Slovensko zaplavila látka HHC. Má byť liečivejšia ako CBD, deti kvôli nej končia v nemocnici

  • Počul si už o HHC?
  • Má mať ešte silnejšie účinky ako CBD
  • Problém je, že sa k nej dostanú aj deti a končia kvôli tomu v nemocniciach
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Počul si už o HHC?
  • Má mať ešte silnejšie účinky ako CBD
  • Problém je, že sa k nej dostanú aj deti a končia kvôli tomu v nemocniciach

Bezvedomie, zmätenosť, nevýslovná únava a zmenené vedomie. S takýmito príznakmi prijímajú slovenské nemocnice čoraz viac detí. Iba nedávno sme ťa informovali o rastúcom počte takýchto prípadov. A to sú len prípady, kedy ľudia vyhľadali lekára a vie sa o nich. Stovky, možno tisíce detí toto prežívajú doma. Reč je o intoxikácii HHC.

Boom okolo CBD pomaly utícha, no na scénu prichádza HHC. Táto látka doslova zaplavila Slovensko. V obchodoch, eshopoch aj automatoch si je možné kúpiť cukríky, alebo vape, odparovacie perá určené na inhaláciu. Nie je ani potrebné preukázať plnoletosť. K produktom sa dostane doslova každý, kto za ne zaplatí. Teda aj deti. Domov a do nemocnice prichádzajú v zúboženom stave.

HHC ťa nezabije, ale omámi a tým je nebezpečné

Hoci riziko toxického účinku, ktorý by bezprostredne ohrozoval život dieťaťa, nie je veľké, ale riziko sekundárneho poškodenia pádom, nekontrolovaným správaním alebo navodením poruchy vedomia je veľmi veľké,“ doplnila Kamenická.

Lekár upozornil na to, že deti do NÚDCH často prichádzajú s poruchou vedomia, v bezvedomí či výrazne podchladené. „Ešte predtým, ako sa dostanú do bezvedomia, je tu veľké riziko nechceného sebapoškodenia, dieťa môže zakopnúť, spadnúť pod dopravný prostriedok alebo z výšky a vážne sa zraniť alebo v bezvedomí vdýchnuť do dýchacích ciest žalúdočný obsah a udusiť sa,“ ozrejmil. Lekári apelujú na rodičov, aby svoje deti poučili o rizikovosti daných látok.

HHC nie je v súčasnosti v zozname omamných a psychotropných látok, jeho predaj tak nie je nelegálny. Ako však v auguste avizovalo ministerstvo zdravotníctva, HHC sa do zoznamu pravdepodobne zaradí.

HHC však neprišlo na trh ako nejaká náhrada za marihuanu, ale ako účinný kanabinoid, ktorý má potenciálne dobré účinky na zdravie. Tieto látky môžu pomôcť zmierniť bolesť, úzkosť a ďalšie zdravotné problémy. Ich účinok však dodnes nie je dôkladne preskúmaný a nevieme ani, aké nežiaduce účinky môžu mať.

Hoci sa oba kanabinoidy nachádzajú v rastlinách konope, ich účinky na telo sa môžu líšiť. V tomto článku sa pozrieme na ich hlavné rozdiely a výhody, ale taktiež na isté nástrahy. 

HHC a CBD: Tajomstvo „prírodných zázrakov“

V posledných rokoch sme svedkami rastúceho záujmu o prírodné liečivé látky, ktoré nám ponúka konope. Dve z týchto látok, ktoré sa stali obzvlášť populárne, sú kanabidiol (CBD) a hexahydrocannabinol (HHC). Pozrime sa teda bližšie na to, čo presne je HHC, aké má účinky a ako sa líši od CBD.

Hexahydrocannabinol (HHC) je jedným z mnohých kanabinoidov, ktoré sa nachádzajú v rastline konope. Kanabinoidy sú skupina chemických látok, ktoré interagujú s ľudským endokanabinoidným systémom a majú rôzne účinky na naše telo a myseľ. 

HHC je relatívne neznámy kanabinoid, ale v posledných rokoch začal byť stredobodom pozornosti vďaka svojim potenciálnym terapeutickým účinkom.

Hoci je HHC ešte stále predmetom výskumu, existujú dôkazy naznačujúce, že má viaceré pozitívne účinky na ľudské telo. Hlavným účinkom je jeho interakcia s endokanabinoidným systémom, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v regulácii mnohých fyziologických procesov, ako sú bolesť, zápal, nálada, spánok či chuť do jedla.

Niektoré štúdie naznačujú, že HHC môže mať analgetické (protibolestivé) a protizápalové účinky, čo by mohlo byť užitočné pri liečbe rôznych chronických ochorení a bolestivých stavov.

Okrem toho sa predpokladá, že HHC môže mať antidepresívne a anxiolytické (protiúzkostné) účinky, čo by mohlo pomôcť ľuďom trpiacim depresiou a úzkosťou.

Aký je rozdiel medzi  HHC a CBD?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Wikipedia, CBD Mall, Atlrx, EPI, iDnes, webmd.com, remedypainsolutions.com, Hospodářské noviny

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá