Slovensko naďalej kazí štatistiky. EÚ dosiahla 70 % zaočkovanosť, my zaostávame za všetkými okolo

  • Aspoň jednu dávku vakcíny už dostalo už 70 % Európanov, obe má 57 % ľudí
  • Na delta variant pripadá v priemere na 68,3 % nových prípadov v EÚ
  • Slovensko zaostáva za Rakúskom, Českom, Maďarskom aj Poľskom
ockovanie
  • Aspoň jednu dávku vakcíny už dostalo už 70 % Európanov, obe má 57 % ľudí
  • Na delta variant pripadá v priemere na 68,3 % nových prípadov v EÚ
  • Slovensko zaostáva za Rakúskom, Českom, Maďarskom aj Poľskom

Sedemdesiat percent dospelých v Európskej únii dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu. V utorok to oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, informuje portál euronews.com.

„EÚ dodržala svoje slovo. Naším cieľom bolo chrániť v júli 70 % dospelých v Európskej únii aspoň jednou vakcínou. Dnes sme tento cieľ dosiahli,“ uviedla von der Leyenová v stanovisku a dodala, že podiel ľudí nad 18 rokov, ktorí sú v bloku úplne zaočkovaní, je momentálne na úrovni 57 %.

Tieto čísla podľa jej slov dostávajú Európu medzi svetových lídrov, no v snahách je potrebné pokračovať, pretože delta variant je veľmi nebezpečný.

Európa pred Amerikou, delta dominuje

V Spojených štátoch je úplne zaočkovaných 60 % dospelých, pričom 69 % dostalo aspoň jednu dávku. Veľká Británia hlási 70,5 % úplne zaočkovaných a 88,1 % s aspoň jednou dávkou.

Viaceré európske krajiny registrujú v posledných týždňoch nárasty nových prípadov infekcií, no hospitalizácie a úmrtia sa držia pod rekordnými úrovňami z predchádzajúcej vlny, čo odborníci pripisujú aj zaočkovanosti.

Európska kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) informovali, že delta variant je už dominantný v 19 z 28 krajín regiónu, ktoré nahlásili informácie o sekvenovaní. V týchto krajinách delta variant pripadá v priemere na 68,3 % nových prípadov.

Riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge v tejto súvislosti upozornil, že pandémiu ešte ani zďaleka nemáme za sebou a „napriek obrovským snahám členských štátov zaočkovať ľudí v regióne, milióny zostávajú nezaočkované a hrozí im, že skončia v nemocnici“. Dobrou správou však podľa neho je, že dáta „jasne ukazujú, že úplné zaočkovanie významne znižuje riziko vážneho ochorenia a smrti“ a ľudia by sa teda mali dať zaočkovať, keď ich pozvú.

Slovensko naďalej pozadu

Web slovenskoproticovidu.sk informuje, že na Slovensku bolo ku dnešnému dňu zaočkovaných jednou dávkou 2 240 639  osôb, kompletnú vakcináciu má za sebou 1 957 238 ľudí.

Ako vidíš na grafoch Our World in Data, tempo vakcinácie u nás výrazne zaostáva za všetkými okolitými krajinami. A to aj v prepočte na 100 obyvateľov.

Zdroje: SITA, slovenskoproticovidu.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech