Slovensko uzavrelo s Izraelom gigantický obchod. Kupujeme od nich špičkové obranné radary

  • Svoje radary nám ponúkli aj USA, Veľká Británia či Francúzsko
  • Prečo sme sa rozhodli pre krajinu z Blízkeho východu a v čom sú jej radary tak špeciálne?
Izraelské radary pre Slovensko
TASR/ US Navy via AP/ Logan Holshey a ELTA Systems
  • Svoje radary nám ponúkli aj USA, Veľká Británia či Francúzsko
  • Prečo sme sa rozhodli pre krajinu z Blízkeho východu a v čom sú jej radary tak špeciálne?

Príbeh nákupu bezpečnostných radarov pre Slovensko je už niekoľkoročnou kapitolou, ktorá na istý čas občas utíchne, no potom sa zase objaví.

Ešte pred niekoľkými rokmi sme si chceli spolu s Čechmi vyrábať radary doslova sami. „Skupina českých a slovenských zbrojárov prišla nedávno s ambicióznym plánom,“ informovali médiá v roku 2014. Hovorilo sa o stovke nových pracovných miest a systéme, ktorý bude od nás kupovať celý svet.

zdroj: TASR/František Iván

Budeme požadovať radar, ktorý je už zavedený v štátoch NATO,“ zahlásil ale vtedajší minister obrany Martin Glváč, a tak bolo po plánoch i sne o novom česko-slovenskom radare. Načo znova vymýšľať dobré koleso, keď už ho vymysleli a ponúkajú iní – asi tak by sa dal zhodnotiť postoj ministerstva.

Pred približne dvomi rokmi sa téma bezpečnostných radarov opäť rozbehla. Slovensko oslovilo až 13 krajín, či by nám nevedeli ponúknuť nejaký schopný, moderný radarový systém za prijateľnú cenu.

Nové radary nahradia dosluhujúcu slovenskú techniku, ktorá nie je kompatibilná so systémami NATO. Takmer všetky existujúce radary sú po stanovenej dobe technickej životnosti a ich použiteľnosť je problematická vzhľadom na nedostatok náhradných dielov a servisnú podporu,“ parafrázovali médiá v 2019 slovenský rezort obrany.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Manish Swarup

Z 13 oslovených krajín napokon ostali len 3 najvhodnejšie s najlepšou ponukou – USA, Francúzsko a Izrael. USA ale z tejto trojky pomerne rýchlo zmizlo a bolo nahradené novým, vhodnejším adeptom: „Ministerstvo obrany odporučí vláde obstarať 3D radary z Izraela, Británie alebo Francúzska,“ informovala koncom minulého roka Slovenská tlačová agentúra.

Dnes už poznáme aj absolútne víťaza, ktorý k nám očakávané, moderné radary konečne doručí: „Vláda SR súhlasila s návrhom rezortu obrany na obstaranie 17 kusov 3D rádiolokátorov formou vláda-vláda z Izraela.“

„Ide o najvýhodnejšiu komplexnú ponuku za obstarávaciu cenu 148 200 000 eur s DPH, ktorá v plnom rozsahu vyhovuje technickým a operačným požiadavkám Ozbrojených síl SR. Nová technika nahradí 24 radarov, z ktorých všetky okrem jedného sú už po technickej životnosti,“ uviedlo len predvčerom na svojej stránke ministerstvo obrany.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ministerstvo obrany SR (@ministerstvo_obrany_sr)

Briti a Francúzi boli drahší – o koľko?

Ministerstvo vo svojich správach píše aj to, na základe čoho posudzovalo jednotlivé ponuky: Najväčší dôraz, ktorý podľa rezortu tvoril 35 % hodnotenia, sa kládol na technickú spôsobilosť radarov.

Druhým najdôležitejším parametrom bola logistická stránka a náklady na životnosť. Nasledovalo to, či sa do inštalácie tohto systému nejako zapojí aj slovenský obranný priemysel. A v štvrtom rade cena.

S ňou Izrael svojich najväčších konkurentov v súťaži jasne porazil. Radary od Veľkej Británie by nás stáli vyše 193 miliónov eur a tie od Francúzska až takmer 250 miliónov eur. Obe krajiny tak jasne prekročili limit, ktorý si Slovenská republika pri kupovaní radarov stanovila – 155 miliónov eur.

zdroj: ELTA Systems

Z oficiálnych správ rezortu sa však dá dozvedieť, že s Veľkou Britániou i Francúzskom naďalej počítame ako s náhradnými možnosťami, ak by rokovania s Izraelom nedopadli úspešne, a do konca marca by sa nepodarilo dohodu definitívne uzavrieť.

jaroslav naď vojak
zdroj: FB/Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Ako však vyššie uvádzame, cena bola až štvrtým kľúčovým faktorom, na základe ktorého sa rozhodovalo. V tomto prípade naozaj neplatí, že by nízka cena znamenala zlý produkt. Izraelské radary vychválili s označením „špičkové“ odborníci u nás i vo svete.

Navyše, rezort našiel v ponuke Izraela okrem kvality a ceny aj ďalšie kľúčové prvky, ktoré v hodnotení zohľadňoval: „Ďalším významným rozdielom je aj úspora 32 miliónov eur v rámci nákladov na životný cyklus radarov. Okrem toho má víťazná ponuka garantovať preinvestovanie až do 35 % sumy, teda približne 50 miliónov eur na Slovensku. Tieto peniaze tak poslúžia na podporu domácej ekonomiky a zamestnanosti, pričom Izrael splnil tiež podmienku o deklarovaní zapojenia slovenského obranného priemyslu do projektu obstarania,“ s potešením oznámil minister obrany Jaroslav Naď.

jaroslav naď
zdroj: TASR/Martin Baumann

Všetky ponuky vyhodnocoval v mene Slovenska tím 42 odborníkov a ako rezort obrany ubezpečuje: „Do procesov výberu nezasahovali žiadne záujmové skupiny či politici a ani on (rezort obrany) sám.“

Izraelské skúsenosti a schopnosti

Odpočívaš na pláži v prímorskom, izraelskom meste Tel Aviv, keď v tom zrazu začnú hučať sirény a na oblohe už len vidíš vybuchovať rakety, ktorým izraelský bezpečnostný vzdušný systém nedovolí dopadnúť na mesto. Možno to znie ako z filmu, ale ľudia vo Svätej zemi dobre vedia, že ide o neraz zažitú skúsenosť a realitu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa התעשייה האווירית (@iai.aerospace)

Dnešný, moderný Izrael zažil azda viac času vo vojne a vojenskej pohotovosti než v dobách úplného pokoja. Čo tým chceme povedať je, že ak má nejaká krajina dostatok skúseností s vojnou a s kvalitným bezpečnostným systémom, je to zrejme práve Izrael.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Majdi Mohammed

Tu sa písali dejiny a zrodila sa civilizácia. Izrael je cestovateľským hitom Slovákov

Práve praxou overené, bohaté skúsenosti sú niečím, čím sa môžu naše budúce radary už teraz pochváliť. „Vlajková loď MMR Radar je bojovo overená a má rozsiahle prevádzkové skúsenosti v Izraeli a na celom svete. Radar detekuje vzdušné hrozby, klasifikuje ich, počíta ich úroveň ohrozenia a poskytuje základné údaje, ktoré umožňujú systémom neutralizovať viac hrozieb súčasne,“ píše o radaroch pre Slovensko aj izraelský denník Globes. Zdôrazňuje, že tento systém používajú napríklad aj Spojené štáty americké.

zdroj: ELTA Systems

MMR využíva najmodernejšie riešenie a najmodernejšie technológie, ktoré poskytujú spoľahlivý obraz ovzdušia a povedomie o aktuálnej situácii. Sme presvedčení, že ide o najlepší radarový systém, ktorý slovenským vzdušným silám umožňuje čeliť širokej škále leteckých hrozieb. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu,“ cituje izraelský denník Yoava Turgemana viceprezidenta a generálneho riaditeľa spoločnosti ELTA Systems, ktorá tieto radary v Izraeli vyrába.

Radosť z obchodu neskrýval ani izraelský minister obrany Benny Gantz, ktorý médiám pripomenul, že izraelský obranný systém je jednoducho na čele globálnej technológie a záujem o izraelské radary je toho najlepším dôkazom. V nákupe vidí taktiež ďalší krok v posilňovaní spolupráce medzi krajinami NATO a Izraelom.

zdroj: TASR/ Knesset Spokespersons' Office via AP/ Adina Valman

Pod mojím vedením bude obranné zriadenie pokračovať v presadzovaní dohôd o obstarávaní technológií a rozvoji, ktoré sú súčasťou bezpečnostnej koncepcie štátu Izrael, a sú v súčasnosti pre izraelskú odolnosť obzvlášť dôležité z dôvodu ekonomických dopadov pandémie COVID-19,“ zakončil svoju výpoveď k obchodu so Slovenskom Gantz.

Očkovanie proti koronavírusu v Izraeli má prvé výsledky. Už prvá dávka znížila mieru nákazy o 50%

Zdroje: Ministerstvo obrany, Globes, ELTA Systems

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech