Slovenskom sa šíri vírus cez testery kozmetiky a držadlá v MHD. Odborníčka radí, ako sa mu vyhnúť
- Ako sa skutočne chrániť pred žltačkou, ktorá ohrozuje Slovensko?
- Odborníčka vysvetľuje, ako nákaza funguje

- Ako sa skutočne chrániť pred žltačkou, ktorá ohrozuje Slovensko?
- Odborníčka vysvetľuje, ako nákaza funguje
Hepatitída A si zaslúži oveľa viac pozornosti, než jej bežne venujeme. Informuje o tom farmaceutka Mgr. Zdenka Morvai v aktuálnej tlačovej správe spoločnosti MojaLekáreň.sk.
Podľa odborníčky je označenie tohto ochorenia za „chorobu špinavých rúk“ príliš zjednodušené a realita nákazy je oveľa komplexnejšia.
„V našej spoločnosti, kde sa všetko odovzdáva z rúk do rúk, je nebezpečenstvo nákazy všadeprítomné,“ upozorňuje odborníčka z MojaLekáreň.sk. Riziko predstavuje každodenný kontakt s bežnými predmetmi – držadlá v MHD, kľučky na verejných toaletách, zdieľané telefóny, časopisy vo vlakoch či testery kozmetiky v obchodoch.
Ako sa rozširuje?
Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) sa toto ochorenie šíri v mnohých krajinách, nielen v Európe. Vírus sa totiž neprenáša výlučne kontaminovaným jedlom či vodou.
Farmaceutka vysvetľuje, že hepatitída A sa šíri orofekálnou cestou. Znamená to, že vírus sa z infikovanej stolice pri nedostatočnej hygiene dostáva na predmety. V exotických destináciách je častý prenos kontaminovanou vodou, najmä pri nefunkčných kanalizačných systémoch, zatiaľ čo u nás prevláda prenos kontaktom so znečistenými povrchmi.
Morvai upozorňuje, že príznaky ako bolesti brucha, svalové bolesti, zvýšená teplota a nevoľnosť sa objavia až v plnom štádiu infekcie, čo zvyšuje riziko nevedomého šírenia.
Základom prevencie je podľa odborníčky dôkladná hygiena rúk. „Nestačí ich len narýchlo opláchnuť – správne umývanie vyžaduje 20-30 sekúnd vrátane priestoru medzi prstami a pod nechtami. Dôležité je aj dôkladné osušenie, keďže vlhké ruky vytvárajú ideálne prostredie pre prežitie vírusov,“ zdôrazňuje.
Odporúča dezinfekčný gél
Z praktického hľadiska farmaceutka odporúča nosiť prenosný dezinfekčný gél s hydratačnou zložkou. „Na dovolenky alebo festivaly si pribalím dezinfekčné vlhčené obrúsky a zásadne používam vlastný balzam na pery a vlastný pohár. Tieto opatrenia sa môžu zdať prehnanými, no práve takéto detaily dnes rozhodujú o našom zdraví,“ radí.
Súčasťou komplexnej prevencie je podľa Morvai aj očkovanie, obzvlášť pred cestovaním do zahraničia alebo návštevou hromadných podujatí. Hoci lekárne zatiaľ nemôžu poskytovať očkovacie služby, dokážu poradiť s vhodnou prevenciou.
Prevencia je základ
V tlačovej správe farmaceutka spomína aj ďalšie typy hepatitídy a ich spôsoby prenosu:
- Hepatitída B sa prenáša krvou a telesnými tekutinami, najčastejšie z matky na dieťa počas pôrodu, používaním spoločných hygienických pomôcok, pri nechránenom s*xe a zdieľaní ihiel.
- Hepatitída C sa šíri primárne krvou, najmä pri nedostatočnej sterilizácii zdravotníckych nástrojov, injekčnom užívaní drog a cez neotestované krvné produkty.
- Hepatitída D sa vyskytuje výlučne u osôb už nakazených hepatitídou B a prenáša sa kontaktom s infikovanou krvou.
- Hepatitída E sa šíri konzumáciou kontaminovaných potravín alebo vody, najmä v oblastiach s nedostatkom pitnej vody.
„Investícia do prevencie sa jednoznačne oplatí,“ uzatvára farmaceutka. Pripomína, že v lekárňach ti s tvojimi otázkami radi poradia. Nie je totiž múdre nechávať prevenciu na náhodu.
Ohniská máme aj na Slovensku
Aktuálnosť problematiky potvrdzuje aj nedávna situácia v meste Dobšiná na východe Slovenska, kde sa už niekoľko týždňov bojuje s ohniskami žltačky. V meste evidujú už 17 prípadov nakazenia hepatitídou typu A.
Ako informuje portál Košicak, len minulý týždeň pribudlo päť nových prípadov. Medzi nakazenými sú aj deti zo základnej školy, z ktorých dve museli byť hospitalizované. Regionálny úrad verejného zdravotníctva nariadil imunizáciu a lekársky dohľad pre všetky úzke kontakty v rodinách. Vzhľadom na pretrvávajúce riziko šírenia nákazy mesto zrušilo všetky hromadné podujatia.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TS/MojaLekáreň.sk, Košicák