Slovensko si vyslúžilo mimoriadnu pochvalu od NATO: Sme príkladom pre celý svet

  • Poverený minister obrany Jaroslav Naď rokoval s generálnym tajomníkom NATO
  • Stoltenberg Slovensko chváli a oceňuje
  • Sme malá krajina, no robíme veľké veci
Slovenská armáda, Jaroslav Naď a Jens Soltenberg
TASR/Jaroslav Novák, MO SR
  • Poverený minister obrany Jaroslav Naď rokoval s generálnym tajomníkom NATO
  • Stoltenberg Slovensko chváli a oceňuje
  • Sme malá krajina, no robíme veľké veci

Slovensko, malá krajina za hranicami najväčšieho konfliktu od konca druhej svetovej vojny, ide svetu príkladom. Dá sa to konštatovať na základe slov generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie NATO.

Ako informuje na Facebooku poverený minister obrany Jaroslav Naď, šéf Aliancie Jens Stoltenberg oceňuje aktivity Slovenska. Počas uplynulých dní totiž naša vláda rozhodla, že vyhovie žiadosti ukrajinského prezidenta o dodanie stíhačiek MiG-29.

 

Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera teda 17. marca s vedomím prezidentky podpísala medzinárodnú dohodu. Podľa premiéra bol tento krok v súlade s Ústavou SR a spolu so stíhačkami na Ukrajinu posielame aj časť systému protivzdušnej obrany Kub, informovali sme.

Slovensko podľa ministerstva obrany dostane za túto pomoc náhradu vo výške stoviek miliónov dolárov. Taktiež čaká na dodávku lietadiel F-16, ktoré s MiGmi porovnal v tomto článku letecký inžinier.

Prvé štyri MiGy si už Kyjev prebral. Vláda spolu s predstaviteľmi SaS v tejto súvislosti deklaruje, že Slovensko stojí na správnej strane dejín. Súhlasí s tým aj Stolntenberg, s ktorým v Bruseli rokoval minister Naď.

Malá krajina môže robiť veľké veci

Generálny tajomník NATO oceňuje jednak slovenskú vojenskú pomoc pre Ukrajinu, ale aj kroky k posilňovaniu našej vlastnej obranyschopnosti, píše Naď na Facebooku. Podotýka, že Slovensko sa ukázalo ako štát, ktorý aj napriek svojej maličkosti dokáže robiť veľké rozhodnutia.

„Stoltenberg pozitívne hodnotil rozhodnosť Slovenska stáť na správnej strane, rýchlosť a adresnosť našej pomoci, vďaka ktorej sme medzi spojencami zbúrali mýtus, že malá krajina, nemôže robiť veľké veci,“ skonštatoval šéf obrany.

Naď ďalej podotkol, že Slovensko je súčasťou východného krídla Aliancie. To je v súčasnosti najzraniteľnejšie, a tak sa musí vybavovať najlepšími systémami a kvalitným personálom. Slovensku sa to podľa ministra darí vďaka „odborným rokovaniam a vynikajúcim vzťahom“ s našimi spojencami. 

Nesmieme poľaviť

Naď ďalej v statuse podotkol, že Slovensko sa teraz nesmie uspokojiť s jeho poslednými rozhodnutiami. Na bilaterálnom stretnutí so Stoltenbergom preto rokoval o budúcnosti. 

Slovenský šéf obrany a generálny tajomník NATO diskutovali o konkrétnych projektoch v rámci pomoci Ukrajine. Dotkli sa tiež témy zvýšenia kapacity výroby munície slovenských obranných podnikov. Do tejto oblasti by prišli aj investície zo strany Európskej únie.

Naď opäť podotkol, že Aliancia „oceňuje rozsah a rýchlosť modernizačných projektov na Slovensku, pretože plnia Ciele spôsobilostí NATO a pomáhajú udržať kredibilitu a silu Aliancie“. 

Slovensko sa pred rokmi zaviazalo, že na výdavky na obranu poskytne 2,01 percenta HDP, no podľa Naďa to v súčasnosti dosiahne historicky po prvýkrát. 

Minister označil stretnutie s generálnym tajomníkom za „vynikajúce“. Pre Slovensko má podľa neho „veľký reputačný význam“. 

„Nestáva sa totiž často, že sa podarí realizovať bilaterálne stretnutie na takejto úrovni. S generálnym tajomníkom NATO ostávame v úzkom kontakte a naďalej budeme spoločne robiť maximum, aby Aliancia bola naďalej garanciou stability a bezpečia,“ dodal minister.

Zdroje: Facebook/Jaro Naď - minister obrany SR, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá