Slováci vyvíjajú software pre zdravotníctvo budúcnosti. Nemocnice bude riadiť umelá inteligencia

  • Minulosť preukázala, že zdravotníctvo akútne potrebuje pomoc aj od súkromného sektora
  • Masívny softvérový projekt Patient Journey Management zmení zdravotníctvo po celom svete
  • Projekt funguje na báze umelej inteligencie, ktorá spracúva veľké dáta a stará sa o chod nemocníc aj pacientov
siemens
Adobe
  • Minulosť preukázala, že zdravotníctvo akútne potrebuje pomoc aj od súkromného sektora
  • Masívny softvérový projekt Patient Journey Management zmení zdravotníctvo po celom svete
  • Projekt funguje na báze umelej inteligencie, ktorá spracúva veľké dáta a stará sa o chod nemocníc aj pacientov

Zdravotníctvo patrí medzi oblasti, na ktoré sa Slováci sťažujú neustále. A ich nespokojnosť nie je neoprávnená, Slovensko totiž v porovnaní s inými krajinami OECD investuje do zdravotníctva len podpriemerným tempom. Ak by sme sa na tému zasa pozreli cez hľadáčik Európskej únie, našli by sme sa v najhoršej tretine.

Pozadie zdravotníctva na Slovensku aj vo svete je v mnohých oblastiach netransparentné a verejnosti nejasné, do popredia sa preto dostávajú kvalitné iniciatívy súkromného sektora. Za pozornosť stojí napríklad nový angiograf na báze umelej inteligencie od Siemens Healthineers, ktorým sa môže pochváliť Centrum intervenčnej neurorádiologie a endovaskulárnej liečby.

Prelomová technológia dokáže presne určiť postup pri infarkte pacienta. Odhalí problém v tepne alebo na srdci a náročné operácie sú vďaka umelej inteligencii efektívnejšie, presnejšie a častejšie úspešné.

 

Pomoc nemocniciam: Zložité procesy budú jednoduchšie 

Zdravotníctvo po celom svete čaká po technologickej stránke ďalší významný update. Šikovní slovenskí výskumníci zo Siemens Healthineers aktuálne pracujú na projekte Patient Journey Management, ktorý zapojeným nemocniciam výrazne zjednoduší každodennú prácu, a to prostredníctvom umelej inteligencie, ktorá je v zdravotníctve využívaná zvyčajne na účely analýzy dát.

Umelá inteligencia sa v tomto prípade bude starať o vyhodnocovanie veľkých dát, vďaka čomu nemocnice odľahčí. Výsledkom bude obrovská databáza klinických rozhodnutí, ktoré bude miesto lekárov robiť práve šikovný softvér.

Patient Journey Management tak bude asistovať v každej sekunde pacientovho pobytu a stane sa tak akýmsi veliacim centrom a chrbtovou kosťou modernej nemocnice. Odľahčí lekárov, asistujúci personál aj administratívne procesy.

zdroj: Siemens Healthineers Slovensko.

Slovenské zdravotníctvo môže ušetriť 2,2 miliardy eur

Výhody nového projektu pocítia aj lekári a nemocničný personál, a to na lepšej organizácii práce a optimalizácii činností, napríklad pri objednávaní pacientov či plánovaní služieb a operácií. Nový systém taktiež myslí na efektívne manažovanie pacientov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 a náhle zmeny súvisiace s pandémiou koronavírusu. Samotným nemocniciam môže systém podľa odhadov ušetriť až 30 % nákladov.

Slovensko v roku 2020 do zdravotníctva naleje 7,463 mld. eur. Vďaka Patient Journey Management by z tejto sumy Slovensko v ideálnom prípade mohlo ušetriť až 2,239 mld. eur (teda 30 %) a stále poskytovať rovnaké výkony.

„Alebo naopak, ak by sme zdroje nemocniciam nechali, pri maximálnom výkone by mohli poskytnúť o 30 % viac výkonov pre pacientov,“ hovorí Alexander Biháry zo Siemens Healthineers Slovensko.

zdroj: Siemens Healthineers Slovensko

Dobrá správa pre pacientov: Nekonečné čakanie v nemocniciach sa zmení

Nie sú to však len diagnózy, ktoré pacient dostane systémom vyhodnotené s väčšou presnosťou. Patient Journey Management by mal zmeniť aj každodenný chod nemocníc z pohľadu pacienta.

„Poznáme to všetci a nielen zo slovenských nemocníc. Ste objednaný k lekárovi na nejaké vyšetrenie, ale to sa nemôže uskutočniť, lebo práve potrebný prístroj nie je k dispozícii,“ konštatuje Alexander Biháry.

„Prakticky takmer na všetko čakáte. To všetko by nemuselo byť, keby tok informácií prebiehal tak, ako má. Keby boli alokácie potrebných zdrojov urobené dopredu, na základe dát a predikcií. Neadresujeme len efektivitu procesov v nemocniciach ale primárne aj spokojnosť pacienta,“ vysvetľuje zámer projektu od Siemens Healthineers.

Reč je o nekonečných čakaniach, presúvaných termínoch a zrušených vyšetreniach, ktoré slovenské zdravotníctvo dodnes sužujú. Lepšiu prehľadnosť o termínoch, diagnózach a zákrokoch plánuje vyriešiť užitočná aplikácia – významné zlepšenie teda uvidia aj samotní pacienti.

„Vďaka mobilnej aplikácií budú mať pacienti zároveň informácie o svojej diagnóze, priebehu liečby a pobytu v nemocnici,“ poznamenáva Biháry.

Na toto môžeme byť hrdí: Megaprojekt vyvíjajú Slováci

Je takmer neuveriteľné, že projekt s tak vysokým potenciálom vychádza z malého Slovenska. Na Patient Journey Managment pracuje aj tím šikovných programátorov zo Žiliny a Bratislavy.

zdroj: Siemens Healthineers Slovensko

A to najmä preto, že naši IT špecialisti patria ku svetovej špičke. Slovensko disponuje vysokokvalifikovanými programátormi, s ktorými má Siemens dobré skúsenosti a rozhodol sa práve pre nich.

Tím sa bude postupne rozrastať o nových full-stack programátorov, pretože projekt bude zahŕňať integráciu celého systému vrátane systémového testovania. Navyše, nové funkcie budú vyvíjané minimálne najbližších 10 rokov.

„Z hľadiska osobnostných predpokladov chceme dať príležitosť všetkým, ktorí sú aktívni, majú vášeň pre programovanie, chcú tvoriť a majú záujem byť takmer od začiatku na vývoji nového produktu, s modernými technológiami, produktu, ktorý pomôže ľuďom,“ vyzýva Alexander Biháry.

 

Projekt je v štádiu neustáleho vývoja, na pláne je ešte implementácia nespočetného množstva funkcionalít. Prvá fáza projektu bola spustená začiatkom roka 2020.

Momentálne sa developeri nachádzajú v druhej fáze – vo vývoji platformy, kde spolu budú môcť nemocnice po celom svete komunikovať ešte efektívnejšie. Finalizácia ambiciózneho projektu je naplánovaná na rok 2021.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá