Slovensko sa cez víkend zmení na peklo. Tropické horúčavy udrú plnou silou, SHMÚ vydal výstrahy

  • Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na najbližšie dni výstrahu pred horúčavami
  • Najhoršie to bude v sobotu, teplota môže miestami vystúpiť až na +35 °C
slnko
unplash/David Monje, Daoudi Aissa
  • Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na najbližšie dni výstrahu pred horúčavami
  • Najhoršie to bude v sobotu, teplota môže miestami vystúpiť až na +35 °C

Posledné dni nás atakujú tropické horúčavy, ktoré presahujú +35 °C. Pri takýchto teplotách nás neschladia ani búrky. Tie sa vyskytujú v týchto dňoch len veľmi výnimočne.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na najbližšie dni výstrahu pred horúčavami na západnom a južnom Slovensku. Teplota môže miestami v sobotu vystúpiť až na spomínaných +35 °C. Horúčavy predstavujú záťaž pre každý organizmus. Viac sú ohrozené ženy, kolabujú častejšie ako muži. Takisto treba dávať pozor na deti a seniorov. Počas horúčav treba dodržiavať pitný režim.

zdroj: screen shmu.sk

Tropické teploty

Podľa iMeteo by najvyššie teploty mali byť počas víkendu, no ani na začiatku týždňa sa príliš neochladí. Stále bude veľmi teplo, ale pridajú sa aj búrky, ktoré môžu byť aj intenzívnejšie.

Meteorológovia varujú pred horúčavami v Bratislavskom, Banskobystrickom, Nitrianskom, Trnavskom a Košickom kraji. V sobotu a v nedeľu sa teploty na mnohých miestach dostanú cez hranicu +30 °C.

Ak si nestihol prstencové zatmenie Slnka, talentovaný Slovák ho zachytil za teba: Bolo to dokonalé

Portál iMeteo ďalej informuje, že v týchto oblastiach sa teploty budú pohybovať nad úrovňou +33 °C, a je vysoká pravdepodobnosť toho, že na Podunajskej nížine teploty prekročia hranicu až +35 °C.

Každá šiltovka sa počíta

TASR informuje, že horúčavy môžu byť hrozbou aj pre ľudí bez domova. Hrozia im najmä úpaly, popáleniny, dehydratácia či konzumácia nepitnej vody. Upozorňujú na to viaceré neziskové organizácie a verejnosť v týchto dňoch žiadajú o väčšiu všímavosť.

Niektoré organizujú aj zbierky šiltoviek, opaľovacích krémov či balených vôd. „Pokiaľ stretnete na ulici človeka, ktorý bezvládne leží vystavený priamemu slnku, prosíme, aby ste ho oslovili, zistili jeho zdravotný stav, pokúsili sa pomôcť mu presunúť sa do tieňa a v prípade potreby volali záchrannú službu 155. Ak máte možnosť, poskytnite mu tekutiny,“ uviedla riaditeľka občianskeho združenia Vagus Petra Červená.

zdroj: unplash/ Hans Reniers

Bez vody ani na krok

Nezisková organizácia Depaul Slovensko upozorňuje, že vysoké teploty môžu pre túto skupinu ľudí znamenať aj zvýšený počet kožných infekcií či problémy s tlakom

 „Keďže naši klienti trávia väčšinu svojho času na priamom slnku (niekedy na ňom aj zaspia), prichádzajú k nám veľmi často s popáleninami od slnka, úpalom a niekedy i dehydratáciou. Preto sa naša starostlivosť o ľudí bez domova v Ošetrovni sv. Alžbety v Bratislave v tomto období zameriava najmä na ošetrovanie spálenej pokožky. Poskytujeme im aj vodu a šiltovky,“ povedala Patrícia z ošetrovne.

Plánuješ toto leto dovolenku na Slovensku?

Depaul Slovensko preto vyhlásil zbierku šiltoviek, opaľovacích krémov ale aj balených vôd, ktoré môžu následne rozdávať ľuďom bez domova.

Takisto treba dávať pozor na deti a seniorov. Počas horúčav treba dodržiavať pitný režim. Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody, a to v menších dávkach, radí Úrad verejného zdravotníctva SR.

Zdroje: iMeteo, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK