Slovensko večer zasiahne prudká zmena počasia. Západ krajiny by sa mal pripraviť aj na materiálne škody

  • Počasie dnes môže na Slovensku spôsobiť rozsiahle škody
  • Priprav sa na dážď, ale aj na vietor a krúpy
búrka, krúpy, počasie
Unsplash/Max Laroch, Ray Anne
  • Počasie dnes môže na Slovensku spôsobiť rozsiahle škody
  • Priprav sa na dážď, ale aj na vietor a krúpy

Počasie nás dnes môže nepríjemne prekvapiť. Počas posledných dní je na Slovensku skutočne horúco, podobne je to v okolitých krajinách. Dnes sa však treba pripraviť na výrazné zmeny, celú oblasť strednej Európy zrejme potrápia búrky.

Podľa imeteo.sk možno očakávať intenzívne búrky s krúpami, silný vietor ale aj intenzívne prívalové dažde. Toto počasie môže spôsobiť rozsiahle škody.

Európska služba na predpoveď búrok ESTOFEX dnes vydala výstrahu pred búrkami. Platia pre rozsiahlu oblasť od východného Francúzska až po západné Poľsko a západ nášho územia.

V tejto oblasti platí druhý výstražný stupeň. Na území sa očakáva vznik línie búrok, ktoré budú postupovať ďalej na východ. Vo večerných hodinách môžu búrky zasiahnuť aj západ Slovenska. Počasie potrápi aj Balkán.

Buď pripravený

Dôvodom vzniku takýchto prudkých zmien je prítomnosť vlhkého a teplého vzniku pri povrchu. Zároveň sa po okraji tlakovej níže so stredom nad Biskajským zálivom dostáva do oblasti strednej Európy chladnejší vzduch v stredných vrstvách troposféry, čo vedie k výraznej tvorbe búrok.

Plánuješ toto leto dovolenku na Slovensku?

Čo možno očakávať u nás? Silný vietor a krupobitie zrejme dorazia večer, nezávisle od nich sa na niektorých miestach už v priebehu poobedia môžu objaviť búrky z tepla.

Zdroj: imeteo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK