Slovensko je pre investorov čoraz zaujímavejšie. Investície do realít v roku 2016 lámali rekordy. Toto sú najväčšie z nich

  • V minulom roku investovali zahraničný aj domáci investori do kúpy slovenských nehnuteľností rekordných 853 miliónov eur.
collage
  • V minulom roku investovali zahraničný aj domáci investori do kúpy slovenských nehnuteľností rekordných 853 miliónov eur.

Aj napriek tomu, že Slovensko je v porovnaní so susedmi najmenším trhom, investície rastú rekordným tempom. V roku 2016 podľa poradenskej spoločnosti CBRE dosiahli rekordných 853 miliónov eur. To je až o 94 percent viac ako v roku 2015.

„Zaznamenávame nárast záujmu globálnych investorov o stredoeurópsky región, teda aj o Slovensko. Región ako taký je opäť v hľadáčiku veľkých realitných hráčov, čo nahráva ďalšiemu očakávanému rastu objemu zahraničných investícií aj v nasledujúcom období,“ povedal pre TREND Reality Marián Mlynárik, riaditeľ oddelenia investičných nehnuteľností v CBRE Slovensko.

Tu sú najvýznamnejšie realitné transakcie minulého roka.

Central

central5

foto: central.sk

Predaj bratislavského Centralu bol najväčšou transakciou roka. Obchod v hodnote 175 miliónov bol síce ohlásený už v decembri 2015, no dokončený bol až v roku 2016.

Od pôvodných slovenských majiteľov Immocap ho kúpila medzinárodná investičná firma Allianz Real Estate.

Laugaricio

27731035

foto: dudakoupelny.cz

Trenčianske nákupné centrum Laugaricio kúpila v minulom roku slovenská správcovská spoločnosť IAD Investments. Sumu nezverejnila, no vieme, že ide o druhú najväčšiu realitnú transakciu roku 2016.

Laugaricio je druhým najväčším obchodným centrom na strednom Slovensku. Na viac ako 26-tisíc metroch štvorcových ponúka momentálne asi 120 značiek. Tento rok sa plánuje rozšíriť takmer dvojnásobne.

Cubus

106062_cubus_1_w.jpg

foto: colliers.com

Okrem obchodných centier rástol o viac ako 10 percent aj segment kancelárskych budov. Najvýznamnejšou transakciou bol predaj budovy Cubus na Fazuľovej v Bratislave.

Budova oproti kostolu Blumental momentálne slúži ako centrála DELLu.

Europeum

europeum-business-center-3

foto: officemap.sk

Druhou najväčšou transakciou bol predaj administratívnej budovy Europeum na Suchom Mýte. Budova oproti Prezidentskému palácu sa nachádza v jednej z najfrekventovanejších častí mesta.

Twin City A

twin-city-aktualny-stav

foto: HB Reavis

Budova na Karadžičovej ulici bola dokončená v roku 2015. Ponúka asi 16 500 štvorcových metrov prenajímateľnej plochy, ktorá je plne obsadená.

Developer HB Reavis ju za nezverejnenú sumu predal slovenskej spoločosti IAD Investments. HB Reavis ale prezradil, že celkový výnos presiahol 6,5 percenta.

Logisticke parky HB Reavis

HB-Reavis-Logistics-Center-Bratislava

foto: HB Reavis

Priemyselné nehnuteľnosti sú na Slovensku úspešné už dlhodobo. V roku 2016 im kraľoval predaj parkov HB Reavis austrálskej skupine Macquarie Capital Group.

zdroj titulnej fotografie: central.sk / dudakoupelny.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech