Biden sa pustil do Ruska, Putina varoval. Vzťahy Európy a USA sa po návšteve Bidena zlepšia, tvrdí odborník

  • Americký prezident Joe Biden v stredu priletel do Spojeného kráľovstva, kde začína svoju cestu po Európe
  • Biden má nabitý program, zúčastniť sa má samitov skupiny G7, NATO a samitu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom
  • Rusko už stihol Biden varovať pred zasahovaním do vnútorných záležitostí USA ale i Európy
  • Návšteva Bidena v Európe vzťahy medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou zlepší, tvrdí analytik Mitchell
Putin Biden
TASR/AP, Alex Brandon, Alexei Druzhinin
  • Americký prezident Joe Biden v stredu priletel do Spojeného kráľovstva, kde začína svoju cestu po Európe
  • Biden má nabitý program, zúčastniť sa má samitov skupiny G7, NATO a samitu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom
  • Rusko už stihol Biden varovať pred zasahovaním do vnútorných záležitostí USA ale i Európy
  • Návšteva Bidena v Európe vzťahy medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou zlepší, tvrdí analytik Mitchell

Americký prezident Joe Biden v stredu priletel do Spojeného kráľovstva, kde začína svoju cestu po Európe. Prezidentský špeciál Air Force One s Bidenom na palube pristál na základni britského Kráľovského letectva (RAF) Mildenhall v anglickom grófstve Suffolk. Na základni mal prezident prejav, v ktorom varoval Rusko.

Ako vyzerá deň najmocnejšieho muža planéty? Biden má chute ako 5-ročné dieťa

„Neusilujeme o konflikt s Ruskom. Chceme stabilný a predvídateľný vzťah. Naše dva národy zdieľajú neuveriteľné zodpovednosti a medzi nimi zaisťujú strategickú stabilitu a dodržiavanie dohôd o kontrole zbraní. Túto zodpovednosť beriem vážne,“ uviedol Biden, ktorý zároveň Rusko varoval pred zasahovaním do vnútorných záležitostí USA.

USA budú na škodlivé aktivity Ruska odpovedať mohutným spôsobom 

„Chcem, aby ste mali jasno: Spojené štáty budú reagovať mohutným a zmysluplným spôsobom, keď sa ruská vláda zapojí do škodlivých aktivít,.. existujú dôsledky za porušenie zvrchovanosti demokracií v Spojených štátoch, Európe a inde,“ vysvetlil Biden.

Svojich európskych spojencov zároveň ubezpečil, že Transatlantická aliancia (NATO) je dôležitá pre USA a svoje záväzky si Američania plánujú plniť. Zároveň zdôraznil, že USA je späť na medzinárodnej scéne.

zdroj: TASR/AP, Alexei Druzhinin

Biden má nabitý program pri návšteve Európy. Stretnúť sa má s britskou kráľovnou Alžbetou II., zúčastniť sa má tiež samitu skupiny G7 či NATO v Bruseli. Svoju cestu zavŕši samitom s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Ženeve.

Vzťahy medzi USA a Európou sa môžu zlepšiť 

Návšteva Bidena v Európe zlepší vzťahy medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou. Pre TASR to uviedol politický analytik Lincoln Mitchell. Zároveň však dodal, že je otázne, či ich zlepší dostatočne.

Amerického prezidenta, ktorý podporuje transatlantické spojenectvo, vnímajú lídri členských krajín Európskej únie podľa Mitchella na jednej strane pozitívne. Nemajú však istotu, že sa situácia vo vzťahoch medzi USA a EÚ nevráti naspäť do predchádzajúcej éry. Biden to totiž – ako tvrdí politológ – nevie zaručiť, a to je jedna z „hlavných prekážok“, ktoré pred ním ako novým šéfom Bieleho domu stoja.

zdroj: SITA/AP, Patrick Semansky

Samotný Biden pred odletom povedal, že jeho cesta do Európy bude dokazovať silu transatlantického spojenectva. „Viem, že demokracie sa môžu spojiť, aby čelili výzvam tejto novej doby. Tento týždeň to máme v Európe šancu potvrdiť,“ napísal Biden v stredu na Twitteri.

Putin nie je „šťastný“ z pôsobenia Bidena

 Mitchell pripomenul rivalitu medzi USA a Čínou a označil ju za najdôležitejší bilaterálny vzťah na svete. „Spojené štáty by potešilo, keby sa ich spojenci pripojili k USA voči Číne. To sa však nedeje a jedným z dôvodov je aj to, že USA sa ukázali ako nespoľahlivý spojenec – najmä z dôvodu vlády Donalda Trumpa,“ povedal. „Boj proti Číne je čím ďalej, tým viac problém Ameriky, a nie problém Európy,“ povedal.

Američania opäť ukázali vyspelosť svojich dronov. Prvýkrát natankovali stíhačku z dronu vo vzduchu

V súvislosti so stretnutím s ruským prezidentom Vladimirom Putinom Mitchell pripomenul, že Biden je dlhodobo orientovaný proti Putinovi, pričom Putin takisto nie je „šťastný“ z pôsobenia amerického prezidenta.

Analytik očakáva, že stretnutie, ktoré je naplánované na 16. júna v Ženeve, bude náročné. Biden musí podľa neho ukázať „neústupčivosť“, no nesmie túto konfrontáciu (medzi Ruskom a USA) unáhliť.

„USA konfrontáciu s Putinom v tejto chvíli nepotrebujú,“ povedal. Zároveň dodal, že americký prezident bude podľa neho musieť reagovať na kroky Ruska v súvislosti so zásahmi do amerických prezidentských volieb a hekerskými útokmi na USA.

Zdroje: TASR, White House

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech