Slovensko trápi nedostatok vakcín. Vedci odhalili čo sa stane, ak sa včas nedostaneš k druhej očkovacej dávke

  • Nedostatok vakcín a oneskorenie ich distribúcie narúša snahu krajín skoncovať s pandémiou COVID-19
  • Niektorí vedci preto navrhli odložiť druhú dávku pôvodne dvojdávkových vakcín
  • Bude však vakcína účinná aj v takomto prípade?
pol
TASR/DPA
  • Nedostatok vakcín a oneskorenie ich distribúcie narúša snahu krajín skoncovať s pandémiou COVID-19
  • Niektorí vedci preto navrhli odložiť druhú dávku pôvodne dvojdávkových vakcín
  • Bude však vakcína účinná aj v takomto prípade?

Ministerstvo zdravotníctva na jeden týždeň pozastavilo otvorenie termínov pre doteraz neočkovanú verejnosť. TASR to potvrdila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, upozornil na to Denník N. V žiadnom prípade však podľa rezortu nejde o zákaz očkovania.

Vysvetlila, že tento postup nastavil rezort v dôsledku množstva vakcín, ktoré sú v tejto chvíli na Slovensku k dispozícii. „Podľa našich odhadov ide len o jednotýždňové plánovanie,“ zdôraznila. 

Šikovní Slováci zadarmo nahradili štát. O tejto užitočnej stránke by mal vedieť každý

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 294 165, za predchádzajúci deň pribudlo na Slovensku 5 969 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 115 269 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 6 323 ľudí.

Nedostatok vakcín a oneskorenie ich distribúcie však marí úsilie štátov skoncovať s pandémiou. Niektorí vedci preto navrhli odložiť druhú dávku pôvodne dvojdávkových vakcín. Malo by to zabezpečiť, aby malo viac ľudí k dispozícii aspoň prvú očkovaciu dávku.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Pôvodný odporúčaný interval bol medzi dávkami vakcíny od spoločnosti Pfizer stanovený na 21 dní. V prípade Moderny to bolo až 28 dní.

Najnovšie však Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) aktualizovalo svoje odporúčanie. To deklaruje, že medzi dávkami je možné zachovať odstup na úrovni 42 dní, aj keď ide skôr o krajné riešenie.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/DPA/Sven Hoppe

Vedci z Oxfordskej univerzity, stojaci za vakcínou AstraZeneca naznačujú, že je možné čakať aj dlhší čas, avšak na úkor efektivity. Experti považujú za najlepší interval medzi dvoma dávkami ich vakcíny 12 týždňov. Vedec a výskumník Leo Nissol upozorňuje, že ak by nešlo o dni alebo týždne, ale o niekoľko mesiacov, pravdepodobne bude v prípade väčšiny vakcín potrebné úplne nové očkovanie.

Zaujímavosťou je, že vakcína od firmy Johnson & Johnson (J&J) značne účinkuje proti ochoreniu COVID-19 už aj po jednej dávke. Oznámil to americký federálny Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA). Vakcína je pri miernom až vážnom priebehu choroby efektívna celkovo na zhruba 66 %.

vakcina
zdroj: TASR/AP/Heryl Gerbe

Správou sa bude v piatok zaoberať expertný panel FDA, ktorý by mal v najbližších dňoch rozhodnúť, či odporučí vakcínu. Kladné rozhodnutie by nemalo výraznejšie ovplyvniť celkovú dostupnosť vakcín, keďže výrobca bude v prvom týždni po prípadnom schválení schopný dodať iba niekoľko miliónov dávok.

Spoločnosť testovala jednodávkovú vakcínu na 44-tisíc ľuďoch v USA, Latinskej Amerike a Južnej Afrike. Najlepšie výsledky zaznamenali v USA, kde bola vakcína pri miernom až vážnom priebehu choroby efektívna na 72 %. V Latinskej Amerike to bolo 66 percent a v Juhoafrickej republike 57 percent. Efektivita pri potláčaní najhorších symptómov ochorenia bola podľa štúdie vo všetkých krajinách vysoká a po 28 dňoch od podania vakcíny sa neobjavil žiaden prípad úmrtia ani hospitalizácie.

Rozsiahla štúdia potvrdila 94-percentnú účinnosť vakcíny Pfizer

Z najnovšej recenzovanej štúdie, ktorej sa zúčastnilo 1,2 miliónov obyvateľov Izraela vyplýva, že vakcína proti chorobe COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech má účinnosť 94 %, pokiaľ ide o pokles symptomatických prípadov nákazy.

PRELOMOVÝ VYNÁLEZ: Vakcínam proti koronavírusu môže byť čoskoro koniec. Nahradiť ich môže táto alternatíva

Podľa štúdie, zverejnenej v stredu vo vedeckom časopise New England Journal of Medicine, skúmaná očkovacia látka navyše poskytuje ochranu nielen pred príznakmi COVID-19, avšak aj pred samotnou nákazou koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý túto pľúcnu chorobu spôsobuje.

Výskum sa uskutočnil medzi 20. decembrom 2020 a 1. februárom 2021, teda v čase, keď sa v štáte vo veľkej miere šíril takzvaný britský variant koronavírusu, ktorý je považovaný za nákazlivejší, pripomína AFP.

Vedci porovnávali zdravotný stav zaočkovaných účastníkov štúdie s kontrolnou skupinou nezaočkovaných osôb. Následne zaznamenali ich zdravotný stav najprv 14 až 20 dní po prvej dávke očkovacej látky a potom ešte raz najmenej sedem dní po druhej dávke.

Jedna dávka vakcíny poskytla ochranu pred symptomatickým priebehom ochorenia COVID-19 57-percentám účastníkov. Sedem dní po druhej dávke sa však toto číslo zvýšilo na 94 %. Vedci zároveň zaznamenali u zaočkovaných osôb zníženie výskytu nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 o až 92 %.

zdroj: TASR / AP Photo / Hans Pennink

Nedávno bola zverejnená iná, taktiež recenzovaná štúdia, podľa ktorej jedna dávka vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech poskytla ochranu pred symptomatickým priebehom ochorenia COVID-19 až 85-tim percentám účastníkov. Tohto výskumu sa však zúčastnilo len 7 000 zdravotníkov Šebovej nemocnice pri Tel Avive, najväčšej kliniky v Izraeli.

Odborníci sa zhodujú, že dve dávky vakcíny sú nutnosťou pre každého. Je dokázané, že druhá dávka značne zvyšuje účinnosť, tej, ktorá bola človeku podaná ako prvá. Je to vďaka tomu, že organizmus je znova vystavený imunizačnému antigénu, čo pomáha telu vyprodukovať silnú hladinu protilátok. Vo všeobecnosti sa odporúča dať si druhú dávku vakcíny vpichnúť 21 až 28 dní po prvej v závislosti od vakcíny.

Nádej na zlepšenie aj na Slovensku

Analytici z projektu Dáta bez pátosu dnes konštatovali, že aj napriek tempu očkovania je možné predpokladať, že okolo Veľkej noci by sme mohli mať väčšinu populácie nad 70 rokov zaočkovanú aspoň prvou dávkou. Je to 620 tisíc ľudí.

Dodnes z nich dostalo vírus 36 000 (6%) a tvorili polovicu (15 000) z celkovo 30 000 pacientov a tvorili 5000 z celkovo 7 000 úmrtí.

„Ku koncu apríla by sme optimisticky v tejto vekovej kategórii mohli očakávať minimálnu infikovanosť, nízku hospitalizovanosť a aj následne minimálnu úmrtnosť. V marci príde 800 000 vakcín a v apríli rovnako, takže cieľ: doočkovať asi pol milióna starkých (asi 120 000 už očkovaných je) by sa dal naplniť.“

Nemocnice by podľa odborníkov mali následne od mája mať polovicu hospitalizovaných (do 2 000), nižšiu úmrtnosť (asi 12 % namiesto 30%) a aj kratšiu dobu hospitalizácie. „Veľká nádej pre nás všetkých.“

Kompletný prehľad k očkovaniu nájdeš na webe databezpatosu.sk.

Zdroje: Dáta bez pátosu, AFP, MZSR, CDC, scientificamerican.com, Denník N, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá