Slovensko sa stalo súčasťou vesmírnej misie k Jupiterovým mesiacom, mohol by sa tam nachádzať život

  • Misia sa nazýva Juice
  • Podrobne má preskúmať Jupiter a jeho tri ľadové mesiace
misia
Unsplash.com/Margaux Olverd, NASA
  • Misia sa nazýva Juice
  • Podrobne má preskúmať Jupiter a jeho tri ľadové mesiace

Košický Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (ÚEF SAV) prispieva k príprave vesmírnej misie Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Ako agentúru TASR ústav informoval, misia JUICE je zameraná na podrobný prieskum planéty Jupiter a jeho troch ľadových mesiacov.

Špecializovaný grant v oblasti budovania letového hardvéru vesmírnej sondy získal v rámci prístupového procesu PECS Slovenska k uvedenej agentúre.

Slovensko prispeje aj finančne

Objektom vývoja je takzvaný anti-koincidenčný detektor ACM, ktorý je súčasťou vedeckého časticového komplexu PEP. Jeho úlohou je zabezpečovať efektívnu detekciu plazmových častíc na pozadí silného žiarenia z radiačných pásov Jupitera.

Táto obria planéta má totiž veľmi silné magnetické pole, ktoré do tzv. Van Allenových radiačných pásov zachytáva množstvo nabitých energetických častíc. Z nich najmä vysoko energetické elektróny sú schopné prenikať aj cez tieniaci plášť vesmírnej sondy a vyvolávať v citlivých prístrojoch falošné detekcie,“ povedal vedecký pracovník ÚEF SAV Ján Baláž a zodpovedný riešiteľ daného projektu PECS s tým, že ich detektor sa zameriava práve na odlíšenie týchto prenikavých častíc od regulárnej skúmanej plazmy.

Do ESA boli podľa jeho slov dodané dva prototypy ACM, v súčasnosti v laboratóriách Ústave experimentálnej fyziky realizujú fyzikálne kalibrácie a termo-vákuové kvalifikačné testy už posledného, letového modelu ACM, ktorý k Jupiteru reálne poletí.

Na rozdiel od predošlých misií, kde poskytli iba svoje know-how a kvalifikovanú prácu, teraz Slovensko cez integračný proces PECS prispieva aj finančne, a to najmä nákupom drahých kozmických komponentov.

Týmto sa už ozaj stávame plnohodnotnými prispievateľmi k vesmírnej misii ESA,“ povedal.

Štartovať by mali o 2 roky

Baláž pripomenul, že Slovensko je v prístupovom procese PECS k ESA od roku 2015 a v súčasnosti sa rozhoduje o spôsobe ďalšieho pokračovania spolupráce s ESA, než sa Slovensko stane jej plnoprávnym členom.

Podľa ÚEF SAV v integrácii k ESA Slovensko zaostáva, keďže väčšina krajín Európskej únie vrátane Česka, Poľska, Rakúska a Maďarska už riadnymi členmi sú.

NASA priniesla vôňu vesmíru na Zem. Vonia ako zmes spečeného steaku, malín a rumu

Štart misie JUICE s rozpočtom vyše jednej miliardy eur je stanovený na 20. mája 2022 a sonda k Jupiteru doletí v roku 2029, kde sa na dva roky stane obežnicou tejto planéty, pritom súčasťou jej orbity budú aj blízke prelety okolo troch mesiacov.

Podľa vedcov by sa na jednom z nich – v oceáne pod ľadovou pokrývkou, mohol nachádzať život.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá