Slovensko si všimol aj Financial Times, epidémiu vraj zvládame na jednotku

  • Prestížny denník nás porovnáva so zvyškom Európy a uvádza ako dobrý príklad
  • Vírus sa k nám totiž dostal až v marci, kedy sme na Slovensku zaznamenali prvý prípad
BSC02489
Foto: SITA/Úrad vlády SR
  • Prestížny denník nás porovnáva so zvyškom Európy a uvádza ako dobrý príklad
  • Vírus sa k nám totiž dostal až v marci, kedy sme na Slovensku zaznamenali prvý prípad

Slovensko spolu s Českom a Poľskom zvládajú epidémiu koronavírusu na jednotku. Takéto vysvedčenie nám dal denník Financial Times, ktorý analyzuje, prečo máme v regióne tak málo nakazených a aj málo úmrtí. 

Vírus sa k nám totiž dostal až v marci, kedy sme na Slovensku zaznamenali prvý prípad. Ešte predtým však mnohé firmy nariadili zamestnancom prácu z domu. Krátko po prvom prípade sme zatvorili školy a obchody s výnimkou potravín. Podobne to urobili aj naši susedia Poľsko a Česko.

V UK však na to šli inak, čo má za následok 171-tisíc infikovaných a takmer 27-tisíc úmrtí. Prvý prípad v kráľovstve zaznamenali už v polovici februára, no vláda neurobila žiadne opatrenia až do 23. marca, kedy mali cez 6 000 prípadov a čísla stále rástli. Dnes, teda na konci apríla, sú počty nakazených v našom regióne v porovnaní s krajinami na západe Európy omnoho nižšie.

Denník cituje aj premiéra Igora Matoviča, ktorý hovoril o vysielaní v televízii s ministrom Marekom Krajčím a moderátorkou Zlaticou Puškárovou, ktorá navrhla, aby si dali na tváre rúška. Vtedy nebolo prekrytie nosa a úst povinné, ale Matovič sa domnieva, že to odštartovalo „trend“ nosenia rúšok.

kampan zadarmo od startitup

Všimli si nás aj Bloomberg a The Guardian

Premiér Igor Matovič len včera vyhlásil, že sme európska špička v boji proti Covid-19. Dnes jeho slová potvrdzuje aj americký web Bloomberg.

„V dobe, keď koronavírus ešte stále zabíja tisícky ľudí denne naprieč celou Európou, jedna krajina vyčnieva spomedzi ostatných udržiavaním nízkeho počtu obetí. Slovensko, vnútrozemská krajina s populáciou 5,5 mil., zavrela školy, obchody aj hranice skôr ako ktorákoľvek iná krajina v Európe (s výnimkou Talianska). Politici aj TV redaktori si osvojili nosenie rúšok ešte predtým, ako z toho vláda urobila povinnosť,” píše Bloomberg.

„Rýchlosť je základom,“ povedala Eva Schernhammer, vedúca katedry epidemiológie na Lekárskej univerzite vo Viedni. „Ideálne by bolo udržať epidémiu vo fáze, keď môžete sledovať spätné kontakty každého nového prípadu. Slovensko urobilo správnu vec.“

Americký web vo svojom článku zmienil aj bratislavského župana Juraja Drobu, ktorý zatvoril školy v Bratislave po prvom prípade nákazy. Spomína sa aj hlavný hygienik SR Ján Mikas, ktorý umiestnil skupinu vracajúcu sa z lyžovačky v Rakúsku do štátnej karantény.

Úspech v boji s novým koronavírusom zaujal aj The Guardian„Extrémne nízke čísla na Slovensku môžu mať hneď niekoľko dobrých dôvodov, ale tým rozhodujúcim sa zdá byť promptnosť pri zavádzaní reštriktívnych a karanténnych opatrení. Uzavretie hraníc a zákazy zhromažďovania boli zavedené oveľa skôr ako v západnej Európe. Určite pomohlo spoločné úsilie autorít presvedčiť občanov SR, aby nosili rúška.“

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá