Slovensko v prvej desiatke: Ktorá krajina má najviac nemocničných lôžok pre nakazených vírusom COVID-19?

  • Kto má najviac nemocničných lôžok pre pacientov nakazených COVID-19?
  • Slovensko sa umiestnilo na veľmi dobrom mieste, výhru to však nemusí znamenať
BeFunky-collage (4)
Unsplash
  • Kto má najviac nemocničných lôžok pre pacientov nakazených COVID-19?
  • Slovensko sa umiestnilo na veľmi dobrom mieste, výhru to však nemusí znamenať

Ktoré krajiny v Európe majú najlepšiu infraštruktúru na zvládnutie prílivu pacientov COVID-19? Britská organizácia NimbleFins urobila rebríček krajín, ktoré sú najlepšie pripravené pre vysoký počet nakazených.

Najlepšie je na tom Nemecko, ktoré má až 8 lôžok v prepočte na 1000 obyvateľov v krajine. Nasleduje Rakúsko s 7,3 nemocničnými lôžkami.

Veľa krajín východného bloku sa vyšplhalo na popredné miesta rebríčku. Rakúsko, Maďarsko, Česká republika, Poľsko a Litva má až 6 lôžok v prepočte na 1000 obyvateľov.

Slovensko sa ocitlo pred krajinami ako Belgicko alebo Dánsko. Máme 5,8 lôžok v prepočte na 1000 obyvateľov a patrí nám konečné 8. miesto v Európe.

zdroj: NimbleFins.co.uk

Škandinávia s najmenším počtom lôžok

Na Slovensku sa od roku 2000 znižovali celkové počty lôžok v nemocniciach. Analytický portál statista.com eviduje pokles za 17 rokov o 10 674 lôžok.

Pre porovnanie, Švédsko malo všeobecne nižšií počet lôžok v nemocniciach, čo pravdepodobne spôsobuje aj celkový nižší počet miest pre nakazených koronavírusom. V roku 2000 evidovali Švédi 31 765 lôžok pre pacientov v nemocniciach, no v roku 2017 to bolo len 22 377.

Na Slovensku sme v roku 2017 mali 31 659 lôžok. Slovensko má však o polovicu menej obyvateľov ako Švédsko.

Šesť krajín s najhoršou ponukou nemocničných lôžok pre nakazených v Európe má Taliansko, Španielsko, Írsko, Spojené kráľovstvo, Dánsko, Švédsko alebo Taliansko s 3,18 lôžkam. Švédsko má len len 2,22 nemocničných postelí na 1 000 obyvateľov.

kampan zadarmo od startitup

Málo nemocníc neznamená nízka kvalita

Na posledných miestach sa umiestnili práve škandinávske krajiny Švédsko a Dánsko. Spôsobené to môže byť počtom nemocníc.

Slovensko má podľa oficiálnych štatistík 113 nemocníc pre vyše 5 milióna obyvateľov, Švédi ich majú 100, pre viac ako 10 miliónov obyvateľov.

Všeobecne sa však švédske zdravotníctvo považuje za vyspelejšie, keďže počet nemocníc v krajine neznamená hneď aj vyššiu kvalitu zdravotníctva.

Na Slovensku máme podľa údajov NimbleFins veľmi málo doktorov. Pre 1000 obyvateľov je u nás v prepočte dostupných len 2,5 doktora, vo Švédsku 5,4. Švédi teda obhájili prvú priečku na svete, Slovensko je siedme od konca.

zdroj: NimbleFins

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK