Slovensko už neplánuje nakupovať Sputnik V. Vyvolal veľký politický problém, tvrdí Korčok

  • Ivan Korčok v rozhovore pre France 24 uviedol, že slovenská vláda neplánuje zakúpiť ďalšie dávky Sputniku V
  • Sputnik V podľa neho vyvolal v krajine veľký politický problém
  • Korčok sa vyjadril aj ku téme COVID pasov, k téme nelegálnej migrácii, ceste Bidena i ku prípadnému členstvu Ukrajiny v NATO
ivan korčok
TASR/Jakub Kotian
  • Ivan Korčok v rozhovore pre France 24 uviedol, že slovenská vláda neplánuje zakúpiť ďalšie dávky Sputniku V
  • Sputnik V podľa neho vyvolal v krajine veľký politický problém
  • Korčok sa vyjadril aj ku téme COVID pasov, k téme nelegálnej migrácii, ceste Bidena i ku prípadnému členstvu Ukrajiny v NATO

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok v rozhovore pre francúzsku stanicu France 24 uviedol, že slovenská vláda neplánuje zakúpiť ďalšie dávky ruskej vakcíny Sputnik V, a to pre nízky záujem. Informuje TASR. 

Maďarskej LGBTQ komunite začínajú ťažké časy. Orbán prišiel s ďalším bizarným zákonom

Ďalšie dávky vakcíny nenakúpime 

V rozhovore, ktorý stanica odvysiela v sobotu, Korčok priznáva, že sa približujeme ku kritickému momentu, keď ochota ľudí dať sa zaočkovať proti covidu klesá. „My ako vláda musíme zintenzívniť kampaň a povzbudiť ľudí, aby sa dali zaočkovať, lebo to je lístok k slobode,“ povedal.

Moderátorka v súvislosti s vakcínou Sputnik V pripomenula Korčokovi jeho kritiku spred niekoľkých mesiacov, keď povedal, že zo strany Ruska ide o informačnú hybridnú vojnu. Korčok reagoval, že tieto slová použil vo chvíli, keď to bolo pre Slovensko dôležité. Vakcína podľa neho vyvolala v krajine veľký politický problém.

zdroj: SITA/AP, Mahesh Kumar A.

Šéf slovenskej diplomacie zároveň uviedol, že v súčasnosti je vakcína Sputnik V schválená na použitie, no ľudia sú informovaní, že ide o neregistrovanú vakcínu. Zároveň sa odvolal na prieskum spred niekoľkých mesiacov, ktorý ukázal, že na Slovensku je istá časť populácie, ktorá naznačila, že sa chce zaočkovať len touto vakcínou.

„Dnes vidíme, že počet tých, ktorí by sa chceli zaočkovať Sputnikom, podstatne klesol,“ povedal Korčok s tým, že doteraz prejavilo záujem okolo 5 000 až 6 000 ľudí. Slovensko má na sklade 200 000 týchto vakcín, preto podľa neho vláda neuvažuje o zakúpení ďalších dávok.

Koho by si volil/a, ak by boli voľby tento týždeň?

Korčok vyzval na opatrnosť pri cestovaní

Čo sa týka zmiernenia cestovných obmedzení počas leta, Korčok ocenil zavedenie takzvaných COVID pasov, ktoré majú uľahčiť cestovanie v rámci EÚ. V tejto súvislosti zároveň vyzval na opatrnosť. „Pamätáme si minulé leto, keď sme ľuďom umožnili pohyb a prišla ďalšia vlna,“ uviedol.

Korčok
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Korčok sa v rozhovore vyjadril aj k téme nelegálnej migrácie. Na otázku, či sa Slovensko pripojí k Litve, ktorá uviedla, že prijme desať migrantov z talianskeho ostrova Lampedusa, povedal, že v tejto chvíli „nie sme v pozícii, aby sme povedali, že budeme prijímať (migrantov), lebo to je jednoducho konsenzus v rámci krajiny“. „…Chápeme, že musíme preukázať solidaritu a spoločne s inými štátmi Vyšehradskej štvorky financujeme niekoľko projektov na severe Afriky,“ uviedol.

Konsenzus v rámci NATO voči Ukrajine zatiaľ nie je, Biden zlepší vzťahy  

 V otázke členstva Ukrajiny v NATO Korčok vyhlásil, že táto krajina sa najskôr musí zamerať na politickú úspešnú transformáciu, čo si myslí, že „prebieha veľmi dobre“. Dodal, že Slovensko podporuje ukrajinskú suverenitu a územnú celistvosť a možnosť Kyjeva zvoliť si vlastné smerovanie. „Musí to byť však konsenzus v rámci NATO, kde zatiaľ nie sme,“ dodal.

Biden sa pustil do Ruska, Putina varoval. Vzťahy Európy a USA sa po návšteve Bidena zlepšia, tvrdí odborník

Korčok sa vyjadril aj k ceste amerického prezidenta Joea Bidena po Európe, ktorá môže zlepšiť vzťahy medzi USA a Európskou úniou.

„Existoval nepriateľský vzťah na strane predchádzajúcej administratívy, kde bola EÚ otvorene pomenovaná ako nepriateľ USA. Neakceptoval som to, pretože hovorím o najbližších partneroch na svete, pokiaľ ide o demokracie. Západ sú USA a Európska únia. Preto dúfam, že pod správou prezidenta Bidena zlepšíme práve túto časť transatlantických vzťahov a od návštevy prezidenta Bidena mám svoje očakávania, “ uviedol Korčok.

Zdroje: TASR, France 24

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK