Slovensko má aktuálne k dispozícii 30-tisíc testov. Ktoré krajiny sveta sú pred nami?

  • Najchudobnejšie krajiny sveta to majú pri testovaní na nový koronavírus najťažšie
  • Aktuálne najviac testovaných v prepočte na počet obyvateľov je v Južnej Kórei
testovanie
TASR/Ilustračný obrázok (pixabay.com)
  • Najchudobnejšie krajiny sveta to majú pri testovaní na nový koronavírus najťažšie
  • Aktuálne najviac testovaných v prepočte na počet obyvateľov je v Južnej Kórei

Testovanie je dôležité preto, aby sa dokázal zistiť presný počet nakazených konkrétnym ochorením. To, na COVID-19 prebieha tak, že sa tampónom berie ster zo sliznice nosa alebo krku a zisťuje sa prítomnosť genetickej stopy vírusu vo vzorke. Prvý takýto test bol vyvinutý veľmi rýchlo, len 2 týždne po tom, čo sa vírus podarilo identifikovať, píše ourworldindata.org. Dnes sú tieto testy navrhovaným opatrením Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre boj so šírením nákazy naprieč svetom.

Testov je však stále málo. Nielen Slovensko, ale aj iné krajiny, pociťujú ich akútny nedostatok. Európska únia testy nakupuje a do krajín ich svojim občanom posiela v obmedzenom množstve. Horšie sú na tom tí, ktorí si takúto formu identifikácie vírusu vo svojich krajinách nemôžu dovoliť. Tu sa opäť ukazuje, že chudobné krajiny síce miestami hlásia malý počet nakazených, no mnohokrát je to preto, lebo netestujú dostatočne.

Kto na to doplatí najviac?

Chudobné krajiny to majú v aktuálnej situácii najťažšie. Vírus sa u nich práve rozbieha a boj nebude tak vyrovnaný, ako vo vyspelej polovici sveta, tvrdí The Wall Street Journal. Počiatočné štádiá pandémie treba podchytiť v správny čas. Prijať rázne opatrenia a predovšetkým testovať, to sa podarilo vo väčšom množstve skutočne len niektorým.

Najohrozenejšou krajinou je paradoxne momentálne Amerika. Spojené štáty sa včerajším dňom zaradili na prvú priečku v počte nakazených, ale aj v rýchlosti, akou sa vírus šíri krajinou. Predbehli aj Taliansko, ktorého sa doposiaľ náročný pandemický stav držal zubami-nechtami. USA hlási 85 762 celkových nakazených novým koronavírusom, s 1 361 úmrtiami, ich počet sa denne zvyšuje o niekoľko stoviek.

Podľa údajov zhromaždených v rámci výskumného projektu Our World in Data , testovala Južná Kórea od 20. marca ľudí v pomere 800-krát vyššom ako Indonézia. Dôvodom extrémného testovania bola podľa The Wall Street Journal potreba získať kontrolu nad samotným šírením nového koronavírusu.  Všetky dáta, ktoré organizácia uvádza, pochádzajú z oficiálnych reportov jednotlivých krajín a aktualizované sú do dňa 20.3.2020. Niektoré údaje hovoria o počte testovaných pacientov, nie o počte jednotlivých vzoriek, ktoré im boli odobrané.

Z nich vyplýva, že najviac sa testovalo práve v Južnej Kórei, a to 316 664 pacientov. Druhé je Nemecko, s počtom testovaných 167-tisíc, údaj je z 15.marca. V Spojených štátoch bolo do 19.marca otestovaných 103 945 obyvateľov.

View this post on Instagram

The new coronavirus is taking off in the world’s poorest nations, with testing levels in many developing countries so low that they could be sitting on an unknown monumental problem. ⁠⠀ ⁠⠀ South Korea had tested people at a proportion 800 times higher than Indonesia as of March 20, according to figures collated by the research project Our World in Data, an approach credited with helping Seoul gain control over the spread.⁠⠀ ⁠⠀ The world’s poorest areas—Africa, parts of Latin America, and Southeast and South Asia—start with few of the advantages that South Korea and Western countries possess. Their health-care systems and social mechanisms to fight the virus often aren’t just at risk of being overwhelmed—many join the epidemic already overwhelmed.⁠⠀ ⁠⠀ Read more at the link in our bio.

A post shared by The Wall Street Journal (@wsj) on

Najchudobnejšie oblasti sveta – Afrika, časti Latinskej Ameriky a juhovýchodná a južná Ázia začínajú s niekoľkými výhodami, ktoré majú oproti Južnej Kórei či západným krajinám. Ich systémy zdravotnej starostlivosti a sociálne mechanizmy na boj proti vírusu často nie sú nečakane vystavené takému nebezpečenstvu. Mnohé z nich už epidémie podobného rozsahu prekonali, píše The Wall Street Journal.

Treba testovať aj dvakrát – problém rýchlotestov

Jeden pacient môže mať v momente testovania negatívny a o niečo neskôr naopak pozitívny test (obzvlášť rýchlotest). Preto je dôležité testovať viac než len raz. Negatívne testy totiž podľa laboratórnych výskumníkom neznamenajú, že pacient vírus v tele skutočne nemá. Výskum však stále nepotvrdil chybovosť testov a ani to, aké percento tejto chybovosti podlieha. Na takomto sa podľa slov členov výskumného projektu Our World in Data stále pracuje.

Ak sa výsledky testu potvrdia u niektorých pacientov ako negatívne, no nejaké príznaky pacient vykazuje, môže ísť o veľmi skoré štádium ochorenia a test ho nemusí zachytiť. Problém môže byť aj v nedostatočnom množstve odobratej vzorky alebo v iných technických problémoch, ktoré môže prirodzene nastať.

Krajiny ako Filipíny, Pakistan či Indonézia majú stále nízky počet dostupných testov na počet obyvateľov v krajine. Pakistan hlási na 1 milión obyvateľov len 9.5 testa (20.3.2020), Filipíny 11,6.

zdroj: TASR

Slovensko malo ešte minulý víkend na sklade 3 000 testov na určenie diagnózy COVID-19. Testovalo sa málo a preto prípady pribúdali pomenej. Dnes už  u nás okrem nemocníc testujú aj súkromné laboratóriá, potvrdila to agentúra SITA.

Podľa slov premiéra vlády Igora Matoviča máme aktuálne k dispozícii 30-tisíc testov, ďalšie sú objednané. Potvrdil to na rannej tlačovej konferencii, kde oznámil o počet nových nakazených Slovákov. Tentokrát ich pribudlo 43, celkovo máme teda 269 pozitívnych prípadov s potvrdenou diagnózou COVID-19.

V čase, kedy Our World In Data zdigitalizoval výsledky testovaní jednotlivých krajín, malo Slovensko málo nakazených, málo testovaných, ale aj málo pomôcok na odhaľovanie vírusu v tele pacientov.

 

 

 

 

 

Zdroje: ourworldindata.org, SITA, wsj.com, washingtonpost.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá