Nová štúdia: Vedci skúmali priebeh COVIDu u astmatikov, výsledky ich prekvapili

  • Analytici skúmali takmer 60 štúdií zo štyroch kontinentov
  • Austrálski vedci zistili, že pacienti s astmou nemajú zvýšené riziko vážnejšieho priebehu koronavírusu
korona/astma
Freepik/Unsplash/Fusion Medical Animation
  • Analytici skúmali takmer 60 štúdií zo štyroch kontinentov
  • Austrálski vedci zistili, že pacienti s astmou nemajú zvýšené riziko vážnejšieho priebehu koronavírusu

Vedci z celého sveta sa snažia koronavírus analyzovať, zistiť  dopady na organizmus, zredukovať jeho vplyv a v tom najlepšom prípade úplne zastaviť. Austrálski odborníci sa tentoraz zamerali na astmatikov.

Len v januári sa objavila informácia, že tí, ktorí majú ochorenia dýchacích ciest, sú v súčasnosti dvojnásobne ohrození. Astma je závažné ochorenie, ktoré vedie k trvalému poškodeniu pľúc, koronavírus je preto pre týchto pacientov nebezpečný.

Pribudlo viac ako 3 500 nových infikovaných a 104 úmrtí. Koniec zákazu vychádzania visí na vlásku

Výskum zameraný na astmatikov uskutočnili odborníci z austrálskeho George Institute for Global Health. Zapojili do neho viac ako 587 000 ľudí, z toho takmer 350-tisíc z nich bolo infikovaných novým koronavírusom. Pochádzali z Ázie, Európy a Severnej a Južnej Ameriky. Takisto analyzovali takmer 60 štúdií.

Významný rozdiel nenašli

Z výsledkov, ktoré boli zverejnené v Journal of Asthma vyplýva, že pacienti s astmou nemajú zvýšené riziko vážnejšieho priebehu či dokonca smrti v dôsledku koronavírusu.

Astmatici mali o 14 percent menšie riziko diagnostikovania ochorenia COVID-19 a oveľa menšiu pravdepodobnosť hospitalizácie v dôsledku vírusu. Takisto nenašli významný rozdiel v riziku úmrtia na COVID-19 medzi astmatikmi a zdravými ľuďmi.

zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Podľa spoluautorky štúdie Christine Jenkins existuje na toto zistenie niekoľko vysvetlení. Domnieva sa, že niektoré inhalátory obmedzujú schopnosť vírusu napadnúť pľúca.

„Chemické receptory v pľúcach, na ktoré sa viaže vírus, sú u ľudí s určitým typom astmy menej aktívne. Niektoré štúdie naznačujú, že inhalačné kortikosteroidy, bežne využívané na liečbu astmy, môžu ešte viac zredukovať ich aktivitu,“ vysvetlila.

Štúdie z celého sveta

Vedúci štúdie Anthony Sunjaya  povedal, že ľudia, ktorí trpia astmou, nemajú vyššie riziko diagnostikovania COVID-19 v porovnaní s tými, ktorí netrpia astmou. „Potrebujeme však vykonať ďalšie skúmanie na lepšie pochopenie toho, ako konkrétne vírus vplýva na astmatikov,“  vyhlásil s tým, že lekári a výskumníci sa snažia neustále zisťovať nové informácie o vplyve vírusu na človeka.

AKTUÁLNE: Na Slovensku zomrie každé tri hodiny pacient s COVIDom-19

Podľa agentúry SITA sa na začiatku pandémie astmatici obávali, že im hrozí oveľa väčšie riziko infekcie vírusom, horší priebeh ochorenia či smrť. Predchádzajúce zistenia dokázali, že ľudia s chronickými respiračnými ochoreniami, ako napríklad astmou, boli viac ohrození blízkovýchodným respiračným syndrómom (MERS), ktorý má určité podobnosti ako SARS-CoV-2.

Odborníci analyzovali dovedna 22 štúdií zo Severnej Ameriky, 19 z Ázie, 14 z Európy a dve z Južnej Ameriky. Štyri štúdie zahŕňali dokopy 211 detí.

Astmatici v staršom veku

Priemerný vek respondentov bol 52. Z toho muži tvorili 52,5 percenta, fajčiari predstavovali 11,75 percenta, bývalí fajčiari 16,2 percenta a osem percent malo chronickú obštrukčnú chorobu pľúc

Z analýzy však vyplýva, že vek je silne spojený s vyšším rizikom ochorenia COVID-19 u astmatikov „Toto zistenie sa zhoduje s inými štúdiami, ktoré dokazujú, že vek je jedným z najdôležitejších faktorov v súvislosti s rizikom ochorenia COVID-19.“

Tento liek dokáže pri korone znížiť riziko hospitalizácie až o 90 %. Je lacný a dostupný aj na Slovensku

Očkovať sa budú skôr

V polovici januára sa hovorilo o tom, že by astmatici mali podľa Slovenskej asociácie alergologických a astmatických pacientov byť zaradení do druhej vlny očkovania.

Astma je závažné nevyliečiteľné ochorenie dýchacích ciest. Vzniká aj dôsledkom znečisteného ovzdušia. „V prioritizácií sú síce napísaní aj ostatní pacienti s chronickými chorobami, medzi ktorých pravdepodobne môžeme zaradiť aj astmatikov, no v záujme tohto, aby nevznikali nedorozumenia, chceme, aby ich ministerstvo zdravotníctva explicitne uviedlo,“ povedal Andrej Vilim, predseda asociácie.

Koncom januára Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR informovalo, že astmatici dostanú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 skôr. Na rad podľa TASR prídu spolu s ostatnými osobami so stredne závažnou chorobou, ktorá významne zvyšuje riziko závažného priebehu ochorenia, teda po zdravotníkoch, senioroch a vážne chorých ľuďoch, napríklad s onkologickým ochorením v štádiu liečby. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Zdroje: George Institute for Global Health, Journal od Asthma, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá