Slovensko sa pomaly mení na tropickú krajinu. Tak prečo ešte stále nemáme siestu?

  • Podľa čísel na teplomeri je leto v plnom prúde. S pribúdajúcimi teplotami a prepotenými tričkami sa možno aj ty zamýšľaš nad tým, prečo sa Slováci neinšpirujú od Španielov či Talianov a neužívajú si letnú pohodu...
collagefsfsf
pixabay.com, pexels.com
  • Podľa čísel na teplomeri je leto v plnom prúde. S pribúdajúcimi teplotami a prepotenými tričkami sa možno aj ty zamýšľaš nad tým, prečo sa Slováci neinšpirujú od Španielov či Talianov a neužívajú si letnú pohodu...

Nie si prvý ani posledný, kto by sa sťažoval na horúčavy strávené v stiesnenom office, cestu z práce a do práce v zaparenej MHD-čke a leto utekajúce medzi prstami. Áno, letné mesiace na Slovensku sú stále tropickejšie a v skutočnosti nemájú ďaleko od toho v krajinách na juhu Európy čo dokonca v Južnej Amerike. Alebo vlastne aj majú. Tamojšia kultúra a život ľudí sa totiž tamojším teplotám dávno prispôsobili. Pochopili totiž, že v pekelnej saune nikto nikdy produktívny nebude.

Napriek tomu, že realita nie je taká, ako si ju možno predstavuješ, to nebeské slovo „siesta“ skutočne existuje. V mnohých oblastiach Španielska, Portugalska, Talianska či Grécka ho dodnes uznávajú. Ak by si preto prišiel medzi 14-tou a 16-tou hodinou do obchodu či reštaurácie v malom mestečku na juhu Španielska, zrejme by si našiel zavreté dvere alebo si vyslúžil pohoršené pohľady domácich.

Foto: pexels.com

Táto časť dňa totiž podľa tradície slúži pre odpočinok, osvieženie či obed a nepatrí sa napríklad vtedy ľudí navštevovať či volať im. Južania si totiž vychutnávajú svoje dlhé obedy zakončené pohárom vínka, aperitívu či kávičky a dlhými rozhovormi. Siestu si možno predstavuješ ako niekoľkohodinového šlofíka, no v skutočnosti to môže byť len pár minút spánku alebo len pasívny odpočinok. Veď ani podľa vedcov nie je poobedňajší spánok dlhší ako 45 minút ideálny pre produktivitu.

Je poobedná siesta v lete efektívna? Názory odborníkov sa rozchádzajú. Kým niektorí tvrdia, že odpočinok medzi prácou je ozdravný a pomáha produktivite, iní zas varujú, že práve siesty a celkovo ležérny prístup k práci a životu je dôsledkom ekonomickej krízy v týchto krajinách. Aj preto už dnes siestu vo väčšine korporácií v týchto krajinách budeš hľadať len ťažko. Jej pozostatok nájdeš maximálne vo forme dlhších obedov.

Foto: pexels.com

Firmy sa poučili, že dlhý odpočinok síce zlepšuje psychický stav zamestnancov, no hrozí tu vážne riziko, že výsledkom nebudú produktívnejší zamestnanci, ale lenivosť a uvoľnenosť morálky. Pre biznisové výsledky firmy to je dobrá vec len vtedy, ak má stanovené hranice a robí sa rozumne. Ďalším dôvodom k vymieraniu fenoménu siesty je fakt, že väčšina moderných firiem bežne disponuje klímou a celodenné potenie v 40-kach už nie je argumentom.

Aj toto je dôvod, prečo na Slovensku budeme siestu naďalej poznať len ako populárny keksík. Nielen, že popoludňajší spánok v našej kultúre nemá žiaden významný historický background, ale vo svete klimatizácie pre ňu už nie je miesto. Napriek tomu by ju mnohí privítali a radi si vychutnali dlhý obed s drinkom na terase či šlofíka na gauči. Už by sa im však zrejme nepáčilo potiahnuť pracovný čas do ôsmej či deviatej, čo je v južanských krajinách často normálka. Rovnako ako večera po desiatej.

Foto: pexels.com

Ako by to asi vyzeralo, ak by sa pracovný režim v júli a auguste menil na letný? Ak by napríklad pracovný deň začínal skôr a aj skôr končil a ľudia si mohli viac užiť pekného počasia. Ak by si kvôli kúpaniu nemuseli brať dovolenku, ale mohli si z práce na dve hodinky odskočiť a okúpať sa v blízkom jazere či bazéne. Pokojne spolu s kolegami v rámci teambuildingu. Prospelo by to ich psychike a produktivita a šťastie by išli razom hore. A možno by stačil aj oddych na terase pod slnečníkom.

V skutočnosti tieto veci v mnohých firmách aj na Slovensku fungujú, len sa o nich nehovorí. Mnohé firmy majú v Bratislave bežne vlastné terasy a ich zamestnanci si užívajú chvíle na terase s nápojom v ruke alebo poobedné grilovačky s kolegami. V iných začínajú ráno spoločnou jogou na terase alebo si zacvičia počas obeda. Na vlastné oči sme to videli včera v jednom biznis centre. Známi z nemenovanej firmy si zas vlani v lete bez problémov odskočili vykúpať sa na Kuchajdu a potom pokračovali v práci.

Foto: pexels.com

Ako je to možné? Majú dobrých šéfov, manažérov či HR oddelenia, ktoré chápu, že ľudia nie sú stroje a idú v ústrety ich potrebám. Pretože krátka siesta, oddych, zábava, rovnako ako teambuilding nespôsobia krach firmy ale podporia kreativitu a ďalšiu produktivitu. Vedia to v Google a podobných uznávaných firmách, len u nás na to ešte musia niektorí prísť. Šťastný zamestnanec sa totiž rovná šťastnejší klient a lepší biznis. :)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá