Slovensko poznačil „ruský chlad“: SHMÚ vydáva výstrahy, ostaň doma, ak môžeš (PREDPOVEĎ)

  • Dnešné dopoludnie môže byť z hľadiska počasia nebezpečné
  • Pozor by si mali dať najmä vodiči
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Dnešné dopoludnie môže byť z hľadiska počasia nebezpečné
  • Pozor by si mali dať najmä vodiči

Už počas včerajšieho dňa si mohol postrehnúť, že počasie na Slovensku dostalo „nový smer“. Už na Orave či vo vyšších polohách sme pocítili niekoľkohodinové sneženie. Postupne sa k nám totiž dostával mimoriadne chladný vzduch zo severu, ktorý pochádza až z Ruska.

Počasie bude počas dnešného dňa ovplyvňovať frontálny systém, tentokrát od západu. Systém prinesie na naše územie sneženie, ktoré sa môže v západe krajiny zmeniť na dážď či dážď so snehom, píše iMeteo.sk.

Denná teplota môže mať od 0 do +7 °C. Práve to značí, že sneh sa na niektorých miestach ani neudrží.

Napriek tomu, že na niektorých miestach môže ísť „len“ o dážď so snehom, vodiči by si mali dávať väčší pozor. Vozovka bude šmykľavá a takéto počasie im situáciu nevylepší. Portál iMeteo.sk Slovákov upozornilo, že ak nemusia nutne ísť von, tak aspoň dopoludnia by mali ostať doma.

Meteo Slovensko na sociálnej sieti píše, že nedeľa bude zasnežená na celom území, a to aj v nížinách. Píšu, že zrána treba očakávať od západu najskôr sneženie, potom dážď so snehom a následne dážď. Snehové zrážky dorazia ďalej na stred a východ Slovenska, kde sa udržia dlhšie ako na západe krajiny.

Sneženie spôsobilo prvé komplikácie

Stella centrum informuje, že horské priechody sú zjazdné, no povrch vozoviek môže byť mokrý. Na priechodoch Podspády, Oravská Lesná, Fačkov a Huty sa miestami nachádza kašovitý až utlačený sneh 1 – 2 cm. Okrem toho platia obmedzenia pre tieto priechody:

  • Pezinská Baba prejazdná iba pre vozidlá do 7,5 tony,
  • Vernár uzavretý pre vozidlá nad 10 metrov,
  • Šútovce uzavreté pre vozidlá nad 10 metrov,
  • Fačkov uzavretý pre vozidlá nad 10 metrov.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre dnešný deň výstrahy takmer na celom Slovensku, a to s výnimkou pre okresy Bratislava, Dunajská streda a Komárno. Na väčšine Slovenska teda platí výstraha 1. stupňa pred poľadovicou, na niektorých miestach aj výstraha pred vetrom, ktorý sa môže večer zdvihnúť.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: iMeteo.sk, Stella centrum, SHMÚ, TASR, Facebook/Meteo Slovensko

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá