Slovensko má nový pandemický plán, zabezpečuje pripravenosť na pandémiu respiračných ochorení aj v budúcnosti

  • Ako po rokovaní pandemikcej komisie vlády SR informoval minister zdravotníctva a predseda komisie Marek Krajčí, pandeimický plán bol prepracovaný práve v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou ochorenia COVID-19
Krízový štáb, Matovič, Kalavská, Krčméry
TASR/Martin Baumann
  • Ako po rokovaní pandemikcej komisie vlády SR informoval minister zdravotníctva a predseda komisie Marek Krajčí, pandeimický plán bol prepracovaný práve v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou ochorenia COVID-19

Slovensko má nový pandemický plán, ktorý zabezpečuje pripravenosť krajiny na pandémiu akútnych respiračných ochorení aj do budúcnosti. Ako po rokovaní pandemickej komisie vlády SR informoval jej predseda a minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), plán bol prepracovaný práve v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou ochorenia COVID-19.

„Jeho cieľom je eliminácia zdravotnej a ekonomickej záťaže obyvateľstva, chodu hospodárstva, verejného života, stanovenie úloh orgánov štátnej správy, samosprávy a odborných orgánov, ktoré riadia, zabezpečujú a plnia činnosti v spojitosti so zabezpečovaním verejného zdravia,“ povedal Krajčí. Podľa nového pandemického plánu sa podľa neho budú koordinovať postupy v prípade aj druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19.

Viac ako pätina Slovákov nemá finančnú rezervu ani na jeden mesiac

„Žiaľ, druhú vlnu pandémie ochorenia COVID-19 tu už máme. Nielen v našej krajine, ale aj v okolitých krajinách postupne stúpajú počty nakazených,“ uviedol Krajčí. Nárast druhej vlny je podľa neho ešte relatívne veľmi dobrý, situácia je pod kontrolou aj vďaka enormnému úsiliu regionálnych hygienikov a pracovníkov regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Podľa ministra zdravotníctva by malo zasadať konzílium odborníkov a spolu s premiérom Igorom Matovičom by sa mohla prehodnotiť bezpečnosť jednotlivých krajín z hľadiska cestovania.

Pri vstupe do Grécka je nutné počítať s náhodným testovaním

„V stredu na rokovaní vlády prednesiem odporúčanie, aby sa zvážilo, že každé dieťa, ktoré bude nastupovať do školského alebo predškolského zariadenia, by malo mať k dispozícii čestné prehlásenie o dezinfekčnosti a absencii pobytu v zahraničí v posledných štrnástich dňoch,“ poznamenal Krajčí v súvislosti s blížiacim sa začiatkom nového školského roka.

V čestnom vyhlásení by tiež malo byť uvedené, či sa dieťa za posledných štrnásť dní zúčastnilo hromadných podujatí, napríklad táborov. Pandemická komisia zároveň neodporúča cestovať v závere augusta do zahraničia.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech