Slovákov vystresovali dvojnásobné ceny za plyn pre rok 2024. Rezort upokojuje, nestane sa tak

  • Ministerstvo hospodárstva reaguje na cenové rozhodnutie
  • Podľa Sakovej sú stabilné ceny plynu prioritou vlády
Hrniec na plynovom sporáku a peniaze
Ilustračný obrázok, Unsplash/KWON JUNHO, Unsplash/Markus Spiske
  • Ministerstvo hospodárstva reaguje na cenové rozhodnutie
  • Podľa Sakovej sú stabilné ceny plynu prioritou vlády

Cena plynu by sa mala výrazne zvýšiť približne na dvojnásobok. Hovorí o tom cenové rozhodnutie pre Slovenský plynárenský priemysel SPP, ktoré vydal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), informuje TASR. Ministerstvo hospodárstva (MH) tento postup úradu považuje za neakceptovateľný a Slovákov upokojuje.

Podľa rezortu by domácnosti za plyn nemali platiť viac ako v predošlom roku a ministerstvo bude musieť fungovanie tohto úradu prehodnotiť, informuje SITA.

Saková upozorňuje, že je stabilita cien plynu prioritou vlády

Slovenské domácnosti nebudú za plyn platiť viac ako v minulom roku a rozhodnutie ÚRSO o cenách plynu považuje ministerstvo hospodárstva za plynu škandalózne.

„Ministerstvo hospodárstva SR má pripravené všetky potrebné kroky na to, aby vláda už na prvom decembrovom rokovaní schválila nariadenia, ktoré garantuje slovenským domácnostiam stabilné ceny plynu,“ informuje rezort.

„Stabilné ceny elektriny a plynu pre domácnosti boli prioritou celej vlády. Preto sme spoločne s ministerstvom financií, predsedom vlády a predsedom parlamentu vyrokovali riešenie, ktoré vláda bude môcť už o týždeň predstaviť. Považujem za veľmi neštandardné, že sú slovenské domácnosti dnes zbytočne stresované rozhodnutiami, ktoré reálne nevstúpia do platnosti. Ľudia nemusia mať obavy, dodržíme sľuby ktoré sme dali pred voľbami a ceny energií neporastú,“ povedala ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Všetky podrobnosti bude možné predstaviť verejnosti po rokovaní vlády na začiatku decembra, ktorá musí schváliť vládne nariadenia garantujúce výhodné ceny energií pre ľudí. V budúcom roku by k výhodným cenám plynu malo prispieť aj nové vedenie SPP, ktoré ministerka vymenovala minulý týždeň.

Prispieť by k tomu mala predovšetkým zmena stratégie nákupu plynu na veľkoobchodných trhoch za primerané ceny.

Zastropovanie ceny plynu od vlády očakáva aj SPP. „V záujme ochrany zraniteľných odberateľov očakávame, že vláda aj v roku 2024 pristúpi k tzv. krízovej regulácii a zastropuje ceny plynu aj na rok 2024 prostredníctvom osobitého nariadenia vlády,“ uviedol pre TASR hovorca SPP Ondrej Šebesta. Tieto ceny podnik bezodkladne zverejní a bude ich od budúceho roka uplatňovať.

Remišová predpokladá 20-percentný nárast cien plynu

Vykurovacia sezóna sa iba začala a na stole sú nové problémy, ktoré budú musieť Slováci v tejto súvislosti riešiť. Ako informuje portál noviny.sk, ak nová vláda nezasiahne, od januára si Slováci za plyn zaplatia viac, ako sme ťa informovali v tomto článku.

Veronika Remišová hovorila, že sa ceny zvýšia o 20 percent, čo by znamenalo zvýšenie o desiatky eur. Analytik však upozornil, že nárast môže dosiahnuť až sto eur mesačne, čo by ľudia výrazne pocítili. Opozičné strany preto kritizujú vládu v súvislosti s týmto zdražovaním. Koaličné strany sa bránia tvrdením, že pracujú na riešení tejto situácie.

plyn
zdroj: Pexels/Pixabay

„Ceny elektriny dohodla naša vláda až do roku 2027, tie sú stabilné. Ceny plynu – tam sme už počuli aj vyjadrenie regulátora, ktorý hovorí, že ak sa nespraví nič, tak pôjdu ceny plynu výrazne hore. O 20 percent by to malo narásť,“ uviedla Veronika Remišová, poslankyňa NR SR. „O týchto číslach pani Remišovej neviem zatiaľ nič,“ reagoval minister životného prostredia Tomáš Taraba.

„My už dlhodobo hovoríme, že najbližšia zima bude veľmi ťažká a náročná,“ zdôraznila Martina Holečková, predsedníčka poslaneckého klubu KDH. „Dnes máme zásob dosť. Nevidím žiadnu objektívnu príčinu, prečo by mali skokovo rásť ceny energií,“ priblížil poslanec NR SR Roman Michelko.

Veronika Remišová a KDH kritizujú vládu za to, že ani v programovom vyhlásení vlády, ani počas jej rokovaní sa neobjavil žiadny dokument zaručujúci zníženie cien energií, najmä plynu. Poukazujú tiež na to, že strany Smer a Hlas sľúbili zníženie cien energií v predvolebných sľuboch.

„Vyzývam pána Fica aj pána Pellegriniho, nech povedia ľuďom, koľko budú platiť za plyn,“ vyhlásila Remišová.

Zdroje: TASR, SITA, noviny.sk, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá