Slovensko zasiahne „africká vlna“: Teploty tento týždeň dosiahnu tropických +36 °C (PREDPOVEĎ)

  • Prvá vlna horúčav tohtoročného leta prichádza
  • Vzduch, ktorý k nám bude prúdiť má svoj pôvod v severnej Afrike
  • Teploty vystúpia aj na tropických +36 °C
Ľudia pod ovlažovacím oblúkom a teplomer v piesku.
Ilustračné foto TASR/Dano Veselský, Freepik/@freepik
  • Prvá vlna horúčav tohtoročného leta prichádza
  • Vzduch, ktorý k nám bude prúdiť má svoj pôvod v severnej Afrike
  • Teploty vystúpia aj na tropických +36 °C

Prvá polovica júna bola chladnejšia, ale väčšinou normálna. Teraz nás čaká druhá polovica, ktorá prinesie skutočné letné horúčavy a nebude nás šetriť.

Tento týždeň priniesol chladné a daždivé počasie vďaka medardovskému chladu, s maximálnymi teplotami len 9 až 18 °C. Na severe padol rekord najnižšej maximálnej teploty pre 12. jún.

Leto sa ku koncu týždňa pomaly vracalo, ale tento týždeň sa naplno rozbehne a prinesie výrazne teplejšie dni po celom Slovensku.

Africký vzduch na Slovensku

Od začiatku týždňa začne prúdiť vzduch zo severnej Afriky, prejde cez Stredomorie a k nám dorazí mierne ochladený, no stále dosť teplý.

Počasie bude väčšinou jasné až mierne oblačné, s občasným zvýšením oblačnosti. Ako informuje portál Počasie & Radar, toto sa prejaví na celom Slovensku od pondelka 17. júna.

Dbaj na ochranu pred slnkom a silným UV žiarením, pretože slnko teraz ľahko spáli pokožku. Používaj opaľovacie krémy a vhodné oblečenie, aby si predišiel spáleniu.

Za hranicami až +38 °C

Dnes očakávame výrazné oteplenie, ktoré sa bude stupňovať každý deň. Na Slovensku bude v pondelok prevažne jasno až polooblačno, s teplotami do +30 °C, popoludní miestami viac oblačnosti. Výnimočne sa môžu objaviť prehánky, no búrky dnes nečakáme.

Horúce počasie nás bude sprevádzať aj v nasledujúcich dňoch. V utorok sa teploty vyšplhajú na +32 °C, v stredu až na +36 °C, miestami aj viac. Tieto dni prinesú k vysokým teplotám aj búrky.

Ilustračná fotografia
zdroj: Unsplash.com/Stainless Images

V Maďarsku bude ešte teplejšie. Vo štvrtok tam teploty dosiahnu až +36 °C, v piatok v najteplejších hodinách až +38 °C. Prílev horúceho vzduchu bude najsilnejší práve v tejto oblasti strednej Európy.

Extrémne horúčavy v Grécku

Kvôli extrémne vysokým teplotám zavreli vo štvrtok Akropolu v Aténach na niekoľko hodín, čo sa stalo už druhý deň po sebe. Návštevníci museli opustiť túto turistickú atrakciu, pretože Grécko čelí najskoršej vlne horúčav v histórii.

Podľa agentúry AFP krajinu sužujú nezvyčajne vysoké teploty, ktoré ovplyvňujú aj návštevnosť významných pamiatok. Akropola, jedna z najnavštevovanejších turistických destinácií, musela byť zatvorená, aby sa predišlo zdravotným problémom návštevníkov spôsobeným horúčavami.

Návštevníci sa do pamiatkovej oblasti na návrší kopca nemohli dostať medzi 12.00 h a 17.00 h SELČ. Rovnaké opatrenia platili aj v stredu.

Teplota sa v centre Atén vo štvrtok vyšplhala až na 42 stupňov Celzia. Úrady na základe predpovedaných horúčav vydali výstrahy aj uzatvorili školy.

Meteorológovia poznamenali, že v Grécku ide od začiatku meraní o vôbec najskoršiu vlnu horúčav. V krajine za horúčavu považujú situáciu, keď teplota prekročí teplotu 38 stupňov Celzia najmenej tri po sebe idúce dni.

Horúcejšie ako v gréckej metropole bolo aj na ostrove Kréta (44,5 stupňov Celzia) i na Peloponézskom polostrove (43,9 stupňov Celzia). Na Kréte aj ďalších menších a väčších ostrovoch taktiež preventívne uzatvorili viacero archeologických nálezísk.

Grécky minister pre klimatickú krízu, Vassilis Kikilias, varoval, že silné vetry, ktoré môžu prejsť cez krajinu, zvyšujú riziko požiarov. Mechanizmus civilnej ochrany je preto v plnej pohotovosti. V piatok očakávajú veľmi vysoké riziko požiarov v desiatich regiónoch, vrátane juhovýchodnej Atiky, kde sú podmienky pre vznik požiarov obzvlášť nepriaznivé.

Napriek týmto obavám predpovede naznačujú, že teploty by sa od piatka mali zmierniť, čo by mohlo čiastočne znížiť riziko vzniku požiarov. Minister Kikilias zdôraznil dôležitosť ostražitosti a pripravenosti na akékoľvek neočakávané situácie, ktoré by mohli vyplynúť z kombinácie vysokých teplôt a silných vetrov.

Zdroje: iMeteo.sk, Počasie & Radar, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá