Slovensko dosiahlo historický míľnik v e-športe. Táto oblasť sa stáva čoraz atraktívnejšou

  • Slovensko malo na majstrovstvách zastúpenie v hrách, akými sú Dota, Tekken či Pro Evolution Soccer
  • Najlepší svetoví e-šport hráči si pritom ročne dokážu zarobiť až niekoľko miliónov eur
  • Do sveta elektronického športu vstupujú aj slávne svetové futbalové kluby
BeFunky-collage-4
Yvents/juventus.com
  • Slovensko malo na majstrovstvách zastúpenie v hrách, akými sú Dota, Tekken či Pro Evolution Soccer
  • Najlepší svetoví e-šport hráči si pritom ročne dokážu zarobiť až niekoľko miliónov eur
  • Do sveta elektronického športu vstupujú aj slávne svetové futbalové kluby

Juhokórejský Soul počas víkendu privítal národné reprezentácie, ktoré súťažili o prestížny titul majstra sveta v e-športoch. Historicky prvé zastúpenie malo aj Slovensko, ktoré svoje kvality ukázalo hneď vo viacerých hrách, akými sú Dota, Tekken či Pro Evolution Soccer.

Podľa slov Miroslava Kratochvíla, člena výkonného výboru Slovenskej asociácie elektronických športov, ide o obrovský krok vpred pre domácu e-športovú scénu. Vďaka aktivitám asociácie a účasti našich športovcov na tomto podujatí sa dostáva elektronický šport ešte viac do popredia a čoraz viac naberá na popularite. 

Historicky prvé slovenské zastúpenie

Národné dresy si v Južnej Kórei oblekli členovia tímu Inaequalis Lutea, aktuálni majstri Slovenska v hre Dota 2. Slovenský e-športový tím pritom už dlhé roky dokazuje svoje kvality na zahraničných, ale aj domácich herných turnajoch Y-Games. V titule Tekken nás reprezentoval Dávid Maťo a v populárnej futbalovej hre Pro Evolution Soccer 2020 Andrej Remeň.

zdroj: Yvents

Aj napriek tomu, že sa naša prvá národná reprezentácia v e-športoch neumiestnila na stupienku víťazov, bez pochýb ide o veľký úspech slovenského e-športu. Kým esport na Slovensku nie je až tak populárny, ten svetový je v súčasnosti na obrovskom vzostupe.

Miliónové zárobky už aj z e-športu

Príkladom toho je už dlhodobá diskusia o tom, že elektronické športy by v budúcnosti mohli byť súčasťou olympijských hier, či fakt, že e-športové turnaje a hráči dosahujú gigantické rozpočty a zárobky. V minulosti jeden z komentátorov a bývalých hráčov pre RTVS uviedol, že zárobok profesionálneho hráča sa pohybuje okolo 20-tisíc eur mesačne, pričom ide len o základnú zložky mzdy, ku ktorej sa priporítava ešte výhra v turnajoch či peniaze od sponzorov.

Zárobky na tých najprestížnejších turnajoch sveta sa pritom pohybujú aj v sumách, ktoré činia niekoľko miliónov eur za prvé miesto. Ročné zárobky najlepších e-šport hráčov sveta sa taktiež pohybujú v miliónoch, pričom tí najlepší si za rok 2019 prilepšili o viac než 2,8 miliónov eur.

Svetoznáme futbalové kluby a e-šport

Okrem jednotlivcov sa však e-šport stáva čoraz populárnejším napríklad aj u viacerých svetoznámych futbalových kluboch. Len prednedávnom oznámil vstup do lukratívneho sveta e-športu aj taliansky futbalový veľkoklub Juventus Turín. Na jeho čele stojí viceprezident a bývalý český futbalista Pavel Nedvěd, ktorý podpísal zmluvu s 3 hráčmi futbalového simulátora Pro Evolution Soccer.

Vo svete e-športu pritom už dlhšiu dobu fungujú mnohé svetoznáme kluby, medzi ktorými sa nachádza napríklad Manchester City, Ajax Amsterdam, Fc Barcelona, Paris Saint-Germain a mnohí ďalší. Svoje zastúpenie v tejto oblasti však má aj futbalový klub AS Trenčín či Slovan Bratislava.

V mnohých prípadoch ide najmä o súčasť väčšieho digitalizačného projektu, čo potvrdzujú aj slová majiteľov holandského veľkoklubu Ajax Amsterdam, ktorý sa rozhodol investovať do e-športu a vstúpiť so svojim tímom do dvoch najznámejších hier v sektore. „Rozhodnutie je súčasťou medzinárodnej rozvojovej stratégie klubu a nášho digitalizačného projektu. Predstavuje novú cestu pre Paris Saint-Germain, aby zapojila svojich fanúšikov a prilákala nových na tomto kľúčovom, stále sa rozvíjajúcom sa trhu,“ uviedlo vedenie klubu.

Zdroje: RTVS, TS, esportsearnings.com, juventus.com, Redbull

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá