Slovensko môže zažiť medzinárodný škandál: Preteky v Jasnej sú v ohrození, chýbajú im peniaze

  • Organizátorom chýbajú peniaze
  • Komplikácie nastali po zmene vlády
Petra Vlhová
Petra Vlhová, TASR/Martin Baumann
  • Organizátorom chýbajú peniaze
  • Komplikácie nastali po zmene vlády

Slovenskí diváci, ale aj milovníci zjazdového lyžovania už netrpezlivo čakajú na preteky Svetového pohára v Jasnej, kde môžu vidieť aj našu domácu hviezdu Petru Vlhovú. Uskutočniť by sa mali už o šesť týždňov. Ako však informuje portál Správy RTVS, športové podujatie je v ohrození.

Napriek vysokému štádiu príprav chýbajú organizátorom peniaze. Bývalá vláda ich síce lyžiarskemu zväzu prisľúbila, no po zmene úradníkov nastali komplikácie. 

Ženská lyžiarska elita plánuje preteky v Jasnej už v januári. Snehové podmienky sú výborné a stredisko sa už pripravilo na ich príchod.

„Akurát je problém s financiami. SP organizuje lyžiarsky zväz, ktorý má na to práva, ale nemá dostatok financií. Štáb by mal nejakým spôsobom prispieť. Dúfam, že sa to dotiahne a nebude z toho jedna veľká hanba,“ ozrejmil aktuálnu situáciu predseda predstavenstva Tatry Mountain Resorts Igor Rattaj.

Chýba ešte 900-tisíc eur

Svetový pohár predstavuje najprestížnejšie lyžiarske podujatie. Jeho priamy prenos sleduje v tridsiatich krajinách sveta približne 150 miliónov divákov.

Náklady na organizáciu pretekov sa odhadujú na takmer štyri milióny eur, ktoré musí zaplatiť Zväz slovenského lyžovania. Po dohodách s predošlou vládou mal zväz prisľúbenú štátnu podporu, ale teraz čelí dramatickej situácii.

„Dramatickejší je len termín, v ktorom sa nachádzame. Je pravda, že v tomto sme mali trocha smolu, že keď bolo treba uzatvárať a dostať kontrakt na papier, sa zmenila na vláda a noví ľudia si musia veci naštudovať, pozrieť, čomu rozumieme,“ uviedol prezident Slovenského zväzu lyžovania Martin Paško.

Väčšina financií potrebných na usporiadanie podujatia pochádza od sponzorov, z predaja vysielacích práv a lístkov. Organizátor sa ale vyjadril, že bez finančnej pomoci od štátu nie je možné uskutočniť Svetový pohár na Slovensku.

„V prípade, že by sa niečo skomplikovalo alebo to nebude možné odfinancovať, tak si budeme musieť spoločne s hlavnými partnermi sadnúť a hľadať riešenie, či sa SP uskutoční na Slovensku, alebo sa pôjde ďalej,“ dodal Paško.

Lyžovačka v Demänovskej doline, Chopok
zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová

Slovenský lyžiarsky zväz požiadal Ministerstvo školstva, ktoré má na starosti sekciu športu, o dotáciu. Od štátu potrebujú získať ďalších 900-tisíc eur na dofinancovanie.

„Nakoľko ide o podujatie medzinárodného významu, ministerstvo zaslalo uvedenú žiadosť, vrátane predloženého rozpočtu Fondu na podporu športu s návrhom na poskytnutie príspevku na projekt podpory významnej súťaže,“ uviedla pre RTVS hovorkyňa rezortu Dagmara Al-Khaldi Mičeková.

Vlhová na 5. mieste

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová skončila piata v nedeľňajšom obrovskom slalome Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v kanadskom stredisku Tremblant. Dvadsaťosemročná Liptáčka síce viedla po prvom kole, v druhom však v mimoriadne náročných podmienkach zajazdila až 23. najlepší čas a napokon klesla o štyri pozície.

Víťazstvo si rovnako ako v sobotu vyjazdila Talianka Federica Brignoneová, ktorá v súčte dvoch kôl dosiahla o 33 stotín sekundy lepší čas ako Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová. Na najvyššiu priečku sa talianska reprezentantka dostala zo šiesteho stupienka po prvej jazde. Tretia napokon skončila Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá za víťazkou zaostala o 39 stotín.

Brignoneová v druhom kole dosiahla najlepší čas zo všetkých. Gutová-Behramiová sa na druhý post dostala z tretieho po prvom kole, Shiffrinová klesla z druhého na tretie miesto. Výborne si počínala Francúzka Clara Direzová, ktorá s číslom 29 bola po prvom kole trinásta a v druhom sa posunula na 4. pozíciu.

Federica Brignoneová si pripísala 23. triumf v SP, okrúhly desiaty v obrovskom slalome. Mikaela Shiffrinová sa medzi tri najlepšie pretekárky dostala v SP už 143. krát v kariére.

V hodnotení disciplíny sa na čele udržala Gutová-Behramiová, na jej konte je však už len o päť bodov viac ako u Brignoneovej. Zo štvrtej na tretiu priečku sa posunula Shiffrinová a na líderku stráca 105, z tretej na štvrtú priečku klesla Vlhová a je 9 bodov za Američankou. V celkovom poradí SP je líderkou stále Shiffrinová, druhá je Vlhová s mankom 79 bodov. Na treťom poste je už Gutová-Behramiová so stratou 145 na americkú líderku.

Zdroje: Správy RTVS, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá