Slovensko je v zaočkovanosti pod priemerom celého sveta. Registrácia na tretiu dávku je otvorená ľuďom nad 55 rokov

  • Dôvodom rýchleho šírenia koronavírusu v Európe je predovšetkým nízka zaočkovanosť
  • Slovensko je v rámci zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19 pod priemerom celého sveta
  • Od dnešného dňa si o tretiu dávku môžu požiadať osoby staršie ako 55 rokov
pjimage - 2021-10-26T170543.297
Unsplash/Steven Cornfield Unsplash/Ante Samarzija
  • Dôvodom rýchleho šírenia koronavírusu v Európe je predovšetkým nízka zaočkovanosť
  • Slovensko je v rámci zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19 pod priemerom celého sveta
  • Od dnešného dňa si o tretiu dávku môžu požiadať osoby staršie ako 55 rokov

Nízka miera zaočkovanosti umožnila rýchle šírenie koronavírusu vo východnej Európe. Ukrajina a Bulharsko hlásili v utorok rekordný denný počet obetí. Podobne zle je na tom aj Rusko, ktoré za uplynulých 24 hodín tiež zaznamenalo nárast počtu obetí. Informovala o tom agentúra AP.

Ruské úrady v utorok oznámili, že COVID-19 si za uplynulých 24 hodín vyžiadal ďalších 1 106 úmrtí, čo je najviac od začiatku pandémie. Celkový počet obetí v Ruskej federácii je podľa AP najvyšší zo všetkých európskych krajín. Oficiálne čísla hovoria o tom, že ochoreniu podľahlo 232 775 osôb. Rusko navyše zaregistrovalo ďalších 36 446 nových prípadov.

AP pripomenula, že na susednej Ukrajine je miera zaočkovanosti ešte nižšia ako v Rusku, ktoré bolo prvou krajinou na svete, ktorá schválila používanie vakcíny.

Ako uvádza TASR, Ukrajina hlási iba 16-percentnú zaočkovanosť zo 41 miliónov obyvateľov krajiny. Nové potvrdené prípady aj úmrtia sa za uplynulý týždeň zvýšili a ukrajinské ministerstvo zdravotníctva v utorok oznámilo rekordných 734 úmrtí za 24 hodín.

Si za to, aby bolo očkovanie proti koronavírusu povinné?

Nie sme najhorší, no ani najlepší

V miere zaočkovanosti je na tom zo štátov Európskej únie najhoršie Bulharsko, pripomína AP. Z oficiálnych štatistík vyplýva, že plne zaočkovaná je len štvrtina populácie. Úrady v Sofii hlásili 5 863 nových potvrdených prípadov a 243 úmrtí. Ide o najvyššie čísla od začiatku pandémie. Tamojší zdravotnícky personál sa podľa AP obáva, že aktuálna vlna pandémie môže „prevalcovať slabý systém“ zdravotnej starostlivosti v krajine.

Slovensko je v rámci zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19 pod priemerom celého sveta. Upozornil na to matematik Richard Kollár v rámci relácie Na telo Plus s Michalom Kovačičom. Dodal tiež, že nás dobiehajú aj africké štáty, dostali sme sa tak na úroveň rozvojových krajín. Informuje o tom agentúra SITA.

zdroj: TASR/AP/Philip Davali

Niektoré nás už aj predbehli, napríklad Maroko či Tunisko, čo potvrdzujú globálne dáta zo stránky ourworldindata.org. Celková zaočkovanosť na Slovensku je na úrovni 45,61 %, pričom na celom svete je zaočkovaných už 48,74 % ľudí.

Hoci je zaočkovanosť na nízkej úrovni, na Slovensku sa očkuje aj treťou dávkou. Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová v tlačovej správe informovala o tom, že registrácia je dnešným dňom sprístupnená každému vo veku nad 55 rokov.

Osoby staršie ako 55 rokov, ktoré majú viac ako 6 mesiacov po druhej dávke, sú o tejto možnosti informované prostredníctvom iniciačnej SMS, v ktorej sa nachádza pridelený PIN kód. Ako uvádza agentúra SITA, žiadatelia sa tiež môžu registrovať na stránke korona.gov.sk, kde im bude pridelený termín v nimi vybranom okrese.

Imunokompromitovaní pacienti, teda ľudia so zníženou imunitou, môžu dostať tretiu dávku vakcíny najskôr po štyroch týždňoch od podania druhej dávky, pričom sa vyžaduje odporúčanie od lekára. Všetci ostatní môžu tretiu dávku očkovacej látky dostať najskôr šesť mesiacov po podaní druhej dávky vakcíny. Tretia dávka sa pritom imunokompromitovaným pacientom odporúča aj v prípade prekonania ochorenia COVID-19.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie