Slovensko má ďalší problém. Ministerstvo hlási, že pribúda počet infikovaných v tejto vekovej skupine

  • Ťažší priebeh ochorenia Covid-19 sa čoraz viac dotýka aj mladých ľudí
  • Vekový priemer ťažkopostihnutých pacientov výrazne klesá
  • Veková krivka klesá aj pri úmrtiach s COVID-om 19
nemocnica kovid
Unsplash/Mufid Majnun
  • Ťažší priebeh ochorenia Covid-19 sa čoraz viac dotýka aj mladých ľudí
  • Vekový priemer ťažkopostihnutých pacientov výrazne klesá
  • Veková krivka klesá aj pri úmrtiach s COVID-om 19

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky dnes na svojom facebookovom profile informovalo, že za posledný mesiac zaznamenali výrazný posun vekovej štruktúry v počte vážnejšieho priebehu ochorenia COVID-19. Opierali sa o dáta z 3 Covid zón. Čoraz viac mladých ľudí hlási ťažký priebeh. Rovnako sa posunula aj veková krivka úmrtí. 

 

O ŽIVOT BOJUJÚ ČORAZ MLADŠÍ 😷🦠🆘 V našich troch COVID zónach pre pacientov s ochorením nového koronavírusu za posledný…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Thursday, February 25, 2021

Ministerstvo zdravotníctva SR je dnes poslom nepríjemných správ. Covid-19 si „hľadá“ svoje obete čoraz častejšie aj medzi mladšími ročníkami. „V kritickom stave už nekončia len starší a chorí pacienti, ale vo vážnom stave nám pribúdajú ročníky 60-tnikov, 50-tnikov či dokonca 40-tnikov. Rovnako krivka úmrtí sa z veku 70 až 79 posunula k pacientom vo veku 60 až 69.“

V ohrození sú aj mladí 

Ak si si teda myslel, že pľúca zlyhávajú len seniorom, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky ťa vyvedie z omylu. „Aktuálne je u nás hospitalizovaných 90 pacientovs ochorením COVID-19, z nich 8 s potrebou úplnej ventilácie. Z daného počtu ventilovaných pacientov je momentálne až päť vo veku 60 a menej rokov. Najmladší má len 44.“

Denník N priniesol informácie o tom, že zo zverejnených štatisík Štátneho inštitútu zdravotných analýz vyplýva, že každý tretí štyridsiatnik na umelej pľúcnej ventilácii zomiera. V tomto veku bolo doposiaľ hospitalizovaných 2100 pacientov, zomrelo ich 116.

Desivý je aj fakt, že každý tretí tridsiatnik sa z nemocnice už domov nevráti. Faktom ale je, že s vekom smrtnosť pacientov rastie. No, obetí z mladšej vekovej skupiny čoraz viac pribúda. 

Od. 1. októbra 2020 do 20. februára 2020 hospitalizovali 885 pacientov. Najmladšia pacientka mala 20 rokov, najstaršia mala 96 rokov.

AKTUÁLNE: Juhoafrická mutácia koronavírusu je už v tesnej blízkosti Slovenska. Potvrdili ju u našich susedov

Bohužiaľ, aj tu sa nám veková krivka posúva, na prístroje sme museli pripojiť napríklad i dve 33-ročné ženy, rovnako niekoľko štyridsiatnikov, ktorých organizmus to už sám neudýchal,“  priblížila lekárka Stanislava Petrášová. 

Vyhraté nemáš ani po prepustení z nemocnice

Podľa slov doktorky nemusíš mať „vyhraté“ ani po prepustení z nemocnice. Pacienti sa ešte dlhší čas pasujú s dozvkumi nákazy. „Vnútroorgánové poškodenia v organizme môžu mať výraznú stop Takzvané postcovidové obdobie môže pretrvávať niekoľko týždňov či mesiacov a pokiaľ išlo o pacienta s pripojením na umelú pľúcnu ventiláciu, ten zásah je tak závažný, že do normálu sa nemusí vrátiť vôbec.“

Zdroje: Facebook Ministerstva Zdravotníctva SR, Denník N

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK