Šikovní Slováci zadarmo nahradili štát. O tejto užitočnej stránke by mal vedieť každý

  • Hoci od začiatku pandémie prešiel dlhý čas, stále platí, že ak dostaneš koronavírus, pri hľadaní zrozumiteľnej informácie sa poriadne zapotíš
  • Praktickí lekári sú preťažení, nemocnice ani nehovoriac
  • Aj preto skupina piatich Slovákov vytvorila projekt s názvom CovidHelper
copa
Facebook/Katarína Gažíková,cancerquest.org, Facebook/ Dominika Fričová
  • Hoci od začiatku pandémie prešiel dlhý čas, stále platí, že ak dostaneš koronavírus, pri hľadaní zrozumiteľnej informácie sa poriadne zapotíš
  • Praktickí lekári sú preťažení, nemocnice ani nehovoriac
  • Aj preto skupina piatich Slovákov vytvorila projekt s názvom CovidHelper

Pandémia COVID-19 trvá na Slovensku už rok. Pacienti však majú problém nájsť ucelený, jednoduchý a prístupný zdroj informácií a odporúčaní, ktoré im môžu pomôcť.

Preto vznikol projekt CovidHelper, ktorý radí chorým, ako sa vyrovnať s koronavírusom a jeho následkami. Projekt ti poskytne individuálne informácie, ktoré sú založené na vyhodnotení konkrétnych príznakov a problémov každého návštevníka.

Rusko má k dispozícii niekoľko vakcín, v hre je dokonca nový variant Sputnika, tvrdí šéf slovenských lekárov

Vychádzajú z oficiálnych odporúčaní medicínskych autorít a z vedeckej literatúry publikovanej na Slovensku, v Českej republike, vo Veľkej Británii a USA.

„V máji sme zakladali Veda pomáha a mali sme pocit, že možno to už vyznieva tak, že ideme s krížikom po funuse. Je koniec februára, covid je tu stále s nami a stále je veľmi veľa otázok ohľadne tohto ochorenia nezodpovedaných. Zbieranie dát pomocou CovidHelper a ich prepojenie s vedeckými analýzami je nesmierne dôležité pre lepšie porozumenie priebehu ochorenia, ale aj samotnej pandémie,“ tvrdí doktorka Dominika Fričová, z Neuroimunologického ústavu SAV.

podarilo sa mi ziskat ocenenie "L’Oréal UNESCO Pre ženy vo vede" ..ano, ano aj napriek mojim skoro stale mastnym vlasom…

Posted by Dominika Fričová on Friday, October 2, 2020

Uznávaná vedkyňa zároveň dodáva, že aj napriek tomu, že vakcíny predstavujú obrovskú nádej, ešte nie sme na konci.

O projekte CovidHelper treba tiež povedať, že nie je určený pre pacientov v nemocnici. Pomáha predísť hospitalizácii, prípadne ju odporúča, ak sú pacienti doma v ohrození. Získané údaje pomôžu výskumu a medicíne.

Dáta budú po anonymizácii (odstránení emailovej adresy respondentov) sprístupnené vedeckým tímom, ktoré prejavia záujem. CovidHelper poskytuje informácie, ale nenahrádza zdravotnú starostlivosť. CovidHelper vznikol vo voľnom čase a zadarmo. Pracuje na ňom 5 ľudí s nezištnou podporou mnohých ďalších.

Odkiaľ čerpáš aktuálne informácie o koronavíruse a opatreniach?

„Nemocnice a primárna ambulantná sféra sú čoraz viac zaťažené nárastom počtu covid pozitívnych pacientov. Pacienti s ťažkosťami sú nielen v akútnej fáze ochorenia, ale aj v štádiu ‚po prekonaní’ a ešte vyžadujú starostlivosť všeobecného lekára alebo špecialistu. Veľmi rada som prispela svojimi medicínskymi vedomosťami a skúsenosťami z praxe pri tvorbe prezentovaných odporúčaní,” hovorí doktorka Adriana Šimková, hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo dospelých.

👏👏👏 Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) gratuluje členke Správnej rady ZAP za segment všeobecných lekárov pre…

Posted by Zväz ambulantných poskytovateľov on Sunday, June 21, 2020

Avšak, aby bol CovidHelper užitočný, musia sa o ňom pacienti dozvedieť. Dnes na internete vidia veľa šarlatánstva a hoaxov. Autori projektu preto prosia ľudí, aby ho v prípade možnosti zdieľali vo svojom okolí a na sociálnych sieťach. „Povedzte o ňom svojím priateľom, rodine, známym, ktorí trpia covidom,“ vyzývajú.

Medzi autorov projektu patrí ekonóm, vedec a spisovateľ Miroslav Beblavý či programátor Roman Hauptvogel. V tíme je aj Dagmar Ceľuchová Bošanská, ktorá sa posledné roky venuje lepšiemu využívaniu dát vo verejnom sektore a zdravotníctve podľa princípov mydata.org. Zároveň skúma, ako cez dátovú vedu a digitálne riešenia zlepšiť starostlivosť o tehotné ženy a pôrodníctvo.

Nová štúdia: Vedci skúmali priebeh COVIDu u astmatikov, výsledky ich prekvapili

Spoluautor projektu Juraj Bárdy sa poslednú dekádu venuje digitálnej transformácii verejnej správy a zdravotníctva. Momentálne pracuje na platforme pre personalizovaný manažment ochorení.

Súčasťou tímu je aj Katarína Gažíková, ktorá sa dlhodobo snaží spájať verejný záujem a digitálny marketing, user experience a grafický dizajn. Momentálne pracuje na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave, kde zároveň študuje verejnú politiku.

Osvetu o koronavíruse a očkovaní proti ochoreniu COVID-19 sa rozhodli šíriť aj vedci z SAV. Tentoraz vytvorili sériu videí pod názvom tri otázky o koronavíruse, na ktoré odpovedajú odborníci a odborníčky z oblastí neuroimunológie, virológie, histórie a etnológie.

Pozri si najnovšie video, v ktorom na otázky týkajúce sa bezpečnosti vakcín odpovedá riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV Norbert Žilka:

3 otázky o koronavíruse – bezpečnosť vakcín

👨‍🔬Vedci naprieč ústavmi SAV sa od vypuknutia pandémie aktívne zapájajú do šírenia osvety o koronavíruse a očkovaní💉proti ochoreniu COVID-19.😷🎥Tentoraz sme vytvorili sériu videí pod názvom 3️⃣ otázky o koronavíruse, na ktoré odpovedajú odborníci a odborníčky z oblastí neuroimunológie, virológie, histórie a etnológie.👀Pozrite si 6️⃣. video, v ktorom na otázky týkajúce sa bezpečnosti vakcín odpovedá riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV Norbert Žilka.🖥#vedaporazikoronu

Posted by Slovenská akadémia vied on Monday, February 22, 2021

Aktuálna situácia na Slovensku je naozaj kritická. V nemocniciach je hospitalizovaných 3 936 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 682 ľudí. Na JIS je 315 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 353 osôb.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 104 prípadov. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 6 775 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 1 360.

Zdroj: CovidHelper

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá