývoj kopovitej oblačnosti, ktorý zároveň môže negatívne ovplyvniť veľké množstvo saharského prachu vo vyšších hladinách. Prvá supercela sa podľa meteorológov sformovala pod Nízkymi Tatrami a postupuje smerom na severovýchod na Poprad. „Pravdepodobné sú väčšie krúpy, ktoré môžu byť hnané aj silným vetrom,“ uviedli.

Teplota sa dnes zmení aj niekoľkokrát

Podľa portálu Počasie & Radar dopoludnia odborníci očakávajú prehánky a búrky, ktoré budú premenlivé a ich presnú lokalizáciu nie je možné spoľahlivo určiť kvôli nevyspytateľnosti frontu. Preto treba byť pripravený na dážď takmer kdekoľvek na Slovensku.

Popoludní sa začne oblačnosť zmenšovať od západu, pričom prehánky a búrky budú pravdepodobné hlavne na severnom okraji stredného a východného Slovenska. Teploty budú kolísať, najmä dopoludnia, s maximami okolo 24 až 26 °C na severe a 27 až 31 °C na juhovýchode. Treba rátať so zmenami teploty počas dňa a prispôsobiť tomu vonkajšie aktivity. 

Zdroje: Imeteo, TASR, SHMÚ, Počasie & Radar

Najnovšie videá

Trendové videá