AKTUALIZOVANÉ: Slovensko objednalo 2,44 milióna dávok vakcín proti koronavírusu

  • Euróska Únia má okolo 500 miliónov obyvateľov, vakcín bude 300 miliónov
  • Všetky vakcíny majú byť dodané do konca roka 2021
  • Kedy sa vakcíny dočkáme my?
očkovanie koronavírus vkcína
TASR/AP Photo/Emrah Gurel
  • Euróska Únia má okolo 500 miliónov obyvateľov, vakcín bude 300 miliónov
  • Všetky vakcíny majú byť dodané do konca roka 2021
  • Kedy sa vakcíny dočkáme my?

Aktualizované.

Slovensko objednalo 2,44 milióna dávok vakcín proti koronavírusu, uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. 

Európska komisia podpíše dohodu o zabezpečení 300 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu vyvinutej americkou farmaceutickou spoločnosťou Pfizer a jej nemeckým partnerom BioNTech. Časť vakcín sa k obyvateľom EÚ dostane už tento rok a k dispozícii ju bude mať aj Slovensko. Je však otázne, kedy bude vakcína dostupná pre širokú verejnosť. Už z počtu kusov je jasné, že časť obyvateľov EÚ sa k vakcíne nedostane.

Premiér Igor Matovič v Rádiu Expres potvrdil, že Slovensko nebude nakupovať vakcíny, táto úloha je na Európskej Únii. Zároveň dodal, že očkovanie na Slovensku nebude povinné. Je však potrebná kampaň, aby sa zaočkovalo čo najviac ľudí. „Keď sa 60 % ľudí nezaočkuje, tak nám vakcína ani nepomôže,“ dodal.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Účinná na 90%

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová uviedla, že komisia v stredu schváli spomenutú dohodu. „Toto je zatiaľ najsľubnejšia vakcína. Len čo bude dostupná, naším plánom je rýchlo ju distribuovať do celej Európy,“ uviedla Von der Leyenová.

Spoločnosť Pfizer v pondelok priniesla pozitívnu správu, keď uviedla, že jej vakcína proti koronavírusu môže mať podľa prvotných dát až 90-percentnú účinnosť. EK už uzatvorila ďalšie tri dohody s farmaceutickými spoločnosťami, ktoré pre štáty „európskej dvadsaťsedmičky“ umožnili kúpiť takmer miliardu dávok potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

A ešte prídu ďalšie. Potrebujeme mať široké portfólio vakcín založených na rôznych technológiách. Už sme začali spolupracovať s členskými štátmi na príprave národných očkovacích kampaní. Už ich skoro máme. Medzitým buďme obozretní a zostaňme v bezpečí,“ dodala Von der Leyenová.

Svet sa vďaka vakcíne začne na jar 2021 vracať do normálu. Slovensko si ešte počká

EK uviedla, že akonáhle bude vakcína pripravená, členské štáty by k nej mali mať prístup súčasne. Uprednostňovaní budú ľudia nad 60 rokov, zdravotnícki pracovníci a osoby so zdravotnými problémami.

Spoločnosti Pfizer a BioNTech v utorok informovali, že dosiaľ podpísali kontrakty na dodávky 570 miliónov dávok pre roky 2020 a 2021 s možnosťou nákupu ďalších 600 miliónov dávok.

Vakcínu ešte čaká schvaľovací proces, ktorý sa má skončiť 17. novembra. Následne firma môže začať vyrábať samotné vakcíny. Do konca roka je však schopná vyrobiť a distribuovať len okolo 50 miliónov kusov. Počet obyvateľov EÚ je viac ako 500 miliónov.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá