Slovensko zasiahla maslová kríza. Čo ju spôsobilo?

  • Vyzerá to tak, že slovenské rodiny na svojich panviciach budú pár mesiacov rozpúšťať rodinné úspory.
kra
indianexpress.com/pexels.com
  • Vyzerá to tak, že slovenské rodiny na svojich panviciach budú pár mesiacov rozpúšťať rodinné úspory.

Nový iPhoneX? Nie, radšej maslo

Na Slovensku síce nevyčína žiadna Irma, nehrozí nám hladomor či nedostatok pitnej vody, no aj tak sa začína našou krajinou šíriť panika. Dôvodom je pre mnohých neprijateľná, priam vesmírna cena masla. Ani nevieme ako a Slovensko zasiahla maslová kríza, s ktorou každý bojuje tak, ako vie.

Veľký nárast návštevnosti zaznamenávajú najmä portály tvorené šikovnými mamičkami, ktoré dávajú rady, ako si svojpomocne v pohodlí domova či inde vo svete vyrobiť poctivé maslo ako pravý maslový hipster.

V Čechách dokonca zaznamenali prípady, kedy sa ľudia rozhodli situáciu risknúť a maslo vo veľkom zo supermarketov kradli. Ostatní zľavoví jastrabi zase striehli na moment, kedy cena masla klesne na historické minimum a v ich mrazákoch dnes nájdeš zásoby aj na dve zimy.

Slovensko je na tom v porovnaní s okolitými krajinami bez preháňania najhoršie. Cenovky, aké má maslo v našich obchodoch, by si nenašiel nikde v Európe. Za lacnejším maslom tak  ľudia z pohraničných oblastí bežne cestujú do Poľska či Rakúsku.

U nás v Lidli kúpiš maslo za 1,79 eur, v obchodnom reťazci Tesco za 1,59 eur (značka Tesco), a v obchodoch v sieti Terno 1,49 eur. To „najlepšie“ ešte len príde, v období Vianoc nemajú byť ceny o nič štedrejšie. Za kocku masla môžeme pokojne zaplatiť aj 3 eurá (slovom tri). Ak si teda váš sused na záhrade odstaví namiesto auta kravu, viete prečo.

Čo však stojí za rapídnym zdražovaním masla?

Dôvodom je, že zásoby mliečnych výrobkov sú takmer vyčerpané. Sklady masla v Európskej únii sú v podstate prázdne. Môže za to znížená produkcia surového kravského mlieka a zvýšený dopyt po mliečnom  tuku. Pred niekoľkými rokmi bol prebytok mlieka vo všetkých skladoch EÚ.

Produkcia na to reagovala tak, že výrazne znížila počet dojných kráv. Keď sa však v poslednej dobe zvýšil dopyt po mliečnych výrobkoch, kravy nestíhajú produkovať dostatok mlieka. Zjednodušene – chýbajú kravy. Ďalším faktorom, ktorý nemožno v súvislosti so zdražovaním masla prehliadnuť, je narastajúci dopyt v krajinách, ako je Čína.

Ceny zrejme tak skoro klesať nebudú, mnohým ľuďom preto ostáva len dúfať, že z tej pôžičky na nový iPhone X niečo zostane aj na nákup masla na vianočné pečenie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech