Slovensko je čierna diera startupov, zachrániť ho ide táto spoločnosť. Investovať u nás chce 5 miliónov eur

  • Na Slovensku vzniká prvý corporate venture capital program Seed Starter
  • Program je už etablovaný v Česku, po úspechu prichádza aj k nám
  • Slovensko v startupoch zaostáva, program má podporiť vznik inovácií
slspseedstarter
  • Na Slovensku vzniká prvý corporate venture capital program Seed Starter
  • Program je už etablovaný v Česku, po úspechu prichádza aj k nám
  • Slovensko v startupoch zaostáva, program má podporiť vznik inovácií

Najväčšia slovenská banka oznámila zaujímavý plán na podporu domáceho podnikateľského prostredia. Slovenská sporiteľňa predstavila projekt Seed Starter, ktorý je prvým svojho druhu na Slovensku.

Seed Starter je corporate venture capital program, čo v preklade znamená, že u nás vôbec prvýkrát vidíme veľkú spoločnosť zakladať firmu s vlastnými investičnými aktivitami.

Ako fungujú venture capital investície

Startupy, ktoré potrebujú peniaze, zvyčajne hľadajú investorov, ktorými sú špecializované investičné firmy, medzi ktoré sa radí aj Seed Starter. Tie posúdia hodnotu celého projektu a odkúpia poväčšine menšinový podiel firmy, čím do firmy investujú.

Príkladom je napríklad investícia českého Seed Starteru do fintech firmy PalmApp, ktorý v začiatkoch odkúpil 20 % podiel za 730-tisíc eur, čím jej zabezpečil potrebný kapitál na rast.

Na takéto investície sa zvyčajne špecializujú investičné firmy, ktoré podiely nakupujú v nádeji, že s ich pomocou hodnota firmy narastie a podiel neskôr predajú za viac, čím generujú zisk a vytvárajú si kapitál na ďalšie akvizície.

IMG_5692 web size
zdroj: Seed Starter – Na Slovensku Seed Starter predstavil CEO Slovenskej sporiteľne Peter Krutil.

Slovenská sporiteľňa má na spustenie Seed Starteru dobrý dôvod. Slovensko je totiž v medzinárodných porovnaniach na nelichotivom mieste a postupne sa len zhoršujeme. Lepšie startupové podmienky majú dokonca aj ekonomicky slabšie štáty ako Chorvátsko, Rumunsko či Bulharsko.

Slovensko je čierna diera startupov

Prečo je to dôležité: Podľa CEO Slovenskej sporiteľne Petra Krutila čaká Slovensko výzva: Ekonomika Slovenska má štrukturálny problém, bez inovácií neprežijeme.“

Zhoduje sa s ním aj startupový expert a partner v konzultačnej firme Civitta Peter Kolesár, podľa ktorého sú startupy kľúčom k odolnejšej ekonomike. „Najrýchlejšie vytvárajú pracovné miesta s vysokou pridanou hodnotou a priťahujú talenty z celého sveta. Slovensko však výrazne zaostáva v podpore podnikavosti a podpore rastu inovatívnych technologických firiem.“

Kolesár upozorňuje, že bez zásadnej zmeny prístupu môže Slovensku ujsť vlak a poukazuje na dvojicu alarmujúcich štatistík, ktorými opisuje startupové prostredie na Slovensku.

Slovensko je najhoršie: Kým v Estónsku sa do nádejných projektov preinvestuje v prepočte 2 000 eur na obyvateľa, na Slovensku to nie je ani 30 eur. Slovensko je na poslednej priečke v regióne strednej a východnej Európy, lepší sú všetci naši susedia, vrátane Ukrajiny. A nielen to, predbiehajú nás aj Rumuni či Bulhari.

CEO Slovenskej sporiteľne Peter Krutil priznáva, že si Seed Starter dal aj ambiciózny cieľ – financovať budúceho slovenského jednorožca, teda firmu s miliardovou valuáciou. Poukazuje na to, že Česko už má unicornov dvoch – produktový softvér Productboard a online supermarket Rohlík.cz.

Banka má s firmami skúsenosti a patrí medzi lídrov na trhu – už vyše 20 rokov poskytuje firemné financovanie a má aj 7-ročnú prax v podpore začínajúcich podnikateľov. V rámci tejto skupiny hodnotila už 8-tisíc podnikateľských nápadov a 800 z nich poskytla aj financovanie. 

IMG_5920 web size
zdroj: Seed Starter – Jiří Skopový, CEO českého Seed Startera, vysvetľuje, že jedným z kľúčových meradiel investovateľného produktu je, či vylepšuje vnútorné procesy banky alebo finančné zdravie jej klientov.

Investovať chce 5 miliónov eur

Seed Starter Slovenskej sporiteľne má na investovanie pripravenú podobnú sumu, akú už ten český stihol zainvestovať. Ten je už niekoľko rokov etablovaný a riadi sa jednoduchou filozofiou:

„Keď zvažujeme, či do nejakej firmy investujeme, meradlom je, aby služba buď zlepšila finančné zdravie našich klientov, alebo zlepšila naše vnútorné procesy,“ vysvetľuje Jiří Skopový, CEO Seed Starteru Českej spořitelny.

Vyplýva z toho, že o investíciu by sa mali uchádzať primárne fintech startupy, Seed Starter tiež zdôrazňuje, že radi investujú do produktov, ktorých ambíciou je „long-game“ a chcú na trhu zostať desiatky rokov. Vidno to aj na projektoch, do ktorých investoval český Seed Starter, ktoré je poväčšine tiež možné označiť za fintechy.

Seed Starter hľadá startupy, ktoré:
  • sú mladé firmy s jasnou víziou,
  • už majú funkčné MVP (prototyp),
  • sú synergické s bankovými produktmi,
  • idú long-game a budujú produkt, ktorý bude existovať aj o 100 rokov.

Seedované startupy navyše dostanú aj inkubáciu – Seed Starter upozorňuje aj na dôležitosť smart money, teda know-how a kontaktov, ktorých má bankový venture capital program neúrekom. Ako príklad uvádza, že startupom pomôže vstúpiť na zahraničné trhy, kde už materská firma Slovenskej sporiteľne, Erste Group, pôsobí.

IMG_6203 web size
zdroj: Seed Starter – Seedované startupy môžu očakávať aj inkubáciu či bootcamp.
Zdroj: Seed Starter, Slovenská sporiteľňa, JTRE

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá