Slovensko sa stalo zakladajúcim členom svetového výskumného združenia pre výživu a zdravie

  • Slovensko sa tak zaradí medzi krajiny, akými sú Holandsko, Spojené kráľovstvo, Dánsko či Taliansko
  • V materiáli sa uvádza, že cieľom je vytvoriť digitálnu infraštruktúru
BeFunky-collage-7
TASR
  • Slovensko sa tak zaradí medzi krajiny, akými sú Holandsko, Spojené kráľovstvo, Dánsko či Taliansko
  • V materiáli sa uvádza, že cieľom je vytvoriť digitálnu infraštruktúru

Vládny kabinet podporil návrh, aby sa Slovensko stalo zakladajúcim členom výskumného konzorcia zaoberajúceho sa výživou a zdravím. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) v materiáli, ktorý predložilo na dnešnú vládu, uvádza, že cieľom je vytvoriť digitálnu infraštruktúru.

Tá by mala umožniť vedcom spájať a využívať výskumné údaje vytvorené z verejných, súkromných a spotrebiteľských zdrojov. Slovensko sa tak zaradí medzi krajiny, akými sú Holandsko, Spojené kráľovstvo, Dánsko či Taliansko. Tie do Výskumnej infraštruktúry pre potraviny, výživu a zdravie (FNH-RI) už patria. Vyjadrenie politickej podpory pre Slovensko nepredstavuje finančnú záťaž.

Čítaj viac TU>>Slovenské startupy už nemusia odchádzať do zahraničia. Vznikol jedinečný fond na ich podporu

Na čo budú klásť dôraz?

Ministerstvo v materiáli uvádza, že FNH-RI bude vedcom poskytovať služby na generovanie a zdieľanie údajov. „Dôraz sa kladie na zber, integráciu a štandardizáciu údajov, informácií, poznatkov a odborných znalostí spotrebiteľov, verejných a súkromných zainteresovaných strán,“ priblížilo.

Dodalo, že vedecké služby, ktoré poskytne táto výskumná infraštruktúra, umožnia autoritatívnym orgánom, tvorcom politík, mimovládnym organizáciám, potravinárskemu priemyslu či poľnohospodárom a spotrebiteľom robiť zodpovedné rozhodnutia v prospech potravinového systému.

zdroj: TASR

Plná funkčnosť o 4 roky

Výskumná infraštruktúra by mala byť plne funkčná po roku 2024. Mala by vyvinúť nové a jasné výskumné štandardy pre udržateľný systém zásobovania potravinami a pochopenie správania spotrebiteľov v oblasti potravín, výživy a zdravia. V roku 2050 by malo FNH-RI pomáhať pri prechode zo súčasného neudržateľného potravinového systému na trvalo udržateľný a zdravý potravinový systém.

Ministerstvo Martiny Lubyovej (SNS) uviedlo, že vo vzťahu k zabezpečeniu potrebných procesov pri príprave prihlášky predmetnej výskumnej infraštruktúry na zaradenie do najbližšej aktualizácie ESFRI Roadmap, bolo nutné rozhodnúť o tom teraz, vyjadrením „politickej podpory“.

„Vyjadrenie politickej podpory predpokladá, že v budúcnosti sa krajina, pravdepodobne, zapojí do aktivít danej infraštruktúry, avšak nie je to nevyhnutnou podmienkou a nepredstavuje pre SR žiaden druh finančného záväzku do budúcnosti,“ vysvetlilo ministerstvo. Doplnilo však, že záväzok bude relevantný až po schválení projektu v rámci ESFRI a po podpísaní memoranda Slovenskom a jeho pristúpení za člena konzorcia. To bude však podľa ministerstva predmetom budúceho rokovania vlády.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie