Slovensko plánuje zvýšiť podiel zelenej energie, potrebujeme však investovať niekoľko miliard eur

  • Slovensko plánuje do roku 2030 zvýšiť podiel energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov
  • Na Slovensku majú na výrobe elektriny hlavný podiel práve jadrové bloky
žiga
TASR Michal Svítok/unsplash.com
  • Slovensko plánuje do roku 2030 zvýšiť podiel energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov
  • Na Slovensku majú na výrobe elektriny hlavný podiel práve jadrové bloky

Slovensko plánuje do roku 2030 zvýšiť podiel energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na 19,2 z terajších 12,5 percent. Informuje o tom ČTK.

Na dosiahnutie tohto cieľa budeme ale musieť investovať 4,3 miliardy eur. Novinárom to dnes povedal minister hospodárstva Peter Žiga.

Záväzok ohľadom posilnenia takzvanej zelenej energie Bratislava predloží Európskej únii v rámci svojho energeticko-klimatického plánu. Vlani Slovensko pôvodne zvažovalo, že podiel energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov zvýši len na 18 percent, Európska komisia (EK) však navrhovala 24 percent.

Celoeurópsky cieľ do roku 2030 je v uvedenej oblasti stanovený na 32 percent, Česko navrhuje príspevok na úrovni 22 percent.

Investícia môže znamenať zníženie cien v budúcnosti

„V porovnaní s inými krajinami Európskej únie sme na tom veľmi dobre. Osemdesiat percent elektrickej energie sa na Slovensku vyrába na takzvaných uhlíkovo-neutrálnych technológiách – jadrové elektrárne, voda a obnoviteľné zdroje. Len desať percent (elektriny) sa vyrába z uhlia,“ uviedol Žiga. Dodal, že investície do zelenej energie ovplyvňujú aj konečné ceny elektriny pre spotrebiteľov.

V súčasnosti však pravidelne dochádza k zvyšovaniu cien elektriny a aj v roku 2020 ceny znova porastú. Okrem toho sa zvyšovanie cien s najväčšou pravdepodobnosťou dotkne aj plynu.

Ak by Slovensko chcelo výraznejšie zvýšiť podiel energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov, muselo by podľa Žigu v určitom momente vypínať atómové elektrárne. Na Slovensku však majú na výrobe elektriny hlavný podiel práve jadrové bloky.

Zdroje: ČTK, FonTech

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech