Slovensko môže mať náhradu za ruský plyn. Regulátor prichádza s revolučným objavom
- ÚRSO podporuje vtláčanie biometánu do plynárenských sietí
- Úrad chce zabezpečiť riešenie pre využitie biometánu

- ÚRSO podporuje vtláčanie biometánu do plynárenských sietí
- Úrad chce zabezpečiť riešenie pre využitie biometánu
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) prichádza s revolučným objavom, informuje o tom na oficiálnej stránke. Úrad podporuje vtláčanie biometánu do plynárenských sietí, aby sa naplno využila už existujúca sieť. Chce tak zabezpečiť efektívne a praktické riešenie pre využitie biometánu.
Ako informuje aj portál oPeniazoch, biometán môže podľa úradu v budúcnosti pokryť až 10 % domácej spotreby.
Využitie biometánu
Slovenská republika má rozsiahlu sieť plynárenskej infraštruktúry. Ide o druhú najhustejšiu v Európskej únii. Avšak, ako píšu aj na stránke, zaznamenáva pokles. Dôvodom má byť šetrenie a prechod odberateľov na iné zdroje. Okrem toho klesol aj tranzit ruského plynu cez Ukrajinu na Slovensko.
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví preto zaviedol priaznivé legislatívne opatrenia na podporu využívania plynárenskej siete prostredníctvom vtláčania biometánu.
„ÚRSO podporuje vtláčanie biometánu do existujúcich plynárenských sietí predovšetkým z dôvodu, čo najefektívnejšieho využitia existujúcich plynárenských sietí v SR, aby ekonomický dopad z nedostatočného využívania plynárenskej infraštruktúry bol pre odberateľov plynu čo najmiernejší,“ informoval predseda úradu Jozef Holjenčík.
V súčasnosti je na distribučnú sieť v Slovenskej republike napojená jedna biometánová stanica. Od roku 2021 produkuje biometán z biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu. V najbližšom období sa plánuje pripojenie ďalších piatich biometánových staníc.
„Bioplynové stanice majú v tomto smere budúcnosť. Približne tretina zo stovky existujúcich bioplynových staníc v SR sa dnes technicky dokáže pripojiť k plynárenskej sieti. SR má tak potenciál nahradiť biometánom približne desatinu súčasnej spotreby zemného plynu, čo predstavuje dobrý krok k udržateľnosti a energetickej nezávislosti SR. Samozrejme, ruský plyn to aj tak nenahradí,“ dodávajú na záver ÚRSO.
Ako informuje aj portál Fontech, ak sa bude podporovať vznik biometánu, Slovensko môže mať do pár rokov stabilný a ekologický zdroj energie. Vďaka tomu sa môže znížiť aj závislosť od dovozu fosílnych palív.
Aj keď biometán nedokáže úplne nahradiť ruský plyn, jeho postupné rozširovanie môže prispieť k väčšej energetickej stabilite.
Čo je biometán?
Biometán vzniká spracovaním biologicky rozložiteľného odpadu. Medzi takýto odpad sa radia napríklad potravinové zvyšky, poľnohospodárske materiály, hnoj alebo kaly z čistiarní odpadových vôd. Tento plyn sa vyrába v bioplynových staniciach, kde sa organická hmota rozkladá v prostredí bez prístupu vzduchu.
Pri tomto procese vzniká bioplyn, ktorý obsahuje metán a oxid uhličitý. Ak sa z neho odstránia nečistoty a CO₂, vznikne biometán. Tento biometán má podobné vlastnosti ako zemný plyn. Vďaka tomu ho možno využívať aj na vtláčanie do plynárenských sietí, informujú na portáli oPeniazoch.
Biometán môže výrazne prispieť k znižovaniu emisií v doprave. V súčasnosti doprava tvorí približne štvrtinu všetkých skleníkových plynov v Európe, pričom najväčší podiel má cestná doprava.
Výhodou biometánu je, že ho možno využívať v existujúcich vozidlách na zemný plyn, napríklad v osobných autách vo forme stlačeného biometánu, informuje o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky v dokumente, ktorý je dostupný na internete.
„Európska komisia chce prostredníctvom najnovších rezolúcií (REPowerEU) ukončiť závislosť Európy od ruských fosílnych palív. To sa má dosiahnuť okrem iného zvýšenou produkciou biometánu. Predchádzajúci, už teraz veľmi ambiciózny cieľ 17 miliárd kubických metrov v roku 2030 (fit for 55) sa má prakticky zdvojnásobiť na 35 miliárd kubických metrov biometánu ročne. Je potrebné preto zvýšiť využiteľnosť biologických odpadov a poľnohospodárskych zvyškov ako vstupných surovín do biometánových staníc,“ píše sa v dokumente.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: ÚRSO, oPeniazoch, Fontech, MPRV SR