Slovensko prišlo o 10 miliónov eur pri ťažbe zlata. Firma tu parazitovala 20 rokov, tvrdí Sulík

  • Firma v Hodruši odvádzala 20 rokov nesprávnu sadzbu za ťažbu zlata
  • Slovensko prišlo o približne 10 miliónov eur
Hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde na základe návrhu SaS.
Richard Sulík, TASR/Jaroslav Novák
  • Firma v Hodruši odvádzala 20 rokov nesprávnu sadzbu za ťažbu zlata
  • Slovensko prišlo o približne 10 miliónov eur

Strana SaS dnes zvolala tlačovú konferenciu, kde sa vyjadrila k problémom s firmou v Hodruši, ktorá ťaží zlato. Ako uviedol predseda SaS a bývalý minister hospodárstva Richard Sulík, už niekoľko rokov Slovensko prichádza o milióny eur. 

„Firma, ktorá prevádzkuje baňu v Hodruši, odvádzala 20 rokov nesprávnu sadzbu. Namiesto 5 % z hodnoty vyťaženého zlata platili iba 0,1 %,“ ozrejmil Sulík.

Miliónová strata

Podľa slov bývalého ministra hospodárstva sa ťaží celkom dosť zlata. Ide okolo 400 kilogramov ročne. Cena zlata je pritom 50 až 60-tisíc eur.

„Je veľký rozdiel medzi 5 % a 0,1 %. Ide o 50-násobok. Slovenská republika takto prichádzala ročne o státisíce eur z ťažby zlata,“ uviedol Sulík.

„Na základe kontroly, ktorú vykonal banský úrad už pod novým vedením, bol iba za posledných 5 rokov vyrobený nedoplatok vo výške 1,7 milióna eur. Baňa v Hodruši sa pred úradmi snažila schovávať ťažbu zlata pod inú položku, a to polymetalické rudy. Vedeli pritom, že obsah zlata v týchto rudách bol zanedbateľný, ale to nie je pravda,“ pokračoval bývalý minister hospodárstva.

Firma v Hodruši tvrdila, že ide o akési polymetalické hrady s nízkou sadzbou, no vo výročnej správe uvádzali, že ide o zlato. „Úrad, ktorý tam robil kontrolu, zistil, že došlo k masívnym pochybeniam. Na základe tohto sme sa postarali o to, aby bol vyrúbený nedoplatok vo výške 1,7 milióna eur,“ uviedol Sulík.

Trestné oznámenie

Predseda SaS nadviazal na zmeny, ktoré nastali vo vláde. „Nový minister hospodárstva Karel Hirman sa tvári, že jeho sa to netýka a mlčí. Strčil hlavu do piesku a nerobí v tejto veci nič,“ tvrdí Sulík.

„Karel Hirman je politicky zodpovedný za tento prípad, pretože spomínaná slovenská firma veselo ťaží zlato ďalej a naďalej platia menej, ako by platiť mali.“

Podľa slov Sulíka majú podozrenie, že hľadajú spôsob ako toto celé zamiesť pod koberec. Slovensko malo prísť za celé obdobie, počas ktorého to všetci prehliadali, o sumu vo výške približne 10 miliónov eur. „Z tohto dôvodu podávame trestné oznámenie,“ zakončil Sulík.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá