AKTUÁLNE: Na Slovensku zomrie každé tri hodiny pacient s COVIDom-19

  • Dobrou správou však je, že efekt vakcíny sa už začína prejavovať
  • Jedinou prekážkou je podľa ministra Krajčího len dodávka vakcín
marek krajčí
TASR/Jaroslav Novák
  • Dobrou správou však je, že efekt vakcíny sa už začína prejavovať
  • Jedinou prekážkou je podľa ministra Krajčího len dodávka vakcín

Každé tri hodiny umrie v našej nemocnici jeden pacient na COVID.“ Povedal to na tlačovej besede infektológ z košickej nemocnice Pavol Jarčuška. Dodal, že takéto tempo úmrtí na jednu diagnózu vo svojej praxi ešte nevidel.

Kriticky sa tiež plnia aj nemocnice, obsadených je 76 % neinvazívnych kyslíkových lôžok, no až 93 % lôžok JIS3 s umelou pľúcnou ventiláciou. OAIM lôžka sú vyťažené na 85 %.

Tiež stúpol počet výjazdov záchrannej služby vo všetkých krajoch okrem Nitrianskeho a Trenčianskeho.

nemocnice
zdroj: MZSR

Minister zdravotníctva Marek Krajčí však má aj dobré správy. Podľa neho sa už prejavuje efekt očkovania seniorov. Podiel hospitalizovaných ľudí vo vekovej kategórii od 81 do 90 rokov klesol na 12 %, podiel hospitalizovaných vo veku od 71 do 80 mierne klesol z 28 na 24 percent. Naopak, začalo pribúdať ľudí od 50 do 70 rokov.

Nižší je aj počet zdravotníkov na PN a v karanténe. Podľa Jarčušku sa už začína prejavovať efekt očkovania, naplno to bude vidieť v priebehu dvoch až troch týždňov.

Dodávky vakcín sú podľa ministra jedinou prekážkou, ktorá stojí medzi nami a väčším uvoľňovaním pravidiel. K dispozícii máme iba 22-tisíc dávok vakcíny Moderna na preočkovanie a 20-tisíc dávok od AstraZeneca. Dodávky vakcín od Pfizeru sú stabilné, každý týždeň príde 51 800 dávok.

Matovičove dva milióny dávok Sputnika sú len rozprávka. Rusi sa o tom ani nezmienili, očkovanie viazne aj tam

Aktuálne čísla

Epidemická situácia sa na Slovensku postupne zhoršuje. Reprodukčné číslo je aktuálne nad hodnou jedna. Mierne stúpa 14-dňová incidencia, pozvoľna rastú aj počty hospitalizovaných. Nemocnice majú k dispozícii stále menej voľných ventilovaných lôžok.

Rovnako sa mierne zhoršuje sedemdňový priemer pozitívnych prípadov, a to práve pre rastúce reprodukčné číslo. Pozitívnou správou však je, že mierne klesli priemerné denné úmrtia. Kým minulý týždeň Slovensko evidovalo priemerne 108 úmrtí v súvislosti s koronavírusom, tento počet aktuálne klesol na 98.

COVID automat sa mení

V rámci regionálneho rozdelenia sa do čiernej farby po novom zaradí 20 okresov, ďalších 53 je bordových.

covid automat 23feb
zdroj: MZSR

Oproti minulému týždňu klesol počet okresov v svetločervenej farbe. Do tejto kategórie je v súčasnosti zaradených len šesť okresov Slovenska, minulý týždeň ich bolo desať. Minister Krajčí vyzdvihol okres Bratislava, ktorý mal pred týždňom negatívnu vyhliadku, nedostal sa však do čiernej farby a v bratislavskej nemocnici postupne klesajú počty pacientov s ochorením COVID-19. Počty hospitalizovaných klesli aj v nitrianskej nemocnici, okres Nitra je aktuálne taktiež medzi červenými okresmi.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech