Slovensko zaujalo svetové médiá, označili nás za lídrov v boji s COVID-19

  • Uznávaný americký web Bloomberg píše o Slovensku a jeho úspešnom boji s koronavírusom
  • V článku s nadpisom „Európska krajina s najmenším počtom obetí koronavírusu nám ukázala, že promptnosť je kľúčová,“ médium vyzdvihuje to, ako zvládame epidémiu COVID-19
BSK
  • Uznávaný americký web Bloomberg píše o Slovensku a jeho úspešnom boji s koronavírusom
  • V článku s nadpisom „Európska krajina s najmenším počtom obetí koronavírusu nám ukázala, že promptnosť je kľúčová,“ médium vyzdvihuje to, ako zvládame epidémiu COVID-19

Premiér Igor Matovič len včera vyhlásil, že sme európska špička v boji proti Covid-19. Dnes jeho slová potvrdzuje aj americký web Bloomberg.

„V dobe, keď koronavírus ešte stále zabíja tisícky ľudí denne naprieč celou Európou, jedna krajina vyčnieva spomedzi ostatných udržiavaním nízkeho počtu obetí. Slovensko, vnútrozemská krajina s populáciou 5,5 mil., zavrela školy, obchody aj hranice skôr ako ktorákoľvek iná krajina v Európe (s výnimkou Talianska). Politici aj TV redaktori si osvojili nosenie rúšok ešte predtým, ako z toho vláda urobila povinnosť,” píše Bloomberg.

„Rýchlosť je základom,“ povedala Eva Schernhammer, vedúca katedry epidemiológie na Lekárskej univerzite vo Viedni. „Ideálne by bolo udržať epidémiu vo fáze, keď môžete sledovať spätné kontakty každého nového prípadu. Slovensko urobilo správnu vec.“

KUK DO ZÁKULISIAFoto zo včerajšieho rokovania slovenskej špičky epidemiológie, virológie a verejného zdravotníctva ……

Gepostet von Igor Matovic am Dienstag, 28. April 2020

Americký web vo svojom článku zmienil aj bratislavského župana Juraja Drobu, ktorý zatvoril školy v Bratislave po prvom prípade nákazy. Spomína sa aj hlavný hygienik SR Ján Mikas, ktorý umiestnil skupinu vracajúcu sa z lyžovačky v Rakúsku do štátnej karantény.

Úspech v boji s novým koronavírusom zaujal aj The Guardian: „Extrémne nízke čísla na Slovensku môžu mať hneď niekoľko dobrých dôvodov, ale tým rozhodujúcim sa zdá byť promptnosť pri zavádzaní reštriktívnych a karanténnych opatrení. Uzavretie hraníc a zákazy zhromažďovania boli zavedené oveľa skôr ako v západnej Európe. Určite pomohlo spoločné úsilie autorít presvedčiť občanov SR, aby nosili rúška.“

Koronavírus na Slovensku v číslach

Aj podľa Igora Matoviča nám mnohé krajiny závidia súčasnú situáciu. Podľa premiéra sme sa k tomu dopracovali obmedzovaním, disciplínou, zodpovednosťou a s tým spojeným utrpením a obrovskými ekonomickými stratami. 

„Bol by som veľmi rád, aby sme si nepokazili, čo sme si strádaním vybojovali,“ dodal. Ak podľa neho na základe dobrých dát z posledných pár dní začneme vypínať ochranné mechanizmy a nerešpektovať, čo nás chránilo, môže prísť druhá vlna a môže byť krutejšia ako doteraz.

Výsledky sú skvelé, buďme však naďalej zodpovední

Sme európska špička v boji proti koronavírusu a mnohé európske krajiny nám závidia. Mnohí by si to veľmi radi s nami vymenili.💚Ako ale pripomína premiér Igor Matovič: “Prosím, nepokazme si to, za čo sme dlhé týždne bojovali svojou zodpovednosťou a disciplínou a ĎAKUJEM všetkým, ktorí tomu dopomohli.”✌️

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Dienstag, 28. April 2020

Ako uviedol člen permanentného krízového štábu Vladimír Krčméry, trend sa zdá byť veľmi pozitívny. Vie si preto predstaviť pokračovanie uvoľňovania opatrení. Stále však podľa neho platí stratégia niečo za niečo. Ako konštatoval, sú najmenej dva okruhy, ktoré sú rizikové.

Prvý je režim na hraniciach, druhý je zvoľňovanie disciplíny v nosení rúšok a dodržiavania odstupov. To by podľa Krčméryho mohlo pokaziť dlho-mesačnú prácu, informuje SITA.

Ako dodala odborníčka na tropické choroby a bývala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, za dobré čísla si môžeme sami, a teda národ robil to, čo mu odporučila vláda. „Neznamená to, keď je krásne počasie, že zvoľnenie pocítime aj my tým, že odložíme rúško a budeme sa navštevovať,“ uviedla. Ak budeme podľa nej disciplinovaní a budeme robiť, čo povie vláda a odborníci, môžeme pokračovať v uvoľňovaní ekonomiky.

Zdroje: Bloomberg, SITA, theguardian.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech