Tesco sa rozhodlo pre risk, prináša nečakanú novinku, ktorú mnohí zákazníci ocenia

  • Obchodný reťazec spúšťa nevšednú novinku, aby zabránil tvorbe plastových obalov
  • Skúša vypaľovať informácie laserom na avokáda
Tesco
Ilustračné foto Tesco
  • Obchodný reťazec spúšťa nevšednú novinku, aby zabránil tvorbe plastových obalov
  • Skúša vypaľovať informácie laserom na avokáda

V boji proti plastom prichádza Tesco s novým nástrojom. Vo Veľkej Británii skúšajú vypaľovať informácie laserom na avokáda.

Pilotný projekt beží v takmer 300 obchodoch a plánuje sa rozšíriť do všetkých prevádzok na ostrovoch. O tejto iniciatíve informuje agentúra Reuters.

Táto technológia pomôže reťazcu ušetriť približne milión plastových nálepiek ročne. V Británii tiež pri niektorých avokádach nahrádzajú plastové obaly kartónovými nádobami.

„Sme presvedčení, že s jasným zameraním a spoločným úsilím priemyslu ako celku budeme schopní výrazne znížiť množstvo odpadu, zodpovedne využívať prírodne zdroje a chrániť tak životné prostredie a biologickú rozmanitosť,“ avizoval Graham Isaac zo spoločnosti Westfalia Fruit, ktorá s obchodným reťazcom na testovaní spolupracuje.

Bude to fungovať aj na Slovensku?

Na Slovensku sa Tesco taktiež zapája do boja proti plastom. Cieľom je do roku 2025 dosiahnuť, aby obaly pri vlastných značkách boli plne recyklovateľné alebo opätovne použiteľné.

„Tento cieľ sa nám už podarilo dosiahnuť pre tri kategórie výrobkov, a to domáce potreby (200 produktov), rezance, cestoviny a ryžu (90 produktov) a sortiment ovocia a zeleniny. Rovnako sa zameriavame na znižovanie over-packagingu, a teda znižovanie množstva obalov v preprave,“ uviedla pre portál tvnoviny.sk Mária Zerzanová, PR manažérka spoločnosti. 

Na Slovensku zatiaľ avokáda „tetovať“ neplánujú. „Označovanie avokád laserovými nápismi v súčasnosti neplánujeme,“ uzavrela Zerzanová. 

Nové bezpečnostné opatrenie

Ako sme ťa nedávno informovali, aj iné veľké obchodné reťazce prichádzajú s novinkami. Nainštalovali brány, ktoré kontrolujú zákazníkov po zaplatení na samoobslužnej pokladni. Brány pustia zákazníkov von iba po naskenovaní čiarového kódu z pokladničného bločku.

Toto bezpečnostné opatrenie už zaviedli v Kauflande, neskôr aj v Lidli a teraz sa na to pripravuje aj Billa.

„BILLA už pracuje na zavedení skenovania bločkov pri SCO pokladniach. Postupne budú aplikované do všetkých predajní,“ uviedol hovorca spoločnosti Marek Kravjar pre portál tvnoviny.sk.

Obchodný reťazec Tesco tiež zvažuje nad zavedením tejto možnosti. „Zavedenie systému brán v samoobslužných zónach našich predajní je v súčasnosti predmetom diskusie, pričom zvažujeme možné riešenia,“ ozrejmila Zerzanová.

Žiadny z oslovených reťazcov sa nevyjadril k dôvodom zavedenia alebo zvažovania takýchto brán. Podľa dostupných informácií sú tieto brány bezpečnostným opatrením, pretože počet krádeží pri samoobslužných pokladniach vzrástol.

Nedostatky u 208 potravín

Inšpektori regionálnych veterinárnych a potravinových správ v apríli vykonali 3 629 kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Kontroly sa zamerali na 1 219 právnych subjektov a 1 958 prevádzok. Zistili nedostatky pri 208 kontrolách, pričom objavili až 894 problémov. Tieto údaje poskytla Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR vo svojej aktuálnej správe.

„Mimo pracovnej doby bolo vykonaných 79 úradných kontrol, počas ktorých inšpektori skontrolovali 42 právnych subjektov a 62 prevádzok, pri 24 kontrolách boli zistené nedostatky,“ spresnili veterinári.

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) zistila pri kontrolách potravín najviac nedostatkov v niekoľkých oblastiach. Problémy sa najčastejšie vyskytovali v hygiene budov a prevádzok, kde sa nenašla dostatočná čistota.

Ďalšie nedostatky sa objavili v hygiene technologického zariadenia a pracovných pomôcok, ktoré neboli riadne udržiavané. Významné množstvo problémov sa týkalo aj nesprávneho označenia potravín, čo zahŕňalo chýbajúce alebo neúplné informácie na obaloch.

„Za zistené nedostatky počas úradných kontrol inšpektori uložili opatrenia na mieste na odstránenie nedostatkov a 199 blokových pokút v celkovej výške 3 100 eur. Závažnejšie zistené nedostatky boli riešené v správnom konaní uložením opatrení a sankcií v zmysle zákona o potravinách. V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 59 rozhodnutí o pokute v správnom konaní vo výške 128 050 eur. Najvyššia právoplatná pokuta dosiahla 23 000 eur,“ dodala veterinárna správa.

Zdroje: Reuters, tvnoviny.sk, archív SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá