Slovensko je lídrom v nedostupnosti bývania, na kúpu potrebujeme až 14 ročných miezd

  • Slováci potrebujú na kúpu nového bytu až 14 hrubých ročných miezd
  • Je to najviac zo všetkých európskych krajín
hypotéka pre páry či manželov
Sídlisko TASR/Dano Veselský
  • Slováci potrebujú na kúpu nového bytu až 14 hrubých ročných miezd
  • Je to najviac zo všetkých európskych krajín

Ako vyplýva z tlačovej správy firmy Deloitte Audit, Slováci potrebujú na kúpu nového bytu až 14 hrubých ročných miezd, čo je najviac zo všetkých európskych krajín, tieto údaje vyplývajú z vydania Property Index. Ten mapuje, ako bývajú Európania a koľko ich bývanie stojí.

Publikácia každoročne poskytuje súhrnné informácie o európskom trhu s bývaním, aktuálne 12. vydanie zahŕňa dáta z 27 krajín a 76 miest.

Slovensko je najmenej dostupnou krajinou v Európe, pokiaľ ide o nákup vlastného bývania. Aktuálne štatistiky ukazujú, že na kúpu štandardného bytu o veľkosti 70 m2 potrebujú Slováci v priemere 14,1 ročných miezd, čo je o 1,4 ročnej mzdy viac v porovnaní s minulým rokom. Napriek tomu Česi a Srbi tiež čelia podobným výzvam, susedné Česko potrebuje 13 hrubých ročných miezd a Srbi takmer 12 hrubých ročných miezd na kúpu bývania.

Na druhej strane Belgicko a Nórsko vynikajú svojou dostupnosťou – ich občania potrebujú menej ako päť ročných miezd na kúpu vlastného domova.

Keď sa pozrieme na veľké európske mestá, obyvatelia Osla a obyvatelia Ríma sú na tom najlepšie. Tí potrebujú menej ako 8 hrubých ročných miezd na zaobstaranie si vlastného bývania. Bratislava skončila na druhom mieste za najmenej dostupným Amsterdamom a tesne pred treťou Prahou. Na nový štandardný byt potrebujú občania žijúci v slovenskom hlavnom meste 14,6 hrubých ročných miezd.

Viacero negatívnych tendencií

„Na Slovensku pozorujeme viacero negatívnych tendencií, ktoré sa týkajú dostupnosti bývania, zvyšovania úrokových sadzieb hypotekárnych úverov aj intenzity rozvoja bývania. Za posledné dva roky klesol počet nových dokončených bytov o 2 %. Celkovo bolo v minulom roku dokončených len niečo vyše 20-tisíc nových bytov,“ povedala Dagmar Yoder, lokálna partnerka a advokátka Deloitte na Slovensku.

Minulý rok boli európske ekonomiky pod tlakom vojenského konfliktu na Ukrajine a zvyšujúcich sa nákladov na energie a stavebné materiály. To sa odzrkadlilo v cene nových bytov. Na vedúcej pozícii, ako najdrahšia krajina, zostal Izrael (5 701 € za m2), na druhom mieste skončilo Rakúsko (4 925  €/m2) a trenie Nemecko (4 800 €/m2).

Najlacnejšími krajinami sú Bosna a Hercegovina (1 237 €/m2), Grécko (1 330 €/m2) a Rumunsko (1 417 €/m2). Na Slovensku stúpla priemerná cena na 3 156 €/m2, čo predstavuje medziročnú zmenu vo výške +19,1 %.

V rebríčku cien mestách vedie ako najdrahšie mesto izraelský Tel Aviv, kde cena presiahla 14 000 €. Naopak, najlacnejšie mestá sú v gréckej Patre (1 056 €/m2) a v srbských mestách Niš a Nový Sad.

Vo veľkých slovenských mestách sa priemerné transakčné ceny nových bytov pohybovali od troch do štyroch tisíc eur za meter štvorcový, pričom najdrahšia je stále Bratislava (3 965 €/m2).

V nájomnom segmente Dublin vytlačil z vedúcej pozície Paríž ako najdrahšie mesto v Európe s cenou takmer 33 €/m2. Naproti tomu Bulharsko ponúka najnižšie nájomné v mestách ako Burgas a Sofia. Bratislava má priemerné nájomné 12 €/m2, čo ju umiestňuje do stredu európskeho rebríčka.

Zdroj: TS/Deloitte Audit

Najnovšie videá

Trendové videá