Slovensko stoplo po tlaku verejnosti prepravu živých zvierat v extrémnych horúčavách 

  • Kvôli vysokým horúčavám dnes hlavný veterinárny lekár SR vydal až do odvolania rozhodnutie o dočasnom pozastavení vývozu živých zvierat do tretích krajín
  • Pridávame sa tak ku krajinám ako Nemecko, Rakúsko či Česko
sell
wikimedia.org-Mmemichi, Esa
  • Kvôli vysokým horúčavám dnes hlavný veterinárny lekár SR vydal až do odvolania rozhodnutie o dočasnom pozastavení vývozu živých zvierat do tretích krajín
  • Pridávame sa tak ku krajinám ako Nemecko, Rakúsko či Česko

Podľa údajov Slobody zvierat sa každý rok prepraví 1 miliarda kurčiat a 37 miliónov živých prasiat, oviec, kôz, koní a hovädzieho dobytka v EÚ a za jej hranice. Zvieratá prepravujú často tisíce kilometrov, niekedy aj niekoľko týždňov. Trpia vysílením, smädom, zraneniami a na konci často brutálnym usmrtením. Slovensko exportuje najmä hovädzí dobytok do Turecka. 

Pre horúčavy pozastavil živé transporty francúzsky minister pôdohospodárstva, írske ministerstvo zakázalo suchozemskú prepravu prežúvavcov na celom európskom kontinente a Spojené kráľovstvo zrušilo transport oviec cez rozhorúčené Francúzsko. Opatrenia už predvčerom prijali aj Nemecko, Rakúsko. Štátna veterinárna správa ČR zasa obmedzila dlhé transporty z Česka a povoľuje len cesty do 600 kilometrov. 

Gepostet von Sloboda zvierat am Mittwoch, 26. Juni 2019

Maďarské ministerstvo pôdohospodárstva rozhodlo pozastaviť vysielanie vlastných exportov živých prežúvavcov do Turecka a aj tranzity cez svoje územie minimálne na najbližšie tri dni a platí pre všetky zásielky živých zvierat vo vozidlách bez klimatizácie tak. Ak teda teplota vo vozidle dosiahne 30 °C, vozidlo je presmerované na najbližšie odpočívadlo pre zvieratá a nesmie pokračovať v ceste. Každý rok sa enormné množstvo zvierat prepravuje v rámci EÚ a do tretích krajín, najmä do Turecka, na Stredný východ a Severnej Afriky. 

Gepostet von Sloboda zvierat am Mittwoch, 26. Juni 2019

Slovensko zareagovalo až včera večer. Konštatovať môžeme, že lepšie neskôr ako nikdy. Urobilo tak aj na žiadosť Slobody zvierat, ktorá listom požiadala ministerku pôdohospodárstva, aby prijala opatrenia a zabránila tak nezmyselnému utrpeniu hospodárskych zvierat. 

„Kvôli vysokým horúčavám z poverenia Jozefa Bíreša, hlavného veterinárneho lekára Slovenskej republiky bolo dnešným dňom až do odvolania vydané rozhodnutie o dočasnom pozastavení vývozu živých zvierat do tretích krajín. Takéto obmedzenie je nevyhnutné pre ochranu zvierat počas prepravy,” informovalo ministerstvo.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky zároveň vyzýva všetkých majiteľov zvierat, aby v týchto dňoch vykonali maximálne opatrenia pre zabezpečenie pohody a ochrany zvierat v nadväznosti na extrémne teploty a zvážili akýkoľvek transport zvierat.

zdroj: mpsr.sk, Sloboda zvierat     

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech