Slovensko obsadilo horné priečky netradičného rebríčka: Sme krajina labužníkov

  • Slováci si podľa prieskumu vo veľkom vychutnávajú jedlo
  • Zaradili sme sa medzi top krajiny z celého sveta
ludia s poharmi
TASR/František Ivan
  • Slováci si podľa prieskumu vo veľkom vychutnávajú jedlo
  • Zaradili sme sa medzi top krajiny z celého sveta

Slovensko je skutočne v ponímaní sveta len malá stredoeurópska krajina. Do povedomia sme sa mohli dostať aj našou kuchyňou, ktorá pre niekoho môže predstavovať skôr skromnejšie pokrmy.

Prekvapivo však patríme aj medzi krajiny, kde ľudia zažívajú najväčšie potešenie z jedla. Toto zistenie vyplynulo z prieskumu vykonaného organizáciou Gallup, ktorý sa zameral na spokojnosť ľudí s jedlom vo viac ako stovke krajín sveta.

Slovensko je v TOP 20

Výsledky prieskumu ukázali, že Slovensko sa umiestnilo v prvej dvadsiatke krajín so šťastnými gurmánmi. Úctyhodných 97 percent opýtaných sa vyjadrilo, že si jedlo maximálne vychutnalo a bolo pre nich zdrojom potešenia. Okrem toho, 86 percent respondentov ohodnotilo svoju stravu ako prevažne zdravú, čo naznačuje, že Slováci si nielenže užívajú jedlo, ale aj dbajú na svoje zdravie.

Prieskum, ktorý realizovala organizácia Planet Earth Foundation v spolupráci s Gallupom, sa snažil docieliť zistenie, ako jedlo ovplyvňuje celkovú spokojnosť ľudí vo svete. Jeho výsledky ukázali jasnú súvislosť medzi týmito dvoma aspektmi života. Čím viac si človek jedlo vychutnáva, tým väčší má pocit spokojnosti zo života.

mäso na tácke
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Jošiki Išikawa z Planet Earth Foundation poznamenal: „Pokiaľ viem, tento výskum ako prvý na svete využíva globálne dáta, aby vyjasnil silnú súvislosť medzi jedlom a spokojnosťou.“ Tieto slová poukazujú na dôležitosť a jedinečnosť tohto výskumu, ktorý sa zameriava na potravinové preferencie a ich vplyv na celkovú kvalitu života.

Portoriko, Grécko a Nórsko

Prieskum Gallupu zahrnul viac ako 142 krajín sveta a to je už nemalá vzorka, ktorá poskytuje pohľad na rôznorodosť jedál a stravovacích návykov na celom svete. Medzi krajinami s najväčším potešením z jedla sa na čele rebríčka umiestnili Portoriko, Grécko a Nórsko. Tieto krajiny sú známe svojimi jedinečnými kuchynskými tradíciami a kvalitou surovín, ktoré sa používajú pri príprave jedál.

eck
zdroj: Startitup

Na druhej strane spektra sa objavili krajiny ako Sierra Leone a Konžská demokratická republika. V týchto krajinách ľudia vyjadrili menej spokojnosti s jedlom. Tieto výsledky môžu byť ovplyvnené mnohými faktormi vrátane dostupnosti potravín, stravovacích návykov a kultúrnych rozdielov.

Výsledky prieskumu Gallupu nám dávajú priestor na zamyslenie sa nad tým, ako jedlo ovplyvňuje našu spokojnosť so životom.

Ukazuje sa, že si jedlo viac vychutnávame a máme lepší pocit zo života. Slovensko sa môže pýšiť svojou pozíciou medzi krajinami so šťastnými gurmánmi a tento fakt by nás mal inšpirovať k užívaniu si každého pokrmu a kultúry jedla, ktorú máme na dosah ruky.

Spýtali sme sa umelej inteligencie, akými spôsobmi môže jedlo priviesť človeka k šťastnejšiemu životu: 

Fyzické zdravie: Zdravá strava je dôležitým aspektom udržiavania fyzického zdravia. Ak sa cítite fyzicky dobre a plní energie vďaka vyváženej strave, môže to pozitívne ovplyvniť váš celkový pocit pohody.

Rozkoš z jedla: Jedlo môže prinášať radosť a potešenie. Pre niektorých ľudí je príprava a konzumácia chutných jedál spôsobom, ako zažívať radosť zo života.

Sociálne spojenie: Jedlo môže byť spojené so sociálnymi aktivitami a spoločenskými udalosťami. Jedlá s rodinou a priateľmi alebo návšteva reštaurácií môžu posilniť vzťahy a spoločenské puto, čo môže prispieť k pocitu šťastia.

Vplyv na náladu: Niektoré potraviny môžu mať krátkodobý vplyv na náladu. Napríklad, konzumácia potravín obsahujúcich tryptofán (aminokyseliny nachádzajúcej sa v niektorých druhoch mäsa a orechov). Ten môže podporiť tvorbu serotonínu, chemického posla v mozgu zodpovedného za pocit šťastia.

Zdravý životný štýl: Správna výživa je súčasťou zdravého životného štýlu, ktorý môže prispieť k lepšiemu fyzickému a duševnému zdraviu, čo môže zase viesť k vyššiemu pocitu šťastia.

Zdroje: Gallup, ChatGPT

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá